Uykusuzluk ile Savaşmak Konusunda Başarılı 10 Yiyecek

Uykusuzlukla mücadele etmek için, hem iyi beslenmek hem de uyumanızı zorlaştıran besinleri tüketmeyi bırakmak çok önemlidir.
Uykusuzluk ile Savaşmak Konusunda Başarılı 10 Yiyecek
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 18 Şubat, 2019

Uyumanızın gittikçe zorlaştığını mı düşünüyorsunuz? Sabah çok erken saatlerde uyanıp, tekrar uyuyamıyor musunuz? O halde, bugünkü yazımız tam size göre! Size, uykusuzluk ile savaşmak konusunda başarılı gıdalardan bahsedeceğiz. Bu gıdaları tükettikten sonra bebekler gibi uyuyacaksınız.

Uykusuzluk ile savaşmak için tüketilmesi gereken gıdalar

Uykuya dalmanız uzun sürüyorsa aşağıdaki gıdaları yemenizi öneriyoruz. Böylece hem uykusuzlukla mücadele edersiniz hem de rahatlamış olursunuz. Yatmadan biraz önce aşağıdaki gıdaları tüketmeyi deneyin:

1. Süt

cam şişe ve bardakta süt

Bir fincan sıcak süt rahatlatıcıdır ve dinlenmek için idealdir. Sütte triptofan bulunur. Bu, anksiyeteyi yatıştıran bir maddedir. Sütü bir kaşık bal ekleyerek de içebilirsiniz.

2. Muz

Bu lezzetli meyve çok besleyici ve enerji verir. Aynı zamanda, uykusuzlukla savaşmak için de kullanılabilir. Peki, muz uykusuzlukla nasıl savaşır? Muz magnezyum ve potasyum bakımından zengindir ve bunlar kasları rahatlatan maddelerdir. Bu nedenle, sporcular da krampları azalttığından ya da önlediğinden dolayı muz tüketir.

Vücudunuzun daha fazla serotonin üretmesini istiyorsanız muz sizin için iyi bir tatlı olabilir. Serotonin, uykuyu düzenleyen bir hormondur.

3. Badem

kasede bademler

Başta badem olmak üzere, kuru yemişler sadece vücudunuza enerji vermekle kalmazlar aynı zamanda önemli bir magnezyum kaynağıdırlar. Magnezyumun kas rahatlatıcı özellikleri vardır.
 • Bundan dolayı uyumanıza yardımcı olurlar. Ayrıca, ağrılarınızı ve kramplarınızı önler ve azaltırlar. Badem aynı zamanda kan şekeri seviyenizi dengeler.
 • Glükoz dengelendiğinde beyin fonksiyonlarınızın rahatladığını da belirtmekte fayda vardır.
 • Akşam yemeğinden sonra bir avuç badem yemek, bütün bir gece rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca, sağlıklı yağlar içeren diğer kuruyemişleri de tercih edebilirsiniz. Asla içinde şeker bulunan kuruyemişleri tüketmemelisiniz. Bunun nedeni, şekerli kuruyemişler vücudunuzda ters etki yaratarak uykuya dalmanızı zorlaştırır.

4. Kiraz

Tatlı olarak yediğimiz bu küçük kırmızı meyvelerde melatonin vardır. Bu nedenle, uyumak istediğinizde size yardımcı olurlar. Ayrıca, içerisine fındık da ekleyerek kiraz suyu da içebilirsiniz ancak içine şeker eklemekten kaçının.

5. Tahıllar

tahta kaşıkta tahıllar

Sadece uyumanıza yardımcı olmakla kalmazlar aynı zamanda uyku kalitenizi de artırırlar. Birkaç gündür uykusuzluk problemi çekiyorsanız tahıl tüketmeyi deneyin.

Öğleden sonraki bir ara öğün için bir kase yoğurdun içine tahıl ekleyerek tüketebilirsiniz. Bu şekilde, serotonin düzeyleriniz artacak ve deliksiz bir uyku uyuyabileceksiniz.

6. Uykusuzluk ile savaşmak için papatya çayı

Papatya çayı mükemmel bir doğal rahatlama yöntemidir. Uyku sorunlarınız varsa sizin için çok faydalı olabilir. Sıcak ya da ılık bir papatya çayı içtiğinizde vücudunuz gevşer ve kaslarınız rahatlar. Ayrıca, bu çay stres düzeylerinizi, sinirlerinizi ve anksiyetenizi azaltmak için çok etkilidir. Yatmadan önce bir bardak papatya çayı içmek mükemmel bir rahatlatıcıdır.

7. Pişmiş yumurta

dörde bölünmüş katı yumurta

Gecenin bir yarısında uyanmanızın sebeplerinden biri de acıkmanız olabilir. Akşam yemeğinde yeterince yemediyseniz ya da bu öğünü atladıysanız, mideniz guruldama başlar ve uykusuzluğunuz daha da kötüleşebilir.

 • Bunu önlemek için pişmiş yumurta yiyebilirsiniz. Açlığınız geçtiğinde daha iyi uyursunuz.

8. Yoğurt

Yoğurtta da, tıpkı sütte olduğu gibi triptofan vardır. Bu kimyasal beyninize uyku sinyalleri gönderir. Ayrıca, yoğurt vücudunuz için bir protein kaynağıdır bu nedenle oldukça sağlıklıdır.

9. Bal

kasede bal

Şeker ya da yapay tatlandırıcılar yerine bal kullanmak iyi bir fikir olacaktır. İçerdiği kimyasal bileşenler, rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olur ve beyninizi rahatlatır.
 • Balın avantajlarından faydalanmak için, içtiğiniz çayı bir tatlı kaşığı balla tatlandırabilirsiniz.

10. Patlamış mısır

Kanepenizde oturup film izlerken patlamış mısır yediğiniz zamanlar olmuştur.

 • Böyle bir durumda insomnia problemi yaşamazsınız bu nedenle size komedi filmi ya da romantik film izlemenizi öneriyoruz.
 • Korku, gerilim ya da bilim kurgu filmleri izlemeyin çünkü bu beyninizin daha uyanık olmasına neden olur.

Triptofan bakımından çok zengin oldukları için, patlamış mısır serotonin üretiminizi arttırır.

İnsomnia probleminiz varsa kaçınmanız gereken gıdalar

İyi bir uyku için yukarıdaki gıdaları tüketmek oldukça önemlidir ancak uzak durmanız gereken gıdalar da vardır. Hepsinden önemlisi, aşağıda bahsedeceğimiz gıdaları akşam yemeğinde ya da yatmadan önce tüketmemelisiniz.

1. Fast food

hamburger ve patates kızartması

Hamburger, patates kızartması ve pizza hem sağlığınız açısından iyi değildir hem de uykunuzu olumsuz etkileyebilir.

Bunlar oldukça yağlı besinlerdir ve sindiriminizi yavaşlatır.

 • Eğer mide ekşimesi probleminiz varsa, akşam yemeklerinde fast food tüketmemelisiniz.
 • Bir partiye katılacaksanız ya da bu tür yemeklerin servis edildiği bir yere gidiyorsanız, yemekten sonra uyumak için üç saat geçmesini bekleyin.

2. Çikolata ve kahve

Havalar soğuduğunda, bazı insanlar yatarken bir fincan kahve ve çikolata ile yatağa gitmeyi severler. Yaz aylarında da uyumadan önce dondurma yiyenler vardır. Bununla birlikte, eğer uykusuzluk problemi çekiyorsanız bunların hiçbirini yapmamanız gerekir.

Bu yiyeceklerde beyninizi harekete geçiren maddeler vardır ve sizi birkaç saat boyunca uyanık tutarlar. Bu nedenle kahve ve çikolatayı sadece akşamüstü saatlerine kadar tüketmenizi öneriyoruz.

3. Alkollü içecekler ve meşrubatlar

uykusuzluk ile savaşmak

Alkollü içecekler ve meşrubatlar sinir sisteminizi etkiler. Ayrıca, vücudunuzun susuz kalmasına neden olurlar ve beyin fonksiyonlarınızı azaltırlar. Yatmadan önce bu içecekleri tüketmek akıllıca değildir. Uykusuzluk ile savaşmak için bahsettiğimiz bu 10 gıdayı deneyin ve farkı görün!

Ana görsel ©wikiHow.com’dan alınmıştır.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Filippini T, Violi F, D’Amico R, Vinceti M. The effect of potassium supplementation on blood pressure in hypertensive subjects: A systematic review and meta-analysis. Int J Cardiol. 2017 Mar 1;230:127-135.
 • Zisapel N. New perspectives on the role of melatonin in human sleep, circadian rhythms and their regulation. Br J Pharmacol. 2018;175(16):3190-3199. doi:10.1111/bph.14116
 • Warren MD, Pont SJ, Barkin SL, Callahan ST, Caples TL, Carroll KN, Plemmons GS, Swan RR, Cooper WO. The effect of honey on nocturnal cough and sleep quality for children and their parents. Arch Pediatr Adolesc Med. 2007 Dec;161(12):1149-53.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.