Menopoz Belirtilerini Tedavi Etmek İçin Doğal Yöntemler

Menopoz belirtilerini tedavi etmek için bitki çayları içmenin yanı sıra bol miktarda soğuk su içmeli ve kafeinli içeceklerden uzak durmalısınız. Ayrıca fiziksel egzersizler de size yardımcı olacaktır.
Menopoz Belirtilerini Tedavi Etmek İçin Doğal Yöntemler

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Menopoz belirtilerini tedavi etmek, hayatının bu dönemindeki her kadının isteyeceği bir şeydir.  Ateş basmasından gece terlemelerine, menopoz belirtileri rahatsız edici ve utandırıcı olabilir.

Menopozun belirtileri aynı olsa da, her kadının bedeni üzerindeki etkileri farklı olabilir. Bazı kadınlar şiddetli ateş basmalarından ve gece terlemelerinden şikayetçiyken,  başka kadınlarda bu belirtiler olmayabilir veya çok hafif olabilir.

Menopoz belirtilerinizin şiddeti ne olursa olsun pahalı hormon terapileri veya reçeteli ilaçlardan önce ateş basmaları ve gece terlemeleri için doğal yolları denemenizi öneriyoruz.

Soya

Doğanın şifalı mucizelerinden birisi olan soya, hem menopoz belirtilerine iyi gelir hem de bedeniniz için başka pek çok faydası vardır.

Gece terlemelerinden şikayetçiyseniz, soya bu terlemelerin sıklığını azaltacaktır. Ayrıca kemiklerinize de iyi gelecektir.

Soyanın kemik gerilemesine iyi geldiği, kalp sağlığına yararlı olduğu ve insülin seviyelerini dengelediği kanıtlanmıştır. Yüksek oranda soya tüketmek için çoğu markette bulunan tofu veya soya sütlerini deneyebilirsiniz.

Ihlamur çayı

Ihlamur çayı gece terlemelerinin şiddetini ve sıklığını azaltmak için mükemmel bir çözümdür.

Gece terlemeleri ve ürpertiler yüzünden uykusuzluk veya bitkinlik gibi şikayetleriniz varsa, yatmadan önce bir bardak ıhlamur çayı içmek sizi çok rahatlatacaktır.

Bir bardak sıcak suya iki tatlı kaşığı ıhlamur ekleyerek bu çayı hazırlayabilirsiniz. 5 dakika demlenmesini bekledikten sonra ılık olarak için.

Menopoz Belirtilerini Tedavi Etmek İçin Adaçayı

menopoz belirtilerini tedavi etmek

Ateş basmasını gidermek ve genel olarak menopoz belirtilerini tedavi etmek için sıcak bir şeyler içmek kulağa saçma gelse de, sıcak bir bardak adaçayı çayı menopozun neden olduğu ateş basmaları ve gece terlemelerine çok iyi gelir.

Bir litre suyu kaynatıp içerisine bir miktar adaçayı yaprağı atın ve demlenmesi için 10 dakika bekleyin. Yemeklerden sonra birer bardak içmenizi öneriyoruz.

Hamamelis (güvercinağacı)

Kontrol edilemez terlemeye neden olan sıcak basmaları için hamamelis çayı öneriyoruz. 

Birkaç yaprağı sıcak suda demlemeniz yeterli olacaktır. En iyi sonucu elde etmek için günde iki bardak içmelisiniz. Deneyip farkı kendiniz görün!

Adaçayı, kereviz ve limon

menopozu tedavi etmek için doğal tedavi

Eğer menopoz belirtilerini tedavi etmek için hamamelis yeterli gelmediyse, ateş basması ve gece terlemelerine karşı etkili olduğu bilinen kereviz, limon ve adaçayı ile hazırlayacağınız bir içecek sizi rahatlatacaktır.

Hazırlanışı

İki ucunu kesip, kabuğunu soymadan bir kereviz sapını ince ince dilimleyin. Bir kaç adaçayı yaprağı, limon ve kerevizleri bir tencereye koyup su ekleyerek 10 dakika kaynatın. 10 dakika da demlenmesi için bekledikten sonra süzüp soğumaya bırakın. Günde üç bardak için.

Menopoz belirtilerini tedavi etmek için diğer ipuçları

 • Tercihen pamuk veya keten gibi doğal liflerden yapılmış bol ve rahat kıyafetler giyin. Nevresim takımınızın da aynı malzemelerden üretildiğinden emin olun.
 • Yatak odanızı ve evde en çok vakit geçirdiğiniz odaları iyice havalandırın ve serinletin.
 • Nem ve sıcaklık ateş basmalarını ve terlemeyi tetikleyebileceği için nemli ve sıcak yerlerde uzun süre kalmamaya çalışın.
 • Ateş bastığında, ensenize içi buz dolu bir havlu veya soğuk kompres koyun. Buzu asla direkt olarak teninize koymayın.
 • Her hafta düzenli olarak lavanta yağı ile yapılan masajlar hem gevşemenize hem de ateş basmalarının azalmasına yardımcı olur.
 • Günde en az iki litre su için, soğuk veya buzlu olması daha iyi gelecektir.
 • Her gün 30 dakika egzersiz yapın. Bizim önerimiz yürüyüş, koşu ve yüzme.
 • Kahve ve enerji içecekleri gibi yüksek oranda kafein içerin içeren içeceklerden uzak durun.
 •  Her gün aldığınız yağ, süt ürünü ve baharat miktarını azaltacak şekilde beslenme düzeninizi değiştirin.
 • Sabit bir kiloda kalmaya çalışmanız sizin için iyi olacaktır çünkü fazla kilolar ve obezite menopoz belirtilerini arttırabilir.
 • Yatmadan önce serin bir duş almanız kendinizi daha dinç hissetmenize ve rahat uyumanıza yardımcı olacaktır.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.