Her gün Bir Kaşık Tarçın ve Bal Tüketmenin Faydaları

Her gün Bir Kaşık Tarçın ve Bal Tüketmenin Faydaları

Son Güncelleme: 02 Ekim, 2018

Tarçın ve bal, sayısız sağlıklı özelliğe sahip, hem lezzetli hem de besleyici yiyeceklerdir. İkisini karıştırıp hem sağlıklı özelliklerini artırabilir hem de her gün kolaylıkla tüketebileceğiniz bir karışım elde edebilirsiniz.

Tarçın ve bal karışımının birkaç sağlıklı özelliğini sayacak olursak; kilo vermenize yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir, sindirime yardımcı olur, eklemlere iyi gelir, uykusuzluğu (insomni) ve stresi tedavi eder ve libidoyu artırır.

Tarçın ve Balın Faydaları

Her gün tarçın ve bal karışımı tükettiğinizde size aşağıdaki faydaları sağlayacaktır:

 • Kilo kaybı: Metabolizmanızı çalıştırmaya yardımcı olur ve daha az şekerli gıda tüketmek istersiniz. Ayrıca tarçın kandaki glikoz seviyesini dengeleyip bedeninizdeki fazla yağ ve sıvıyı atmanıza yardımcı olur. Tarçın ve balı karıştırıp, sıcak suya ekleyerek öğünler arasında tüketin.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir: Yüksek kalori değeri olan bu karışım doğal bir antibiyotiktir. Başka bir deyişle, soğuk algınlığına iyi gelir, virüs ve bakterilerin neden olduğu hastalıkları önler.
 • Boğaz enfeksiyonuna iyi gelir ve önler: Antibiyotik ve iltihap önleyici özellikleri sayesinde faranjit, bademcik iltihabı, ses kısılması, disfoni gibi hastalıkların tedavisinde etkilidir. Tarçın ve bal karışımınızdan bir kaşığı ılık suya ekleyin. Bu karışımı içebilir veya gargara yapmak için kullanabilirsiniz.
 • Eklemlere iyi gelir: Kalori değeri ve antioksidan özellikleri sayesinde, artroriz ve osteoartrit gibi hastalıklara iyi gelir.
 • Kalp ve damarlar hastalığı riskini azaltır: Dolaşımı artırır, kolesterolü düşürür, kalbinizi güçlendirir ve nabzınızı dengeler.
 • Libidoyu yükseltir: Tarçın erkekler ve kadınlar için, bilinen en güçlü doğal afrodizyaklardan biridir. Bu karışımdan bir kaşık sabahları, bir kaşık da yatmadan önce yiyin.
sağlık için tarçın çubukları
 • Sindirime yardımcı olur ve asidite ile savaşır: Tarçın ve bal karışımınızdan bir kaşık alıp bir bardak ılık suya ekleyin ve yemeklerden önce için. Eğer isterseniz, çayınızdan sonra da içebilirsiniz.
 • Enerji verir ve stresi önler: Kalori değeri ve tonik özellikleri sayesinde bedeninizi dinçleştirir. Tercihen aç karnına karışımdan bir kaşık yiyin.
 • Bedeninizi canlandırır: Hem içsel hem de harici olarak. Antioksidan özellikleri sayesinde, zaman içinde oluşan doku hasarını azaltır, bu sayede iyi bir güzellik tedavisidir. Ayrıca kronik hastalıkları da önler.
 • Uykusuzluk (insomnia) ile savaşır: Yatmadan önce bir kaşık karışımı, bir bardak sıcak suya ekleyip için.

Tarçın ve Bal Karışımı için İhtiyacınız Olanlar

Tarçın ve bal karışımı için tek ihtiyacınız biraz bal ve biraz tarçındır. İkisi de iyi kalitede ürünler olmalıdır. Bu karışım için kullandığınız balın organik olmasını öneriyoruz.

Böylece balınızın doğru şekilde işlendiğinden ve içerisine katkı maddesi eklenmediğinden emin olabilirsiniz. Ayrıca kullandığınız bal çiğ olmalı veya sıvı kıvamını koruması için yüksek ısıda pişirilmemiş olmalıdır.  Yani aldığınız bal, soğukta kaldığında sertleşmelidir.

Bu makalemize de göz atın: 

Bal ve Tarçının Olağanüstü Faydaları

Sertleşmiş balınızı, özelliklerini kaybetmeden benmari usulü ısıtabilirsiniz. Kullandığınız tarçın da organik olmalıdır. Tarçının kalitesini aromasından anlayabilirsiniz.

damlamak üzere olan bal

Hazırlanışı

 • Tarçın ve sıvı balı, koyu bir kıvam elde edene kadar karıştırın.
 • Karışımı hava geçirmez cam bir kaba koyun.
 • Eğer hava çok sıcak değilse, serin bir yerde olmak koşuluyla buzdolabının dışında saklayabilirsiniz.
 • Bu karışım, bal ve tarçının koruyucu özellikleri sayesinde çok uzun süre bozulmadan durabilir.
tarçın ve bal karışımı

Nasıl Tüketilir?

Her gün bu karışımdan bir yemek kaşığı tüketmelisiniz. Küçük çocuklar için, günlük standart tüketim dozu bir tatlı kaşığı olmalıdır. İsterseniz bir bardak sıcak su ile karıştırıp, sıcak ve tatlı bir içecek elde edebilirsiniz.

Eğer isterseniz soğuk su ile de karıştırabilirsiniz. Böylece sağlıklı, serin ve ferahlatıcı bir içecek elde edersiniz. Meyve suyu, süt veya yoğurt ile de karıştırarak tüketme seçeneğiniz de var. Fakat tercihiniz bu yöndeyse, karışımı pişirmemeniz gerekir.

tarçınlı ve ballı soğuk içecek

Doğal bir tedavi uygulamadan önce doktorunuza veya bir natüropata danışmanızı öneriyoruz. Çünkü doğal ürünlerin ilaçlarla etkileşimleri olabilir. Bu ürünlerin aşırı tüketimi istenmeyen etkilere neden olabilir.

Resimler HealthHomeHappy.com, alsjhc, ion-bogdan dumitrescu ve sweetbeetandgreenbean’in izni ile kullanılmıştır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.