Bağırsakları Rahatlatan Smoothie Tarifi

Bu smoothiede kullanılan malzemelerin hepsinin anti-enflamatuar özellikleri vardır ve bu sayede hem bağışıklık sistemini hem de sindirim sistemini güçlendirip performansını arttırırlar.
Bağırsakları Rahatlatan Smoothie Tarifi

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bağırsaklarınız bedeninizin en önemli organlarından birisidir çünkü vücudunuzdaki toksinler bağırsaklarınız aracılığı ile atılır. Ayrıca sağlığınızın iyi olması için çok önemli çeşitli hayati fonksiyonların da düzenlenmesine yardımcı olurlar. Bağırsakları rahatlatan smoothie tarifini deneyerek bağırsak sağlığınızı iyileştirebilirsiniz.

Uzmanlar ciddi hastalıkların kökeninde dengesiz veya yetersiz beslenme, yetersiz bağırsak çalışması ve bedende toksin birikmesi olduğu konusunda hemfikirler.

Hareketsiz bir hayat sürdürmek ve dengesiz beslenmek, bağırsaklarınızın sindirim sürecini düzgün yerine getirmesine yardım eden besinler eksik kaldığından dolayı bağırsaklarınıza çok yük bindirebilir ve metabolizmanızın çalışmasını etkileyebilir. Eğer bağırsaklarınızda enflamasyon varsa, zayıfladıysa veya toksin birikmesi olduysa bu durum tüm sindirim sisteminizi riske sokar. Bedeniniz ihtiyaç duyduğu besinleri alamaz ve bağışıklık sisteminiz güçsüzleşerek çeşitli kronik hastalıklara zemin hazırlar.

Bu yüzden bağırsak çalışmasını desteklemek ve bedeninize, enflamasyonu önleyip bağırsaklarınızın kusursuz şekilde çalışmasını sağlamak için ihtiyaç duyduğu besinleri vermeniz çok önemlidir.

Bağırsakları rahatlatan smoothie

Bağırsaklarınızı rahatlatıp iyileştirmek ve enflamasyonla savaşmak için kötü alışkanlıkları değiştirip dengeli ve sağlıklı beslenmeyle bol egzersiz içeren sağlıklı bir yaşam düzeni edinmek önemlidir. Bunlara ek olarak, bağırsak işlevlerini geliştirmek ve genel olarak sağlığınızı daha iyiye götürmek için yapabileceğiniz bazı ufak şeyler de var.

Bu ferahlatıcı, anti-enflamatuar smootie tarifi çeşitli meyve ve baharatların şifalı özelliklerini bir araya getirerek sindirim sisteminiz için çok yararlı bir içecek hazırlamanıza yardımcı olacak.

Bu bağırsakları rahatlatan smoothie tarifinin tüm yararlarını anlayabilmek için önce tek tek kullanılan malzemelerin özelliklerine bakalım!

Mango

mango ve papaya

İçerdiği yüksek orandaki kuersetin ve isokuersetin sayesinde mango bedeninizi kolon kanserine karşı koruyabilecek etkili bir antioksidandır. Ayrıca mango bol oranda A ve C vitamini ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olup enflamasyonla savaşan karotenoidler içerin.

Papaya

Papaya, yüksek oranda, iyileştirmeyi hızlandıran ve güçlü birer anti-enflamatuar olan papain ve kimopapain enzimlerini içerir. Papaya, enflamasyonu azaltan C ve E vitamini ve beta-karoten açısından da zengindir.

Zencefil

Zencefile tadını veren gingerol, bu kök sebzenin doğadaki en güçlü doğal anti-enflamatuarlardan birisi olmasını sağlar.

Daha fazlasını öğrenmek için: Eklem Ağrıları için Zencefil

Zerdeçal

zerdeçal

Zerdeçalın içindeki kürkümin olarak bilinen ana madde güçlü bir anti-oksidan ve anti-enflamatuar olmanın yanı sıra bedenin çeşitli bölgelerini rahatlatmaya da yarar.

Ayrıca zerdeçal tümör oluşumunu yavaşlatır ve önler; bu sayede kanserle savaşmaya yardımcı olur.

Tarçın

Tarçının bedendeki sitokin (enflamasyon molekülleri) seviyelerini düşürdüğünü gösteren pek çok çalışma bulunmaktadır.

Probiyotikler

probiyotikler

Probiyotik, bağırsak florasını dengelemeye yardımcı olan “iyi” bakterilere verilen isimdir. Her gün probiyotik tüketirseniz, bu hem bağırsak hem de genel olarak beden sağlığınız için çok yararlı olur.

Glutamin

Glutamin, sindirim ve bağışıklık sistemleri de dahil olmak üzere bedeninizin önemli sistemlerinin sağlığı için gerekli olan bir amino asittir. Glutamin bağırsak mukozasının büyümesini destekleyerek, bağırsağın gördüğü hasarın onarılmasına yardımcı olur.

Lütfen bu yazımızı da okuyun: Hazımsızlık ve Şişkinliğe Karşı Ne Yapmalı

Smoothienin hazırlanışı

Bağırsakları rahatlatan smoothie

Bu kolayca hazırlayabileceğiniz smoothie ile doğal malzemeler kullanarak bağırsaklarınızı onarıp iyileştirebilirsiniz.

Malzemeler

 • Bir buçuk bardak şekersiz keten tohumu sütü
 • Yarım bardak donmuş mango
 • Yarım bardak taze papaya
 • Çeyrek bardak ceviz
 • 1 santimlik taze zencefil kökü parçası
 • 1 santimlik taze zerdeçal kökü parçası
 • Yarım tatlı kaşığı toz tarçın
 • 1 yemek kaşığı chia tohumu
 • 1 yemek kaşığı keten tohumu
 • 1 yemek kaşığı toz L-glutamin
 • Çeyrek tatlı kaşığı probiyotik tozu

Hazırlanışı

 • Keten tohumu sütünü miksere koyup üzerine diğer malzemeleri ekleyin.
 • Kremamsı bir kıvam elde edene kadar (bir kaç dakika) tüm malzemeleri karıştırın.
 • Çok güçlü bir mikserinizin olmasına gerek yok çünkü bu tarifte aşırı miktarda ceviz veya tohum kullanılmıyor.
 • Karışımınız hazır olduğunda, hala soğukken ve şifalı özelliklerini kaybetmemişken için.
 • Bu smoothieyi aç karınla sabahları içebilir veya kahvaltı yerine tüketebilirsiniz.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.