Çikolata Yemek İçin Nedenler

· 14 Haziran, 2015

Çikolata insanların kendilerini duygusal, yorgun veya üzgün hissettiklerinde rahatlamak için yedikleri gıdaların başında gelir. Ancak bu sadece basit bir hile mi, yoksa çikolata yemek gerçekten vücudunuzun kendisini daha iyi hissetmesini sağlar mı?

Onun içerdiği vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve triptofan çikolatanın sağlığa faydalarını doğruluyor.

Bu makalede size neden canınızın çikolata çektiğini, onu yiyerek ne elde ettiğinizi ve onun doğal ve faydalı özelliklerinden nasıl faydalanabileceğinizi açıklayacağız.

Çikolata yemek mi, yoksa kakao mu?

Acilen çikolata yemek istediğiniz zaman, aslında vücudunuzun istediği şey kakao olabilir. Bu noktada kakaonun çok faydalı bir besin olduğunu, ancak çikolatadaki yağların ve şekerlerin o kadar da sağlıklı olmadığını not etmekte yarar var. Bu özellikle sütlü veya beyaz çikolata ve krem çikolatalar için geçerlidir.

kakao çekirdeği

Bu nedenle mümkün olduğunca saf olan ve yüksek miktarda kakao içeren (en az %70 oranında) çikolataları ve toz kakaoyu tercih etmenizi öneriyoruz.

Neden Kakao Kullanmalı?

İlk adım kaliteli ve mümkün olduğunca organik kakao bulmaktır. Kakaoyla hazırlayabileceğiniz pek çok çikolata tarifi vardır.

  • Kakao ve ballı süt, ister sıcak, isterse soğuk olsun, çok lezzetli bir içecektir.
  • Kakaolu pandispanya veya marmelatlar hazırlayabilirsiniz.
  • Muz, ceviz ve kakaolu smoothieyi kahvaltıda içebilir ve güne enerji dolu başlayabilirsiniz.
  • Badem veya yer fıstığından kremaların kakao ve kahverengi şekerle karışımından elde edilen eritilmiş krema yapabilirsiniz.
  • Kakao çayı, rahatlatıcı ve mineralleri geri kazandırıcı bir içecektir.

çikolatalı içecek

Vücudunuzda bir şeyler eksik olduğunda…

Kakao veya saf çikolatanın sağlık açısından faydalı bazı temel maddeleri vardır. Bu nedenle, bu maddeler sisteminizde eksik olduğunda vücudunuz size çikolata yemeniz için adeta yalvarır. Bunlar vitaminler, mineraller, lifler, antioksidanlar ve triptofan içerir. Aşağıda size çikolata yemenin önerildiği bazı durumları açıklayacağız.

Ruh Halinizi İyileştirmek İçin

Kakao, mutluluğa neden olan bir sinir sistemi sinyali gönderen bir nörotransmitter olan serotonin üretimini arttıran bir aminoasit olan triptofanı içerir. Kakao bunun sayesinde anksiyete, sinirlilik ve depresyon gibi durumlarda size iyi gelir. Bu gibi durumlarda çikolata yemek çok faydalı olacaktır. Onun için hiç çekinmeden yemenizi ve özellikle bol kakao yüzdesi olan bir çikolatayı tercih etmenizi öneriyoruz. Elbette bu besinin yanı sıra bu gibi durumlarda yiyebileceğiniz başka besinlerden de faydalanmanızı öneriyoruz.

çikolata yiyen çocuk

Stresle Başa Çıkabilmek İçin

Kakao yeşil çaydan bile daha fazla antioksidan içerir. Stres vücudu okside ettiği için, kendinizi stresli hissettiğinizde kakao yemeniz oldukça faydalı olacaktır. Bu antioksidanlar aynı zamanda yaşlanmayı ve kalp-damar hastalıklarına ve kansere yakalanmayı da önler. Antioksidan özelliklerinden azami şekilde faydalanabilmek için kakaoyu açken yemenizi öneriyoruz.

Rahatlamak İçin

Kakao sinir sistemini ve kasları besleyen bir mineral olan magnezyum açısından en zengin besinlerden biridir. Her gün bir miktar kakao tüketmek gerekir. Hatta uzmanlar bunun mevcut diyetlerde çok yetersiz miktarda bulunması nedeniyle onu bir takviye olarak almanızı da öneriyorlar. Aynı şekilde, eğer çok fazla çikolata yiyorsanız, bu durumda bir magnezyum takviyesi alabilirsiniz ve böylece canınız eskisi kadar çok çikolata çekmez.

Ayrıca bakınız: Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Kemikleri ve Dişleri Kuvvetlendirmek İçin

İçerdiği kalsiyum sayesinde kakao, kemikleri ve dişleri kuvvetlendirir. Bu özelliğinden faydalanmak için şeker içermeyen kakao yemek önemlidir, çünkü beyaz şeker vücutta kalsiyum sindirimini zorlaştırır.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin

Kakao aynı zamanda C vitamini de içerir. Bu diyetinizde her gün bulunması gereken bir vitamindir. Çünkü bağışıklık sisteminizi güçlendirip sizi pek çok hastalığa karşı korur ve ayrıca kemiklerinizi, dişlerinizi ve cildinizi de besler. Üşüdüğünüzde veya soğuk algınlığınız olduğunda bir bardak sıcak çikolata gibisi yoktur.

Ayrıca bakınız: Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin 9 Yiyecek

Kendinizi Yeniden Canlandırmak İçin

Kendinizi özellikle yorgun veya stresli hissettiğinizde, kakao size ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayacaktır. Bu durumlarda saf kakaoyu bal ve tarçınla karıştırın ve bundan her sabah bir çorba kaşığı için.

Resimler webmink, Lotus Carroll ve IITA Image Library izinleriyle kullanılmıştır.