Bitter Çikolata ve Vücudunuza Etkileri

15 Ocak, 2016
Bitter çikolata birçok faydasının yanı sıra ruh halinizi iyileştirme ve depresyonunuzu azaltma özelliğine sahiptir. Vücutta serotonin salınımını arttırarak, doğal bir sakinleştirici görevi görür, rahatlamanıza yardımcı olur.
Bitter çikolata dünyadaki en popüler yiyeceklerden birisidir, sadece lezzeti ve aromasıyla değil aynı zamanda fiziksel ve duygusal sağlığa iyi gelmesiyle bilinir.

Çikolata yemek bazen suçlu hissetmenize sebep olabilir, çikolatanın sizi “şişman” yapacağınızı düşünmenin yerine, faydalarının farkında olun. Her gün az bir miktar bitter çikolata yiyin, çünkü kilo aldırmak veya vücudunuza zarar vermenin aksine sağlığınıza iyi gelecek özellikleri var.

Bitter Çikolata Yediğinizde Vücudunuzda Neler Olur?

Zengin antioksidan içeriğinden ötürü bitter çikolata serbest radikallerin birikimini önlemeye ve hücrelerinizin erken yaşlanmasına en iyi gelen gıdalardan biridir. Bunlar çok önemlidir, çünkü vücudunuzu negatif yönde etkileyecek zehirli maddeleri uzak tutar. Ayrıca genç hücrelere de çok iyi gelir ve cilt bakımında kullanılması da önerilir.

Bitter çikolatayı yedikten kısa bir süre sonra, enerji seviyeniz yükselir, bu da günlük aktivitelerinize odaklanma yeteneğinizin artmasına yardımcı olur.

Her gün küçük miktarlarda bitter çikolata yemek, yüksek miktarda antioksidan içerdiğinden ötürü kalp krizi ve diğer kardiyovasküler problemlerin ihtimalini azaltır.

kalp sağlığı

Bitter çikolata yedikten sonra ruh halinizin iyileştiğini ve depresyon belirtilerinizin azaldığını fark edeceksiniz, çünkü bitter çikolata anandamin olarak bilinen bir kimyasal içerir, bu da iyilik hislerinizi tetiklemekten sorumludur.

Stres veya anksiyete hissediyorsanız ya da sadece ruh haliniz kötüyse, bitter çikolata yemek vücudun serotonin üretimini sağlayarak rahatlamanıza yardımcı olacak doğal bir yatıştırıcıdır.

Bitter çikolata yüksek seviyede flavonoid içerir, bu da cildi UV ışınlarının sebep olduğu hasarlardan koruyan antioksidandır. Güneşin sebep olduğu cildinizin dış tarafındaki kısımlara yardımcı olamazken, içteki hücreleri korur.

Bitter Çikolata Yemenin Diğer Önemli Yararları

Bahsettiğimiz faydalarına ek olarak, önerilen miktarda bitter çikolata yemenin başka pozitif yönleri de vardır:

 • Yorgunlukla savaşır ve ortadan kaldırır.
 • Sizi tok hissettirerek, ihtiyacınız olmayan kalorileri almanızı engeller.
 • Yüksek miktardaki magnezyum seviyesi DNA’yı onarır, yeni hücresel dokular yapar, kasları rahatlatır.
 • İyi kan akışını sağlar, kalp problemlerini ve varis oluşumu engeller.
 • Kalsiyum içeriği tırnak ve dişlerinize iyi gelmesinin yanı sıra, osteoporozun sebep olduğu problemleri de engeller.
 • Çinko içeriği kansızlığı önler ve kontrol eder.
 • Yüksek seviyede fosfor, kalsiyum ve doğal antibiyotik içerdiğinden, eklem ve tendonları sağlıklı tutmaya yardımcı olur.
 • Flavonoid bakımından zengindir.
 • Kalın bağırsak kanseri riskini azaltır, yüksek kolesterol ve diğer kronik hastalıklarla savaşır.
 • Sağlıklı yağlar sağlayarak sinir sisteminizin fonksiyonlarını güçlendirir ve yüksek trigliserit seviyesinden kaynaklanan problemleri önler.
 • Bitter çikolatanın içindeki teobromin, boğazınızdaki öksürüğe sebep olan sinirlerin aktivitesini azaltır.

Bitter Çikolatayı Sağlıklı Olarak Nasıl Tüketmelisiniz?bitter çikolata

Bitter çikolatadan %100 faydalanmak için, ürünü iyi seçmek ve olabildiğince en koyu olanını yemek önemlidir. Bunlar biraz daha acı ve sütlü çikolata kadar lezzetli olmayabilir ama faydaları kesinlikle daha fazladır. Fakat orta tatlılıkta ve daha az acı tadı olanları da seçebilirsiniz, çünkü bunlar bildiğimiz sütlü çikolatalardan daha az şeker içermektedirler.

Çikolata tüketiminiz normal seviyelerde olmalı ve her zaman bitter olanını seçmelisiniz. Piyasada artık tadı güzel olan bir çok çeşit çikolata bulabilirsiniz fakat bunlar bitter çikolatanın faydalarından yoksunlardır ve ayrıca vücudunuza negatif etkileri de vardır.

Sağlığı genel olarak iyi olan insanlar günde 2 sefer bitter çikolata yiyebilirler, tabi ki beslenme düzenlerine de fiziksel aktivitelerine bağlı olmak koşuluyla. Diyabet hastaları, aşırı kilolu veya obez kişilerin ise, bitter çikolatayı günlük beslenmelerine dahil etmeden önce doktorlarına danışmaları daha iyidir.

Bunlar da ilginizi çekebilir