Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin 9 Yiyecek

Sağlıklı beslenme, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz için oldukça önemlidir. Bu şekilde, bağışıklık sitemine bağlı olarak gelişen hastalıkları da önleyebilirsiniz.
Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin 9 Yiyecek
Mario Benedetti Arzuza

Yazan ve doğrulayan doktor Mario Benedetti Arzuza.

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Eğer kendinizi yorgun ve zayıf hissediyorsanız ya da kolayca hastalanıyorsanız, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek için bazı adımlar atmalısınız. Bağışıklık sistemi, vücudunuzu bakterilerden, mantarlardan ve enfeksiyonlardan korumak için çalışır.

Bazı faktörleri göz önünde tutarak, bağışıklık sistemini güçlendirmek mümkündür. Bu faktörler, stresten arınmış sağlıklı bir hayatı işaret eder. Uykunuzu düzenli olarak almanız, dengeli ve sağlıklı bir diyete sahip olmanız bu faktörlerdendir.

Aşağıdaki yazıda bu konuda size yardımcı olacak yiyecekleri sıralayacağız. Bu yiyecekler bağışıklık sistemini güçlendirmek için size yardımcı olacak!

1. Su

su içen kadın

Toksinlerden arınabilmesi için vücudunuzun su alması gerekir. Su içmeniz vücudunuzda bulunan diğer atık maddelerden kurtulmanıza da yardımcı olur.

Su içmeniz aynı zamanda enfeksiyonlardan kurtulmanızı ve solunum yollarınızı temizlemenizi de sağlar. Her gün 10 veya 12 bardak su içmeye gayret edin. Bu şekilde vücudunuz ihtiyacı olan suyu almış olacak.

2. Sarımsak

Yemeklere lezzet katmasının yanında sarımsağın bakteri ve virüs karşıtı özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler, bağışıklı sistemini güçlendirmek için birebirdir.

Sarımsak vücudunuza ihtiyacı olan bazı enzimleri sağlar. İçerisinde antioksidanlar, potasyum, fosfor, çinko ve kalsiyum bulunur. Bu yiyecek aynı zamanda solunum sisteminizi güçlendirir ve kanınızdaki akyuvarların sayısını arttırır.

3. Turunçgiller

portakal nar ve limon

Limon, mandalina, greyfurt, portakal ve turunçgil ailesini oluşturan diğer meyveler, bağışıklık sistemini güçlendirmek için en çok önerilen gıdalardandır.

Bu meyvelerin içinde fazla miktarda C vitamini bulunur. Bu vitamin, bir antioksidan görevi görür. Sonuç olarak solunumla ilgili hastalıkları önler ve iyileşmenizi hızlandırır.

Turunçgiller, vücudunuza C vitamininden daha fazlasını sağlayabilir. Bu meyveler lifli gıdalardır; içleri potasyum, magnezyum ve kalsiyum ile doludur. Bu maddeler kemiklerinizi ve kaslarınızı güçlendirir, ayrıca sinir sisteminizi yönetmek için de idealdir.

4. Bal

Bal, genellikle yiyecek ve içecekleri tatlandırmak için kullanılır. Güzel bir tada sahip olmasının yanında, bu besinin sahip olduğu sağlıklı faydalar da oldukça fazladır.

Balın içerisinde çok çeşitli antioksidanlar bulunmaktadır. Bu maddeler, öksürüğünüzü gidermenize, akciğerlerinize daha iyi bakmanıza ve boğazınızın kurumasına engel olmanıza yardımcı olur. Ayrıca balgam problemini de önler.

Öte yandan balın sinir sistemi için sakinleştirici bir etkisi vardır. Aynı zamanda kolesterolünüzü düşürür, sindiriminize yardımcı olur ve tabii ki bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

5. Soğan

taze soğan

Soğan, solunum yolu enfeksiyonlarına karşı savaşmak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için en çok kullanılan doğal ilaçlardan biridir. Bunun nedeni ise, soğanın temizleyici ve dezenfekte edici özellikleridir.

Soğanın içinde vitaminler, mineral tuzları, sülfür, magnezyum, demir ve sodyum bulunmaktadır. Bu maddeler; diyabet, kalp rahatsızlıkları, bulaşıcı hastalıklar ve sindirim problemleri ile savaşmanıza yardımcı olur.

6. Kırmızı meyve ve sebzeler

Meyve ve sebzelerin rengi, sağladıkları besinler ve faydalar hakkında size bilgi verir. Kırmızı renkli gıdalar karoten ve A vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu maddeler, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için mükemmeldir.

Bu gıdalar, kan dolaşımını artıran antioksidanlara sahiptir. Bu antioksidanlar, vücudunuzdaki toksik maddelerin atılmasıyla ilgilenir ve temizleyici özelliklere sahiptir.

Bunlara ek olarak, kırmızı renkli sebze ve meyveler ruh halinize iyi gelir, cildinizi güneşten korur ve hücrelerinizin kendilerini onarmasına yardımcı olur. Bu bahsettiğimiz faydalar aşağıdaki meyve ve sebzelerde bulunmaktadır:

 • Domates
 • Kırmızı biber
 • Çilek
 • Kiraz
 • Karpuz
 • Kırmızı elma
 • Ahududu
 • Pancar

7. Mantar

mantarlar

Mantar, savunma mekanizmanızı güçlendirmeniz için mükemmel bir yiyecektir. Ayrıca günlük görevlerini yerine getirmesi için vücudunuza yeterli enerjiyi de sağlar.

Mantar, mikrop ve virüs karşıtı özelliklere sahiptir. Ayrıca içinde potasyum bulunmaktadır. Bu şekilde vücudunuzdaki sıvıları yönetir, kan basıncınızı dengeler ve metabolizmanızı hızlandırır.

8. E vitamini bakımından zengin gıdalar

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekiyorsa, aşağıdaki gıdalar size oldukça yardımcı olacaktır:

 • Badem
 • Pazı, ıspanak ve brokoli
 • Maydanoz
 • Avokado
 • Soya fasulyesi
 • Ay çekirdeği
 • Papaya
 • Zeytin
 • Buğday tohumu

E vitamini güçlü bir antioksidan olmasıyla bilinmektedir. Bu özelliği, bağışıklık sisteminizi uyarır. Bu gıdaları günlük olarak tüketirseniz, kalp hastalıklarından ve görme kaybından korunabilirsiniz. Bunlara ek olarak, saçlarınızı güçlendirmeye de yardımcı olur.

Aynı zamanda E vitamini cilt bakımında çok önemli bir role sahiptir. Bu vitamin, cildinizdeki dokuların iyileşmesine yardımcı olur. Bu nedenle E vitamini cilt lekelerini, kırışıklıkları ve sivilceleri önlemek için önerilmektedir.

9. Demir içeren gıdalar

demir içeren gıdalar

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyorsanız eğer bu mineral size yardımcı olacaktır. Demir, anemi tedavisinde kullanılır ve bu hastalığın önlenmesine yardımcı olur. Demir, yorgunluk ve güçsüzlük hissini de azaltır.

Ayrıca, bu madde cilt bakımı için de önerilmektedir. Bunun nedeni ise serbest radikallerle savaşmasıdır. Son olarak, vücudunuzun enerjisini de arttırır. İçerisinde yoğun olarak demir bulunan bazı gıdalar şunlardır:

 • Kırmızı et
 • Kuru meyveler
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Deniz ürünleri
 • Sebzeler
 • Balık
 • Tavuk
 • Kuru üzüm

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.