Yoga Depresyonun Üstesinden Gelmeye Yardımcı Olur

Daha önce hiç yoga dersi aldınız mı? Yoganın size uygun olup olmadığını merak ediyor musunuz? Araştırmalar, yoganın kaygı, stres ve bu yazının odak noktası olan depresyona iyi geldiğini kanıtladı. 
Yoga Depresyonun Üstesinden Gelmeye Yardımcı Olur

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Günümüzde, depresyon ilaçları kullanmayan birini bulmak çok zor hale geldi. Maalesef, bu ilaçların da oldukça yıpratıcı etkileri olabiliyor. Neden daha doğal bir terapi uygulamıyorsunuz? Size yoga yapmanızı öneriyoruz!

Son zamanlarda kendinizi kötü mü hissediyorsunuz? Depresyon denilen eski dostunuz yeniden hayatınıza mı girdi? Depresyon hala çağımızın en büyük problemlerinden biri ve bu problemle güçlü bir şekilde yüzleşilmesi gerekiyor.

Depresyonun üstesinden gelmek isteseniz de bunun için yeterli gücü kendinizde bulamadığınızda sorunlar başlar. Aslında, hiçbir şey yapmak istememe hali depresyonun belirtilerinden biridir.

Artık size neşe ve mutluluk getirmeyen küçük zevklerden bahsetmiyoruz. Gerçekten hayattan aldığınız zevkler bu kadar değişti mi? Hayır. Bunların hepsi depresyon yüzünden oluyor.

İlacın mükemmel bir alternatifi olarak yoga

deniz kenarında yoga

Öncelikle, yoganın depresyon tedavisi için basit ve kolay bir yöntem olmadığını bilmenizde fayda var. Diğer bütün ilaçlar gibi, yoganın depresyonla mücadele etmenize faydası olacaktır ancak yoga depresyonu ortadan kaldırmak için yeterli değildir.

Bu durumu kanıtlayan pek çok araştırma vardır. Örneğin, Indian Journal of Psychiatry’de yayımlanan bir araştırma, yoganın depresyona ne kadar faydalı olduğunu doğruladı. İşte bu faydalardan birkaçı:

  • Kaygı ve stresi azaltmaya yardımcı olur.
  • İç dünyanızla temas kurmanızı sağlar.
  • Duygularınızı daha kolay yönetebilirsiniz.
  • Önünüze çıkan zorluklar karşısında daha güçlü durabilirsiniz.

Bunlar yoganın sağlayabileceği faydalardan sadece birkaçı ve bunlar 15 dakika ile maksimum 45 dakika arasında yapılacak kısa süreli bir yoganın faydalarıdır. En az bir yoga dersi almış olan herkes, yoga sonrasında da süren zihinsel ve fiziksel rahatlık durumunu hatırlayacaktır.

Birçok farklı hastalık için muhteşem bir ilaçtır

Yoga, birçok farklı hastalığın tedavisinde kullanılabilir ancak özellikle fiziksel ve zihinsel sağlığınızı etkileyen hastalıklar için birebirdir. Depresyon ruhsal durumun ötesinde bir problemdir ve vücudu fiziksel olarak da etkiler. Migren, karın ağrısı, kalp çarpıntısı gibi birçok rahatsızlık depresyon kaynaklı olabilir.

Yoga yapmak, vücudunuzda bir şeylerin ters gittiğini gösteren bu solunum ve sindirim sistemiyle alakalı hastalıklara iyi gelir. Bu, çözülmesi gereken bir sıkıntınız olduğu gerçeğini fark etmeniz için bir uyarıdır.

Bunlara ek olarak, yoga kendinizi kapatıp daha çok depresyona girmek yerine, evinizden çıkıp dış dünyayla etkileşime geçmenize ve sosyalleşmenize olanak sağlar.

Diğer insanlarla iletişime girmek, farklı bir şeyler yapmak, biraz spor ve zihninizi rahatlatmak aklınızın bir köşesinde gizlenen o korkunç depresyonla mücadele etmek için en iyi ilaçtır.

Ruh halinizi iyileştirir

namaste

Depresyona girdiğinizde, her şey bir anda siyaha bürünür ve negatif bir hal alır. Aslında gerçek böyle değildir, bu yalnızca zihninizin olayları ve dış dünyayı algılama seçimidir.

Eğer mutsuzsanız, etrafınızdaki her şey size olumsuz görünür ve kötü şeylerin hep sizin başınıza geldiğini düşünürsünüz. Yoga sayesinde bu tutumu değiştirmenin sizin elinizde olduğunu öğrenirsiniz.

Yoga sayesinde, duygularınızın daha iyi bir şekilde farkına vararak, nasıl hissettiğinizi daha iyi anlayacaksınız. Olumsuz düşüncelerle başa çıkmanın tek yolu hislerinizi anlayabilmekten geçer. Yoga bazen küçük dozda bir meditasyonla birleştirilir ve kesinlikle bu uygulamanın size daha çok faydası olur.

meditasyon

Bu asırlık yöntem, hem fiziksel hem de zihinsel olarak esnekliğinizi ve dengede kalmanızı sağlar. Yoga sayesinde kendinizi tanır ve içten iyileştirebilirsiniz.

Kendinizi iyi hissettirecek yeni ve farklı bir şeyler deneyerek depresyondan kurtulun. Depresyon sizi etkiliyor olabilir ancak hayatınızın başrol oyuncusu siz değil misiniz? Depresyonun dizginleri elinizden almasına izin vermeyin.

İlginizi çekebilir ...
Anksiyete Bozukluğu: 6 Az Rastlanan Etkisi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Anksiyete Bozukluğu: 6 Az Rastlanan Etkisi

Anksiyete bozukluğu her bireyin farklı bir şekilde yaşayabileceği bir durumdur. Bu nedenle etkileri ve tedavi yöntemleri kişiden kişiye değişiklik ...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Cramer, H., Lauche, R., Langhorst, J., & Dobos, G. (2013). Yoga for depression: A systematic review and meta-analysis. Depression and Anxiety. https://doi.org/10.1002/da.22166
  • Pilkington, K., Kirkwood, G., Rampes, H., & Richardson, J. (2005). Yoga for depression: The research evidence. Journal of Affective Disorders. https://doi.org/10.1016/j.jad.2005.08.013
  • Field, T., Diego, M., Hernandez-Reif, M., Medina, L., Delgado, J., & Hernandez, A. (2012). Yoga and massage therapy reduce prenatal depression and prematurity. Journal of Bodywork and Movement Therapies. https://doi.org/10.1016/j.jbmt.2011.08.002

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.