Kadınlarda Olağandışı Kalp Krizi Belirtileri

· 18 Aralık, 2015
Kardiyovasküler hastalıklar özellikle yetişkin olan kadınları ve erkekleri etkiler. Amerika ve İspanya gibi ülkelerde, bu hastalıklar kadın ölümlerinde göğüs ve rahim kanserini geçerek ana nedenlerden biri olmuştur. 

Sağlık uzmanlarının en büyük endişesi kadınların erkeklere oranla daha az ve geç doktora görünüyor olması. Bu da kadınlarda kardiyovasküler hastalıklarla bağlantılı ölümlerin artışının ana sebeplerinden biridir.

Kalp krizlerinin bazı belirtileri karakteristiktir ve size ciddi bir durumun içinde olduğunuzu belli ederler. Ama konu kadınlara gelince, bu belirtiler başka sağlık sorunlarıyla karıştırılabilir, bu da insanları konu hakkında bir şey yapmamaya veya doğru tedavileri uygulamamaya yönlendirebilir.

Risk faktörleri

Kalp krizi her an uyarmadan gelebilir. Ama hayatınızın bir döneminde bu problemi yaşama olasılığını arttıran bazı risk faktörleri vardır:

  • Diyabet
  • Yüksek tansiyon
  • Sigara içmek
  • Yüksek kolesterol
  • Obezite
  • Baştan savma bir yaşam tarzı

Sağlıklı bir yaşam tarzı süren insanlarda kalp krizi riski daha azdır. Elbette bu bir yandan daha az görülebilecek faktörlerin olmadığına işaret etmez. Mesela kalıtsal kalp sorunları veya diğer sorunlar kalp krizine yol açabilir.

Kadınlarda Olağandışı Kalp Krizi Belirtileri

kalp

Bir çok durumda kalp krizi belirtileri hem hasta hem de doktor için kafa karıştırıcı olabilir. Açıkçası, doktorlar belirtilerin tekrarlaması halinde kalp krizi belirtilerinin artık karıştırılmayacağını dile getiriyor. Ama özel durumlarda, özellikle kardiyovasküler problemlerde doktorlar bunu kolayca ayırt ederler ve gerekli testleri yaparlar.

Ne olursa olsun, bu risk faktörlerini taşısanız da taşımasanız da bir kadın olarak olağandışı belirtilerin farkında olmalısınız ve unutmayın bunlar günlerce hatta haftalarca sürebilir.

Yorgunluk

Sürekli yorgun hissetmek genelde uykusuzluktan, bazı ilaçlardan veya sürekli stres içinde olmaktan kaynaklanır. Ama eğer yorgunluğunuz devam ediyorsa ve aşırı ise olası bir kalp krizi işareti olabilir. Kalp krizi geçiren kadınlarla yapılan bir çalışmada %70’inin krize kadarki günler ve haftalarda aşırı yorgunluk duyduğu ortaya kondu. 

Uykusuzluk
basagrisi

Yukarıdaki belirtiyle yakından bağlantılı uykusuzluk kalp krizinin olağandışı belirtilerinden biridir. Uykusuzluğun bir çok sebebi olabilir. Bir çalışma kalp krizi geçirmiş kadınlarda krize kadarki günler ve haftalarda uykusuzluk olduğunu ortaya koydu.

Öksürme ve nefes darlığı

Belki solunum yolu probleminiz var ama birdenbire derin nefes almakta sıkıntı duyuyorsunuz. Günlük aktiviteler sırasında nefes almada zorluk, ve bunun öksürükle gelmesi kalp krizinin erken uyarısı olabilir. Unutmayın, bu aynı zamanda başka hastalıklardan da kaynaklıyor olabilir.

Mide yanması ve şişkinlik

Yemek yedikten sonra midede yanma hissi veya şişkinlik oluşması kadınlarda kalp krizinin erken belirtilerinden biri olabilir. Çalışmalardan biri kalp krizi geçiren kadınların %40’ının krizden bir kaç dakika önce bu belirtiyi yaşadıklarını ortaya koydu.

Baş dönmesi ve aşırı terleme

terleme

Bu belirtiler menopozun belirtileri olsa, krizden önce baş dönmesi ve terleme de yaşanabilir. Kalp krizi geçiren kadınların %40’ı krizden önce baş dönmesi, başka bir %40’lık grup ise soğuk terlediklerini hatırlıyor.

Sebepsiz anksiyete

Açıklanamayan anksiyete hatırlamanız gereken son olağandışı belirti, özellikle göğüste sıkışma ile beraber geliyorsa. Kalp krizi geçiren kadınların üçte biri krizden önce açıklanamayan bir anksiyete yaşadıklarını söylüyor. Ayrıca anksiyete ve stresin kalp krizi riskini arttırdığını da unutmamalısınız.