Uykusuzluk İçin Doğal Çözümler

Uykusuzluk İçin Doğal Çözümler

Son Güncelleme: 14 Kasım, 2018

Bugünkü yazımızda, düzgün uyuyamamanın vücuda olan olumsuz etkilerini anlatıp, uykusuzluk için doğal çözümler ile ilgili sizlere bilgi vereceğiz. Böylece daha iyi ve kaliteli bir uyku çekebileceksiniz.

Ortalama bir insanın, günlük fonksiyonları düzgün şekilde yerine getirmek için, günde 6-7 saat uyuması gerekir. Vücuda gereken uyku süresi insandan insana değişiyor olsa da, günde 6 saatten az uyuyan bireyler, çeşitli sağlık sorunlarına karşı daha dayanıksız olurlar.

Uykusuzluğun Yol Açtığı Rahatsızlıklar

Kısa Süreli

 • Dikkat bozukluğu
 • Yorgunluk
 • Sakarlık

Uzun Süreli

 • Beyindeki kan damarlarıyla ilgili problem riskini attırır.
 • Diyabet riskini arttırır.
 • Hafıza kaybına neden olur.
 • Obeziteye neden olur.
 • Bağışıklık sistemini zayıflatır.
 • Kanser riskini arttırır.
 • Kemiklere zarar verir.

Uykusuzluğun sağlık üzerindeki olası etkileri görmezden gelinmemelidir. Eğer siz de günde 6 saatten daha az uyuyorsanız, daha fazla uyumaya çalışmalı ve uykunuzu almadan kalkmamaya dikkat etmelisiniz.

Uykusuzluk İçin Doğal Çözümler ve Tavsiyeler

 1. Her gün aynı saatlerde uykuya dalıp uyanmaya çalışın. Bir süre sonra vücut bu durumu alışkanlık haline getirip, uykuya dalmayı kolaylaştıracaktır.
 2. Güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlayın.
 3. Uyumadan önce büyük porsiyonlu ve ağır akşam yemeği yememeye dikkat edin. Akşam yemeğini uyumadan en az birkaç saat önce yemiş olun.
 4. Uyumadan birkaç saat önce, çay ve kahve gibi kafein içeren içecekler tüketmemeye özen gösterin. Bu tür içecekler vücutta 3 ile 5 saate kadar etki gösterebilir.
 5. Uyumadan hemen önce ağır egzersizler yapmayın. En az üç saat önce egzersizinizi tamamlanmış olun.
 6. Odanızdaki aydınlatma, uykunuz üzerinde etkisi olan bir durumdur ve çok önemlidir. Karanlık veya çok az ışıklı bir ortamda uyumaya dikkat edin.
 7. Odanızın ısısının çok sıcak veya çok soğuk olmamasına dikkat edin. Rahat edeceğiniz sıcaklıkta uyuyun.
 8. Yatak odanızı çalışma alanı olarak kullanmamaya özen gösterin. Beyniniz yatak odasını sadece uyumakla ilişkilendirmelidir.
 9. Yatmadan önce yapılacaklar için kendinize bir rutin belirleyin. Yatmadan hemen önce meditasyon yapabilir veya rahatlatıcı duş alabilirsiniz.
 10. Huzur veren müzikler dinleyip, yavaş ve derin nefes alma egzersizleri yapabilirsiniz. Bu gibi rutinler sizi rahatlatıp, uykuya hazır hale getirir ve uykuya dalmayı kolaylaştırır.
 11. Uyumadan hemen önce televizyon izlememeye özen gösterin. Televizyonu yatak odanızda bulundurmayın.
 12. Rahatlatıcı çayları deneyin.
 13. Rahat ve bol giysiler ve pijamalarla uyumayı deneyin.
 14. Akşamları fazla tuzlu ve yağlı yiyecekler yememeye dikkat edin.

Kolay ve rahat bir şekilde uyumanıza yardımcı olacak çayları tüketmek, uykusuzluğunuz ve uykuyu dengelemek için çözüm olabilir. Uykusuzluk için doğal çözümler ve bunlarla yapabileceğiniz çay tariflerini aşağıda sıraladık.

Papatya Çayı

papatya çayı

Rahatlatıcı özelliği sayesinde papatya çayı, uykuya yardımcı olur. Poşet çaylardan ziyade kurumuş çiçekleri demleyip içmek, iyi bir uyku çekmek için daha etkili olabilir. Hamileyken papatya çayı içmek önerilmemektedir.

Kedi Otu (Valerian)

kedi otu çiçekleri

Kedi otunun içindekiler, rahat bir uyku çekmeye ve kolay uykuya dalmaya yardımcı olur. 15 gr kedi otunu geceden suda ıslatın ve ertesi gün ıslattığınız otu demleyip çayını için. Bu çayı, gece yatmaya yakın zamanda içerseniz faydasını görürsünüz.

Antidepresan, antihistaminik ve antispazmatik türü ilaçlar kullanıyorsanız kedi otu çayı tüketmeyin. Hamileyken ve emzirirken önerilmeyen bu çay, çocuklar için de iyi değildir.

Boldo Çayı

Boldo bitkisi (Peumus boldus) yaprakları kurutularak çayı içilen, uykusuzluk için doğal çözümler arasında olan bir birkidir. Boldonun içindekiler yatıştırıcı ve sakinleştirici etkiye sahiptir. 2.5 gram kurumuş boldo yaprağını 100 ml suda demleyip, yatmadan önce içebilirsiniz.

İshal ve böbrek taşı sorunlarınız varsa boldo çayından uzak durun. Ayrıca özellikle kan sulandırıcılar olmak üzere herhangi bir ilaç kullanırken de bu çayı tüketmemeye dikkat edin.

Şerbetçi otu

Şerbetçi otu çok sayıda rahatlatıcı mineral ve yenileyici bir uykuya yardımcı olan maddeler içerir. Yatmadan önce içeceğiniz şerbetçi otunu, bir su bardağı sıcak suya 1 çay kaşığı kuru şerbetçi otu koyarak hazırlayabilirsiniz.

Ihlamur

Ihlamuru bir bardak suyla demleyip, yatmadan yarım saat önce içtiğinizde, uykuya yardımcı olacaktır.

Limon suyu

Ilık suya yapılmış limon suyunu, içine biraz bal ekleyerek, yatmadan yarım saat önce içmek, rahat bir uyku uyumanızı sağlar.

Mercanköşk (yabani kekik)

Mercanköşk, stresliyken işinize yarayabilecek bir ottur. Yatmadan önce yabani kekik yağıyla hazırladığınız banyo suyuyla yıkanın veya küvetinize bu yağdan ekleyin. Bu sayede rahat ve huzurlu bir uyku çekebilirsiniz.

Önerdiğimiz bu bitkiler, daha iyi ve rahat bir uyku çekip, sabahları daha kolay ve enerji dolu kalkmanızı sağlayıp; günlük işlerinizi daha verimli yapmanıza yardımcı olacaklardır.

Fakat özellikle tariflerde önerilen dozları aşmamaya özen göstermeniz gerekir. Yukarıdaki yöntemleri denemenize rağmen hala uyku probleminiz varsa , bir uzmana görünün.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.