Çikolata Yemek İçin Nedenler

Çikolata Yemek İçin Nedenler
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 16 Mart, 2019

Çikolata insanların kendilerini duygusal, yorgun veya üzgün hissettiklerinde rahatlamak için yedikleri gıdaların başında gelir. Ancak bu sadece basit bir hile mi, yoksa çikolata yemek gerçekten vücudunuzun kendisini daha iyi hissetmesini sağlar mı?

Çikolatanın içerdiği vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve triptofan çikolatanın sağlığa faydalarını doğruluyor. Bu makalede size neden canınızın çikolata çektiğini, çikolata yiyerek ne elde ettiğinizi ve onun doğal ve faydalı özelliklerinden nasıl faydalanabileceğinizi açıklayacağız.

Çikolata Mı Kakao mu?

Acilen çikolata yemek istediğiniz zaman, aslında vücudunuzun istediği şey kakao olabilir. Bu noktada kakaonun çok faydalı bir besin olduğunu; ancak çikolatadaki yağların ve şekerlerin o kadar da sağlıklı olmadığını not etmekte yarar var.

kakao çekirdeği

Bu özellikle sütlü veya beyaz çikolata ve krem çikolatalar için geçerlidir. Bu nedenle mümkün olduğunca saf olan ve yüksek miktarda kakao içeren (en az %70 oranında) çikolataları ve toz kakaoyu tercih etmenizi öneriyoruz.

Kakao ile Neler Yapabilirsiniz?

 • İlk adım, kaliteli ve mümkün olduğunca organik kakao bulmaktır. Kakaoyla hazırlayabileceğiniz pek çok çikolata tarifi vardır.
 • Kakao ve ballı süt; ister sıcak, isterse soğuk olsun, çok lezzetli bir içecektir.
 • Kakaolu pandispanya veya marmelatlar hazırlayabilirsiniz.
 • Muz, ceviz ve kakaolu smoothie’yi kahvaltıda içebilir ve güne enerji dolu başlayabilirsiniz.
 • Badem veya yer fıstığı ezmesinin kakao ve kahverengi şekerle karışımından elde edilen, eritilmiş krema yapabilirsiniz.
 • Kakao çayı, rahatlatıcı ve mineralleri geri kazandırıcı bir içecektir.
çikolatalı içecek

Vücudunuzda Bir şeyler Eksik Olduğunda Çikolata Yemek İstersiniz

Kakao veya saf çikolatanın sağlık açısından faydalı bazı temel maddeleri vardır. Bu nedenle, bu maddeler sisteminizde eksik olduğunda vücudunuz size çikolata yemeniz için adeta yalvarır.

Çünkü kakao; dolayısıyla çikolatanın içinde vitaminler, mineraller, lifler, antioksidanlar ve triptofan vardır. Aşağıda size çikolata yemenin önerildiği bazı durumları açıklayacağız.

Ruh Halinizi İyileştirmek İçin Çikolata Yemek

Kakao, serotonin üretimini artıran bir aminoasit olan triptofan içerir. Serotonin, mutluluğa neden olan sinir sistemi sinyali gönderen bir nörotransmitterdir. Kakao bunun sayesinde anksiyete, sinirlilik ve depresyon gibi durumlarda size iyi gelir.

Bu gibi durumlarda çikolata yemek çok faydalı olacaktır. Onun için hiç çekinmeden yemenizi ve özellikle bol kakao yüzdesi olan bir çikolatayı tercih etmenizi öneriyoruz. Elbette bu besinin yanı sıra, bu gibi durumlarda yiyebileceğiniz başka besinlerden de faydalanmanızı öneriyoruz.

çikolata yiyen çocuk

Stresle Başa Çıkabilmek İçin Çikolata Yemek

Kakao yeşil çaydan bile daha fazla antioksidan içerir. Stres vücudu okside ettiği için, kendinizi stresli hissettiğinizde kakao yemeniz oldukça faydalı olacaktır.

Bu antioksidanlar aynı zamanda yaşlanmayı ve kalp ve damar hastalıklarına ve kansere yakalanmayı da önler. Antioksidan özelliklerinden azami şekilde faydalanabilmek için kakaoyu açken yemenizi öneriyoruz.

Rahatlamak İçin

Kakao sinir sistemini ve kasları besleyen bir mineral olan magnezyum açısından en zengin besinlerden biridir. Her gün bir miktar kakao tüketmek gerekir. Hatta uzmanlar bunun mevcut diyetlerde çok yetersiz miktarda bulunması nedeniyle, takviye olarak da çikolatayı öneriyor.

Aynı şekilde, eğer çok fazla çikolata yiyorsanız ve sağlığınız için bu konuyla ilgili bir şeyler yapmanız gerekiyorsa, bu durumda bir magnezyum takviyesi alabilirsiniz ve böylece canınız eskisi kadar çok çikolata çekmez.

Kemikleri ve Dişleri Kuvvetlendirmek İçin

Kakao, içerdiği kalsiyum sayesinde kemikleri ve dişleri kuvvetlendirir. Bu özelliğinden faydalanmak için şeker içermeyen kakao yemek önemlidir; çünkü beyaz şeker vücutta kalsiyum sindirimini zorlaştırır.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin

Kakao aynı zamanda C vitamini de içerir. C  vitamini diyetinizde her gün bulunması gereken bir vitamindir. Çünkü bağışıklık sisteminizi güçlendirip sizi pek çok hastalığa karşı korur ve kemiklerinizi, dişlerinizi ve cildinizi besler. Üşüdüğünüzde veya soğuk algınlığınız olduğunda bir bardak sıcak çikolata gibisi yoktur.

Vücudunuzu Canlandırmak İçin

Kendinizi özellikle yorgun veya stresli hissettiğinizde kakao size ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayacaktır. Bu durumlarda saf kakaoyu bal ve tarçınla karıştırın ve bundan her sabah bir çorba kaşığı için.

Resimler webmink, Lotus Carroll ve IITA Image Library izinleriyle kullanılmıştır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Magrone, T., Russo, M. A., & Jirillo, E. (2017). Cocoa and dark chocolate polyphenols: from biology to clinical applications. Frontiers in immunology, 8, 677.
 • Scholey, A., & Owen, L. (2013). Effects of chocolate on cognitive function and mood: a systematic review. Nutrition reviews, 71(10), 665-681.
 • Wirtz, P. H., von Känel, R., Meister, R. E., Arpagaus, A., Treichler, S., Kuebler, U., … & Ehlert, U. (2014). Dark chocolate intake buffers stress reactivity in humans. Journal of the American College of Cardiology, 63(21), 2297-2299.
 • Seem, S. A., Yuan, Y. V., & Tou, J. C. (2019). Chocolate and chocolate constituents influence bone health and osteoporosis risk. Nutrition.
 • Candies, chocolate, dark, 70-85% cacao solids Nutrition Facts & Calories. Retrieved 28 February 2020, from https://nutritiondata.self.com/facts/sweets/10638/2

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.