Menopoz Döneminde Cildinize İyi Bakmak İçin 8 İpucu

Menopozun cildinizde yaratacağı etkiler sizi endişelendiriyor mu? Gördüğünüz gibi bu konuyla ilgili yapabileceğiniz pek çok şey var. Güzellik rutininizde bu tavsiyeleri takip edin. Hormonal değişikliklerin yüzünüzde yarattığı etkilerin çoğunun şiddetini azaltacaksınız. 
Menopoz Döneminde Cildinize İyi Bakmak İçin 8 İpucu
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Menopoz süresince, karşılaşmayı beklediğiniz hormonal değişikliklerle savaşmak için uygulayabileceğiniz bazı sağlıklı cilt bakımı tavsiyeleri var. Bu dönemde yaşlanmanın bazı işaretleriyle karşılaşmak kaçınılmaz olsa da biraz fazla özen göstermek süreci yavaşlatacaktır.

Deri dokusu zamanla kolajen ve elastindeki azalma nedeniyle sıkılığını kaybeder. Sağlığınızı ve güzellik rutininizi koruyarak bu etkilerin şiddetini azaltabilirsiniz. Böylece cildiniz daha uzun süre güzel kalacaktır.

Kırışık görünümü gideren pek çok kozmetik ürün var. Ancak siz kendinize her açıdan iyi bakmazsanız bu ürünler size yardımcı olamazlar. Peki, menopoz döneminde cildiniz için neler yapmalısınız? Bugün sizlerle bazı ipuçlarını paylaşacağız.

Menopoz döneminde cildinize iyi bakmanız için yararlanabileceğiniz temel tavsiyeler

Menopoz, pek çok fiziksel ve duygusal değişimi tetikler. Bu değişimlerin en kötülerinden biri hiç şüphesiz cildin yaşlanmasıdır. Bu dönemde dişilik hormonlarının ve kolajenin azalmasıyla, kırışıklıkların ve lekelerin ortaya çıkması hızlanır.

Cildin esnekliği ve doğal yağ üretimi de azaldığı için lekeler ve kuruluk da görülebilir. Bu etkilerin şiddetini en aza indirmek için neler yapabilirsiniz?

1. Cildinizi güneşten koruyun

yüzüne güneş koruyucu sürülü kadın

Güneşten korunmak her yaşta çok önemli olsa da menopoz döneminde acil bir şekilde cildinize daha fazla özen göstermelisiniz. Dokular daha zayıf olduğu için, kaliteli bir güneş koruyucusu kullanmazsanız güneşe doğrudan maruz kalmak cildinize daha fazla zarar verecektir.

2. Daha fazla su için

su içen mutlu kadın

Menopoz döneminde hormonol değişiklikler nedeniyle yağlarda azalma olması, dehidradyon sinyallerini daha belirgin hale getirir. Kuru veya sert bir cilde sahip olmaktan kaçınmak için günde en az 6-8 bardak su içmelisiniz.

3. Sağlıklı bir beslenme programı uygulayın

çeşitli sebze ve meyveler

Pek çok kadın menopoz döneminde kilo almaktan korktukları için düşük kalorili diyetler uygulamak gibi bir hataya düşerler. Faydalı olmak bir yana, bu diyetler hem sağlığınızı hem de güzelliğinizi etkileyebilirler.

Besin eksikliği doğrudan cildinizin görünümünü etkileyeceği için tüm besin gruplarını içeren sağlıklı ve dengeli bir program uygulamak en iyisidir. Beslenme programınızda protein, temel yağ asitleri ve antioksidan kaynakları kendilerine yer bulmalıdırlar.

4. Ölü hücreleri yok eden ürünler kullanın

yüzüne peeling yapan mutlu kadın

Menopoz döneminde cildiniz için en kötü şey yüzeydeki ölü deri hücrelerinin ve diğer kirli maddelerin aşırı derecede oluşumudur. Bu, dokularınızın ihtiyaç duydukları oksijeni almalarını engeller ve hücresel yenilenmeyi yavaşlatır.

Cildinizin arınmış ve yumuşak kalması için haftada iki kere ölü hücrelerden arındırıcı bir ürün kullanmak en iyisidir. Böylece cildinizin yüzeyindeki kirli maddeler temizlenir ve cildiniz ek bir doz daha besin almış olur.

5. Tütün ürünlerinden kaçının

makasla kesilen sigaralar

Menopoz dönemine geldiğinizde tütün ürünlerini kullanmaktan kaçınmanız için sayısız sebep vardır. Aslında en iyisi onlardan tamamen vazgeçmektir. Böylece bu ürünlerin içerdiği toksinlerin etkilerinden zarar görmeye devam etmemiş olursunuz.

Sigara içmek cildinizin azılı düşmanlarından biridir. Sigara, kırışıklıkları artırır ve cildinizin kurumasına sebep olur.

6. Sıkılaştırıcı kremler kullanın

sıkılaştırıcı krem süren kadın

Cildinizin en hassas yerlerinin gerginleşmesine yardımcı olan, sıkılaştırıcı özellikler taşıyan pek çok krem vardır. İster profesyonel olsun ister doğal, bu ürünler, yüz, boyun ve göğüs sandığı gibi bölgelerde kırışıklıkların ortaya çıkmasını engellerler.

7. Fitoöstrojenlerden tüketin

fitoöstrojen içeren yiyecekler

İzoflavonlar gibi fitoöstrojen içeren yiyecekler ve tamamlayıcı ürünler, menopoz döneminde ortaya çıkan hormonal değişimlerin negatif etkilerini en aza indirirler. Östrojen seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olarak cildin bozulmasını yavaşlatırlar.

Not: Bazılarının yan etkileri olduğu için bu ürünler yalnızca doktor kontrolünde kullanılmalıdırlar.

8. Yüz maskelerini düzenli olarak kullanın

yüzüne çikolata maskesi yapılan kadın

Pahalı maskeler için çok para harcamanıza gerek yok. Çoğu kaliteli ürünler olsa da, oldukça faydalı olan doğal malzemeler de mevcut. Hayatın bu döneminde gerekli olan şey, bunları düzenli bir şekilde kullanmak.

Yüz maskeleri dokularınızın nemlenmesini ve kırışıklıkların hızla ortaya çıkmasına sebep olan harici faktörlerin azalmasını sağlarlar. İçerdikleri antioksidanlar, yağlar ve aminoasitler sayesinde, bu malzemeler cildinizin sıkılığını korumak için idealdirler.

Tavsiye edilen bazı seçenekler şunlardır:

  • Vitamin E yağı ile avokado
  • Hindistan cevizi yağı ile aloe vera
  • Muz ile bal
  • Çilek ile sade yoğurt
  • Zeytinyağı ve yulaf

Menopozun cildinizde yaratacağı etkiler sizi endişelendiriyor mu? Gördüğünüz gibi bu konuyla ilgili yapabileceğiniz pek çok şey var. Güzellik rutininizde bu tavsiyeleri takip edin. Hormonal değişikliklerin yüzünüzde yarattığı etkilerin çoğunun şiddetini azaltacaksınız.

İlginizi çekebilir ...
Menopozda Kalp Sağlığı Nasıl Etkilenir?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Menopozda Kalp Sağlığı Nasıl Etkilenir?

Menopoz, bir kadının artık adet görmemesi anlamına gelir ve çoğu kişi bu konu üzerinde çok düşünmez. Peki menopozda kalp sağlığı nasıl etkilenir?


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.