Donmuş Limon Terapisi Neden Çok Sağlıklıdır?

Donmuş Limon Terapisi Neden Çok Sağlıklıdır?
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 12 Aralık, 2018

Sayfamızda sıklıkla sabahları limonlu ılık su içmenin harika faydalarına değiniyoruz. Peki daha önce donmuş limon terapisi adlı yöntemi ve şifalı özelliklerini hiç duymuş muydunuz? Donmuş limon terapisi, bu sağlıklı meyvenin sağladığı tüm özelliklerden faydalanabileceğimiz oldukça popüler bir tekniktir.

Donmuş limon terapisinin büyük sırrı limonun sağlığımız için son derece faydalı olan bir kısmını kullanmasıdır: kabuğu. Nasıl yapıldığını öğrenmek ister misiniz? Aşağıda donmuş limon terapisi uygulamak için neler yapmanız gerektiğini görebilirsiniz.

Donmuş limon terapisi neden çok faydalıdır?

Öncelikle, bu yönteme neden donmuş limon terapisi ismi verildiğini açıklayalım.

Kanser hastası çoğu insan bu tedaviyi kemoterapi seanslarının “tamamlayıcısı” olarak kullanırlar. Çünkü limon kötü huylu hücrelerle savaşan ve doğal savunmayı mekanizmamızı güçlendiren antioksidan özelliğe sahiptir. Dolayısıyla, bağışıklık sistemine saldıran agresif tedaviler gören kanser hastaları için birebirdir.

Donmuş limon terapisi böyle durumlarda çok faydalı olmaktadır. Ancak bunun %100 etkili bir kanser tedavisi olduğunu söylemeyiz. Bu, yalnızca tümörleri önlemek ve  kemoterapinin kötü etkilerini tersine çevirmek amacıyla kullanılacak tamamlayıcı bir terapidir.

Ancak donmuş limonun başka faydaları da var.  Öğrenmeye hazır mısınız?

1. Doğal vitamin hazinesi

Limon kabuğunun içinde suyunun en az 10 katı fazla vitamin bulunmaktadır. Bu şifalı meyvenin en büyük faydası dış katmanında saklıdır. Ne var ki kabuğunu genelde attığımız için bu özelliklerden faydalanamıyoruz

Donmuş limon terapisinin hangi vitaminleri elde etmenize yardımcı olacağını öğrenmek ister misiniz? 

  • Pektin
  • C vitamini
  • Mandalina gibi meyvelerde de bulunan flavonoidler
  • Hücre oksitlenmesini yavaşlatabilen 22’den fazla bileşen

2. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve korur

Donmuş limon terapisi soğuk algınlığı, enfeksiyon, grip gibi birçok günlük hastalıkla savaşır. Limon kabuğu çayı gibi farklı şekillerde bu meyveden yararlanmak mümkün ancak limonu pişirdiğimizde özelliklerinin %40’ını kaybettiğini bilmek önemli.

Diğer yandan, limonu dondurduğumuzda tüm faydalarını saklamış oluruz ve tüketmesi de gayet kolaydır. Son derece lezzetli olması da cabası!

3. Kilo vermek için donmuş limon terapisi

Bildiğiniz gibi, limon vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Ayrıca vücutta yağ olarak depolanan ve kötü kolesterole sebep olan kandaki lipidlerle savaşır. Beslenme uzmanlarına göre, her gün 75 gram limon tüketerek sağlıklı bir şekilde kilo vermemiz mümkün. Denemeye ne dersiniz?

Donmuş limon nasıl hazırlanır?

donmuş limon terapisi

Donmuş limon terapisini hazırlamak o kadar kolay ki bu terapi günlük rutininizin olmazsa olmazı haline gelecek. Yalnızca kolay hazırlanmasıyla değil tadı ve ekleyebileceğiniz yiyecekler sayesinde de dolabınızdan hiç eksik etmeyeceğinize eminiz. İhtiyacınız olanları aşağıda bulabilirsiniz:

Malzemeler

  • 2 adet limon
  • Rende

Hazırlanışı

Yapmanız gereken tek şey tüm bir gün boyunca 2 limonu dondurucuda bekletmek. Bu kadar kolay. Bunun başka bir sırrı yok. Daha sonra rendelemesi kolay olsun diye limonu iki veya üç parçaya bölüp dondurabilirsiniz. Ancak biz besleyici özelliklerinin kaybolmaması için bir bütün olarak dondurmanızı öneririz.

Donmuş limonları nasıl tüketebilirim?

meyveli yoğurt ve donmuş limon

Daha önce belirttiğimiz üzere, günde 75 gram kadar donmuş limon tüketmek idealdir.

Bunun için donmuş limonlar tamamen donduktan sonra rendeleyin. Hemen doğal kokusu burnunuza gelecek ve bu leziz tadı yemeklerinize orijinal dokunuşlar eklemek için mutfağınızdan eksik etmeyeceksiniz.

Donmuş limonları tüketmek için birkaç basit örnek verelim:

  • Sade ve şekersiz yoğurdun içine donmuş rendelenmiş limondan 25 gram atın.
  • 25 gram donmuş rendelenmiş limonu öğle yemeği salatanıza, ıspanak, fındık, beyaz peynir, birkaç parça somon, ve birkaç çeri domatesle beraber ekleyebilirsiniz.
  • Öğleden sonrası için ideal olarak, donmuş rendelenmiş limonunuzu yeşil çay gibi doğal çayların içine ekleyebilirsiniz.
  • Donmuş limon aynı zamanda yaptığınız her tür meyve salatasına da çok iyi gitmektedir. Örneğin, leziz bir seçenek doğranmış ananas, üç çilek, yarım kivi, ezilmiş fındık ve üstüne de 25 gram kadar donmuş rendelenmiş limon ekleyerek bir kase salata hazırlamak olabilir.

Donmuş limon terapisi, gördüğünüz gibi, limonun genellikle attığımız kabuğundan faydalanmamızı sağlar. Şu andan itibaren artık bir mazeretiniz yok : siz ve aileniz bu basit yöntem sayesinde “demir” gibi sağlam olabilirsiniz. Neden bugünden iki limonu dondurucuya atmıyorsunuz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.