Ruh Halinizi İyileştirecek 7 Yiyecek

Omega 3 yağ asidi eksikliğinin ruh halinizde değişikliklere neden olacağını biliyor muydunuz? Vücudumuz bu maddeyi kendisi üretemez ve eksikliğinde depresif ruh haline sürükleyebilir.
Ruh Halinizi İyileştirecek 7 Yiyecek
Sofía Quintana Alonso

tarafından incelendi ve onaylandı. fizyoterapist Sofía Quintana Alonso.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yediğiniz yiyecekler sadece nasıl göründüğünüzü değil, aynı zamanda düşüncelerinizi, duygularınızı ve eylemlerinizi de etkiler. Bazı yiyecekler ruh halinizi bile değiştirebilir.

Yediğiniz besinlerin çoğu sinir sisteminizin dengesini bozabilir, sonuç olarak kötü ruh halleri, yorgunluk, anksiyete ve depresyona neden olabilir.

Dolayısıyla, her zaman kötü bir ruh halinde olduğunuzu veya üzüldüğünü fark ederseniz, ruh halinizi iyileştirmek için aşağıdaki yiyecekleri deneyin. Bu, ilaç kullanmaktan daha sağlıklı, daha ucuz ve daha basit bir seçenektir.

Duygularınız dengelenmezse, bir psikologu ziyaret etmeniz iyi olur. Bazen sorunlarımız yediklerimizle değil, etrafımızdaki insanlarla ve yaşadığımız durumlarla ilgilidir.

1. Kakao veya bitter çikolata

çikolata yiyen kadın

Ruh halinizi geliştiren bu yiyeceklerin ilki kakaodur. Teobromin sayesinde mutluluğu uyarma etkisine sahiptir. Bu kimyasal şunlara yardımcı olur:

 • Vücuttaki serotonin ve dopamin seviyelerini arttırmak,
 • Sinir sistemini rahatlatmak,
 • Anksiyete ve depresyon durumlarını azaltmak.

Kakao ayrıca serotonin salgılanmasını destekleyen bir kimyasal olan triptofan içerir. Tüm faydaları sayesinde, depresyon ve anksiyete durumlarını iyileştirmek için her gün küçük bir miktar çikolata veya kakao almanızı öneririz.

Dikkat etmeniz gereken tek şey, seçtiğiniz çikolatanın ideal olarak % 65’in üzerinde, yüksek bir kakao içeriğine sahip olduğundan emin olmaktır.

2. Ceviz

bir kase ceviz

Ruh halinizi geliştiren ikinci yemek cevizdir. Vücudunuza kendi kendine üretmeyen omega 3 yağ asitlerini verir. Vücudunuz yeterince omega 3 almazsa, depresif durumlara girme eğilimindedir. Cevizler ayrıca yukarıda bahsettiğimiz triptofan içerir.

 • İstikrarlı bir ruh halini sürdürmek için günde 5 ceviz yemeyi tavsiye ediyoruz.
 • Bunları smoothies ve tatlılarınıza ekleyebileceğinizi veya sade bir şekilde yiyebileceğinizi unutmayın.

3. Muz

dilimlenmiş muz

Muz, ruh halinizi geliştiren ve günlük diyetinize katılması gereken ya da haftada en az iki kez yemek yemeniz gereken başka bir besindir. Duygusal yararları yüksek B6 vitamini içeriği nedeniyledir . Bu vitamin, serotoninin protein bileşenlerini dönüştürme işlemine dahil olur. Ayrıca folik asitleri, C vitamini ve bitkisel lif içeriği sayesinde savunmalarınızı geliştirir.

4. Susam

susam ve yağı

Bu tohumlar ruhunuzu iyileştiren yiyeceklerden biridir, çünkü bunlar treonin sağlarlar. Bu, vücudun kendisi için doğal olarak üretemediği ve sentezleyemediği önemli bir amino asittir. Düşük seviyelerde treonin varsa, kronik üzüntü yaşayabilirsiniz.

 • Bu besini elde etmek için salatalarınıza bir çay kaşığı susam eklemenizi ya da yemeklerde susam yağı kullanmanızı öneririz.

5. Somon ve diğer balıklar

pişirilmiş somon balığı

Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olduğu için ruh halinizi geliştiren başka bir gıda da, özellikle somon, ton balığı ve sardalya olmak üzere çeşitli balıklardır. Omega 3 yağ asitleri, belirli nörotransmitterlerin hareketini doğrudan etkiler ve bu nedenle bir eksiklik depresif durumlara neden olabilir.

 • Haftalık diyetinizin bu tür balıkların en az bir kısmını içermesi önerilir.
 • Mümkünse, haftada üç kez sebzeler ile birlikte tüketin.

Satın aldığınız balıkların iyi kalitede olduğundan ve kirlerden arınmış olduğundan emin olun. Bu özellikle somon için önemlidir, çünkü balık çiftliklerinden elde edilen bazı türler ruh halinizi etkileyebilecek kimyasallarla beslenir.

Ton balığı yemeyi tercih ederseniz, doğal parçalar halinde olan seçeneği seçmeye çalışın. Konserve ton balığı yemek çok ucuz olmasına rağmen, yüksek seviyelerde tuz ve kimyasallar içerir.

6. Lif bakımından zengin besinler

fiber zengini gıdalar

Çözünür lifler açısından zengin besinler, duygularınız kan şekerinizdeki değişikliklere bağlı olduğundan ruh halinizi değiştirmeye yardımcı olur. Diyabetik iseniz, lif kan şekeri seviyenizi kontrol etmenize yardımcı olabilir.

Yüksek glikozun sadece iç organlarınızın işleyişini etkilemediğini unutmayın; aynı zamanda birkaç dakika içinde bir dizi olumsuz duyguyu deneyimleyebilirsiniz.

Bunun olduğunu hissettiğinizde, sorunun bu olup olmadığını belirlemek için glikoz seviyenizi kontrol edin.

7. Yağsız kırmızı et

çiğ kırmızı et

Ruh halinizi iyileştirebilecek gıdaların sonuncusu yağsız etlerdir. Linoleik asit açısından zengindirler, stres ve vücutta yağ birikmesiyle savaşmaya yardımcı olan doğal bir yağdır. Bu etler, beyin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan demir ve omega 3’ü sağlar.

 • Bu faydaları gerçekten elde etmek için, etleri mümkün olan en az miktarda tuz ve katı yağ ile pişirmek önemlidir.

Ruh halinizi geliştirmek için bir smoothie

tarçın ve muz smoothie

Diyetinizde ruh halinizi iyileştiren yiyecekleri barındırmanın basit bir yolu, smoothielerdir. Dikkat etmeniz gereken tek şey, miktarları aşmamaktır, çünkü glikoz seviyesini yükseltmek çok kolaydır.

Bu seçeneği deneyin, lezzetli ve çok basit olduğunu keşfedeceksiniz.

Malzemeler

 • 1 bardak yağsız süt (250 ml)
 • Yarım muz
 • 5 adet ceviz
 • 1 çay kaşığı kakao veya bir parça bitter çikolata (5 g)

Hazırlanışı

 • Homojen bir karışım elde edene kadar blenderda karıştırın ve hemen için.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.