Uykusuzluk için Etkili Tedaviler

Uykusuzluk için Etkili Tedaviler

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Uykusuzluk günümüzde oldukça yaygın bir sorundur. Bu, dünya çapında binlerce insanı etkileyen bir dengesizliktir. Bunun genellikle sizin uykuya dalmada sorun yaşamanız şeklinde bir etki gösterdiğini söylerler. Ancak işin gerçeği, bu aynı zamanda gecenin ortasında uyanmayı veya normalden erken uyanmayı da içerir.

Uykusuzluk için Doğal Tedaviler

Uykusuzluk koyu halkalar, yorgunluk, baş ağrısı, sinirlilik, konsantrasyon eksikliği, araba kullanmada veya iletişim kurmada sorun, enerji yetersizliği, kas ağrıları ve zayıf iş veya okul performansı gibi pek çok soruna neden olabilir. Uykusuzluk için bazı popüler ve etkili tedaviler aşağıdakilerdir:

 • Yatarken ayaklarınızı sıcak bir havluyla sarmak veya fazladan bir çift çorap giymek bir çözüm olabilir, çünkü uykuya dalmada sorun yaşayanlar için aynı zamanda ayakta soğukluk iyi bir kombinasyon değildir.
 • Yatmadan önce ayaklarınızı, özellikle ayak parmaklarının etrafını badem yağı kullanarak ovun veya onlara masaj yapın.
uykusuzluk ile mücadele
 • Yatmadan kısa bir süre önce içinde tarçın veya bal olan bir bardak ılık süt için. Daha çabuk tesir göstermesi için isterseniz bunu yatarak içebilirsiniz.
 • İki gram portakal yaprağını bir bardak su ile kaynatın. Tat vermek için şeker ekleyin ve bir süre soğumasına izin verdikten sonra bunu ılık olarak için. Ayrıca bir portakal yaprağı infüzyonu da hazırlayabilirsiniz. Bir bardak suya iki gram katın ve yukarıdaki prosedürü tekrarlayın. Bunu yatmadan yarım saat önce için.
 • Yastığınızın içerisine papatya, okaliptüs veya portakal çiçeği gibi bazı doğal bileşenler ekleyin. Bu odanıza şahane bir koku sağlamanın yanı sıra rahatlamanızı ve daha iyi dinlenmenizi sağlar.
saatin geç olması

Tam bir kabus gibi…

 • Bir bardak kaynar suya bir filiz yeşil nane koyun. Kapatın ve birkaç dakika bekletin. Bunu yatmadan yarım saat önce veya örneğin yatakta okumaya hazırlanırken için.
 • Bir bardak suda iki çorba kaşığı kediotu kökü kaynatın. Ateşi kısın ve bir çorba kaşığı bal ekleyin. Yatmadan önce içiniz.
 • Bir bardak suda üç adet marul yaprağı kaynatın. Kapatın ve birkaç dakika bekletin. Bu infüzyonu yatmadan 30 dakika önce içmelisiniz.
 • Soğan rendeleyin ve 12 dakika boyunca kaynatın. Buna koyunkıran ekleyin. Bu karışıma bir bez daldırın ve bunu alnınıza, göğsünüze, ensenize ve boynunuza uygulayın. Bunu bir hafta süresince her gece tekrarlayın.
uyku kelebek
 • Yatmadan yaklaşık 20 dakika önce 200 gram şerbetçi otu ve 500 gram buğday kepeği içeren sıcak bir banyo yapın. Bunları suya katmadan önce filtreleyin.
 • Sıcak bir banyoya 10-15 gram lavanta katın. İsterseniz bir çorba kaşığı deniz tuzu da ekleyebilirsiniz. Bunun suda çözülmesini bekleyin ve yaklaşık 20 dakika içerisinde yatın.
 • Bir bardak sıcak suya birkaç adet nane yaprağı ekleyin. Bunun üç dakika soğumasına izin verin ve yatmadan önce veya akşam yemeğinden sonra için.
 • Akşam yemeğinden önce, 1 tutam portakal çiçeği, 2 adet taze marul yaprağı ve bir bardak sudan oluşan bir bitkisel çay için. Malzemeleri su kaynarken ekleyin ve 5 dakika kaynamasına izin verin.

Okumanızı öneririz: Uykusuzluk İçin Doğal Çözümler

Uyumak istiyorum…

 • Bir limon kabuğunu yıkayın ve kurutun. Bunu demliğe koyun ve bir litre kaynar su ekleyin. Beş dakika bekletin. Bal katarak tatlandırın ve yatmadan önce için.
 • Bir fincan kaynar suya bir avuç papatya yaprağı ve bir adet adaçayı yaprağı katın. 7 dakika üzerini kapayın, süzün ve bir çorba kaşığı balla tatlandırın. Bunu yatmadan 15 dakika önce ve yavaşça için.
 • Üç diş sarımsağı ortadan bölün ve bunları bir fincan kaynar süte katın. Biraz soğumasını bekledikten sonra için (sarımsak dişlerini süzmeyin, ama yemeyin de).
uyuyamayan adam
 • Bir avuç biberiye ve bir avuç melisayı bir litre suda 10 dakika boyunca kaynatın. Bunu banyonuza katın. Küvette 15 dakika durun.
 • Sümbülteber, kediotu, mandalina, benjui, mercanköşk, sandal ağacı, ylang-ylang, gül, çiçek suyu, melisa, portakal çiçeği, lavanta, yasemin veya papatya yağlarından herhangi birinden birkaç damlayı bir difüzör veya nebulizatöre (püskürteç ya da sisleştirici olarak da bilinir) katın.
 • 20 gram dereotu tohumu, 30 gram melisa yaprağı ve 30 gram mürver çiçeğinden bir karışım hazırlayın. Bundan bir çorba kaşığı alın ve bunu bir fincan kaynar suyla karıştırın. Yatmadan 30 dakika önce 1 veya 2 fincan için.
 • Bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı kurutulmuş tarhun katın ve kapalı olarak birkaç dakika bekletin. Sıvıyı filtreleyin ve yatmadan önce soğutmadan için.
 • Sıcak su ile banyo hazırlayın ve içine birkaç damla uçucu misk adaçayı dökün. Yatmadan kısa bir süre önce en fazla 15 dakika bir banyo yapın.
 • Üç çorba kaşığı bal ve üç çorba kaşığı sirkeyi karıştırın. Yatarken bu karışımdan iki çorba kaşığı için. Bir saat içinde sonuç görmüyorsanız, başka bir çorba kaşığı daha içebilirsiniz.
 • Az bir miktar zeytinyağıyla dört damla uçucu portakal çiçeği yağını karıştırın ve bu karışımla şakaklarınıza masaj yapın. Bunu isterseniz aynı zamanda ayaklarınıza da, tam başparmağı kıvrımına uygulayabilirsiniz.

Umarız uykusuzluk için etkili tedavilerin açıklandığı bu yazıyı hem faydalı, hem de aydınlatıcı bulmuşsunuzdur.

Resimler Jacob Stewart, Alyssa L. Miller, Benjamin Watson, Max Talbot Minkin, alevtina, Bastian ve Stu izinleriyle kullanılmıştır.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.