Bir Kraliyet Tatlısı: Limonlu Charlotte

Limonlu Charlotte, ailecek tadını çıkaracağınız; gerçekten, ferahlatıcı, basit, lezzetli ve sağlıklı bir tatlıdır. Tam olarak bir kraliyet tatlısıdır.
Bir Kraliyet Tatlısı: Limonlu Charlotte

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Öğle yemeğinin ardından atıştırmalık ya da muhallebi yerine geçen bu lezzetli tatlıyı hazırlamak için, bir kutu bisküvi, konsantre süt ve biraz limon yeterlidir. Bugün size, limonlu Charlotte ve onun ağız sulandıran fakat oldukça basit olan tarifinden bahsedeceğiz.

Limonlu tart hazırlanırken, yumurta ve şekerin doğrudan bisküvilere eklenmesini saymazsak bu iki tarif oldukça benzerdir. Okumaya devam edin ve bu lezzetli Fransız tatlısı nasıl hazırlanır öğrenin.

Limonlu Charlotte için malzemeler

Limonlu Charlotte yapmak için ana malzemeler: bir teneke konsantre süt, bir teneke koyulaştırılmış süt ve en az iki paket Maria bisküvisidir. Bu tatlının sırrı bu bisküvilerde yatar.

kurabiye

Malzemelerin miktarları söz konusu olduğunda; koyulaştırılmış süt tenekesi 360 ml süt içermelidir. Genellikle, konsantre sütün tenekesi 397 g süt içerir ve 170 gram bisküvi bu tarif için yeterlidir.

Tabii ki, en önemli malzemeyi unutmamalıyız: limon. İhtiyacımız olan limon suyu için altı ila sekiz limon (1 kg) yeterli olmalıdır. Limon için net miktar, yaklaşık 200 ml veya 16 yemek kaşığı limon suyudur.

İsteğe bağlı olarak, yarım kutu krema (225 g) ve iki çay kaşığı öğütülmüş tarçın ile tatlıya, ekstra bir lezzet katabilirsiniz. Bunlar ekstra malzemelerdir; orijinal tarif için bu malzemelere ihtiyacınız yoktur. Damak tadınıza göre bu iki seçenekten birini tercih edebilirsiniz.

Limonlu Charlotte tarifi

  1. İlk limonların suyunu çıkarın.
  2. Daha sonra, bu suyu büyük bir cam kaseye dökün.
  3. Ardından, koyulaştırılmış ve konsantre sütleri kaseye ekleyin.
  4. Tüm malzemeler iyice karıştırılmalıdır, bu yüzden blender kullanmanızı öneririz.
  5. Hepsini iyice karıştırdıktan sonra sıra, tatlının katmanlarını hazırlamaya geldi.
  6. Bunun için bir turta tabağı kullanın; ilk olarak Maria bisküvilerinin ilk tabakasını, bisküviler üst üste gelecek şekilde yerleştirin.
  7. İlk katmanı hazırladıktan sonra, kremalı karışımın bir kısmını bisküvilerin üzerine dökün.
  8. Bu yapışkan karışımın üst kısmına, ilk yaptığınız gibi, başka bir bisküvi tabakası yerleştirin.
  9. Son olarak kremin kalanını da hazırladığınız tatlının üstüne dökün. Kremanın bu son kısmı kasenin alt tarafından geldiği için, daha kalın olacak ve daha fazla limon aroması içerecektir.
bisküvilere tatlı karışımı dökmek

Son olarak, dondurucuya yerleştirin

Bu tarifle ilgili en harika noktalardan biri de, bisküviler hazır yapım olduğu için, fırını hiç kullanmak zorunda kalmayacak olmanızdır. Son olarak hazırladığınız Limonlu Charlotte’i dondurucuya yerleştirin. Tatlının katılaşması için en az 30 dakika dondurucuda kalması gerekir.

Bazı insanlar tatlıyı tüm gün buzdolabında bırakır ve dondurucuyu tercih etmezler. Her iki yöntem de kabul edilebilir; ancak dondurucu size sonuç üzerinde daha fazla kontrol sağlar. Tatlının, çok fazla donmadan düzgün bir şekilde katılaştığını görebilirsiniz.

Servis yapmadan önce tatlının üstüne biraz tarçın serpiştirin. Arzu ederseniz biraz rendelenmiş limon kabuğu da kullanabilirsiniz. Bu süslemelerin her ikisi de tatlının sunumunu ve lezzetini geliştirir. Dilerseniz tatlıyı çırpılmış krema ile kaplayabilirsiniz.

limonlu charlotte tatlısı

Limonlu Charlotte, kraliçelerin tatlısı

Hikayenin bazı versiyonları, bu tatlının, Kral 3. George döneminde, İngiltere’den geldiğini iddia ediyor. Hikayenin devamında tatlının adını, Kralın eşi Charlotte of Mecklenburg-Strelitz’den aldığı ileri sürülüyor.

Farklı bir hikaye, tatlının mucidi Marie-Antoine Carême’in, Charlotte Russe adında başka bir tatlının tarifini değiştirerek bu tatlıyı hazırladığını iddia ediyor. Bu versiyona göre, tatlı, Çar Nikolas I’ın karısı Charlotte Prusya’nın onuruna adlandırılmıştır.

Belki de hangi Charlotte’un ismini bu lezzetli tatlıya verdiğini asla bilemeyeceğiz. Bildiğimiz tek şey, tatlı krallığında bir statüyü hak ediyor olmasıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.