Çok Seveceğiniz 3 Sağlıklı Kahvaltı Çeşidi

Çok Seveceğiniz 3 Sağlıklı Kahvaltı Çeşidi
Sofía Quintana Alonso

Yazan ve doğrulayan fizyoterapist Sofía Quintana Alonso.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Bunu herkes bilse de, çoğu insan yine de yeterince önemsemiyor: kahvaltı günün en önemli öğünlerinden biridir ve mutlaka kahvaltı yapmak gerekir. Bazen acelemiz olur ve yükümlülüklerimiz sabah rahat bir şekilde oturup gerekli besinleri almamız için kahvaltı yapmamıza mani olur. Ama ne olursa olsun kahvaltıyı atlamamak için çaba göstermenizi öneririz. Örneğin güne bu makalede sunacağımız basit ve sağlıklı 3 kahvaltı çeşidi ile başlayabilirsiniz.

3 Sağlıklı Kahvaltı Çeşidi

Yapacağınız kahvaltı size gün içerisinde ihtiyacınız olan enerjinin yaklaşık %25’ini sağlamalıdır.

Geceleyin yemek yemediğimiz için gündüz gerekli bütün besinleri almak oldukça önemlidir. Sabahleyin sağlıklı, çeşitli ve dengeli bir öğün yemek evden hem daha güçlü hem de daha iyi bir ruh halinde çıkmanıza yardımcı olur. Ayrıca kilo vermek için perhiz yapmanın iyi bir fikir olacağını ve bu nedenle kahvaltı yapmamayı düşünebilirsiniz. Ancak, bu durumda gün ortasında kendinizi gergin hissedersiniz ve bir şeyler yiyerek bu histen kurtulmaya çalışırsınız. Bu sağlıklı bir durum değildir.

Şimdi isterseniz güne iyi bir başlangıç yapmanızı sağlayacak birkaç sağlıklı kahvaltı çeşidi paylaşalım.

Bir Kâse Tahıl ve Meyve

meyveli yoğurt

Hazırlanışı

 • Bir kâse veya büyük bir bardak hazırlayın. İçine bir avuç tam tahıl yulaf ezmesi katın. Ardından buna yarım fincan kadar soya sütü veya su ekleyin.
 • Ardından buna kabuksuz meyveleri ekleyin: kızılcık, çilek, ahududu vb. Eğer bunları bulmakta zorlanırsanız veya çok pahalılarsa, bunların yerine erik veya kırmızı elma kullanabilirsiniz.
 • Şimdi yemişleri ekleyin. Örneğin on adet kuru üzüm ve iki adet ezilmiş ceviz.
 • Bunu yavaş yavaş yiyin ve iyi çiğneyin.

Faydaları

Bu tür bir kahvaltıyla daha iyi miktarda lif ve antioksidan almış olursunuz. Meyve çok iyi bir makro-besindir. Sağlıklı olduğu kadar da lezzetlidir. Yulaf ezmesi size karbonhidrat sağlar. Yemişlerse size fenolik ve resveratrol gibi antioksidanları sağlar.

Tam Tahıllı Hindi ve Avokado Sandviçi

tavuklu sandviç

Hazırlanışı

 • Bir diğer sağlıklı ve farklı bir kahvaltı çeşidi de budur. Hindili sandviç ve bir bardak taze portakal suyu.
 • İlk olarak, her zaman olduğu gibi sandviç için tam tahıl ekmeği kullanın. Bir dilim pişirilmiş hindi veya jambon (her ikisi de daha az yağa sahiptir), bir çay kaşığı zeytinyağı ve birkaç parça avokado ekleyin. Bu kombinasyonun çok lezzetli olduğunu size garanti edebiliriz. Arzu etmeniz durumunda sandviçi tavukla da hazırlayabilirsiniz.
 • Bu kahvaltıda taze portakal suyu içmeyi unutmayın.

Faydaları

Bu sandviçteki tam tahıllar sizi daha uzun süre tok tutar. Bu vitaminler, mineraller ve proteinler içerir. Avokado ise yüksek miktarda E vitamini içerir ve bu da kolesterolü azaltmak için iyidir. Ayrıca avokado, portakal suyundaki mükemmel antioksidanlar dâhil olmak üzere bu kahvaltıdaki besinleri daha iyi absorbe etmenizi mümkün kılar. Bu çok sağlıklı bir seçenektir.

Meyve Salatası, Ballı Tost ve Beyaz Çay

meyve salatası

Hazırlanışı

 • Bu ilk bakışta aşırı görünebilir ama aslında hiç de öyle değildir. Bu tür bir kahvaltıdan inanılmaz antioksidanlar ve vitaminler edinirsiniz. Çok fazla büyük olmayan bir kâse bulun ve içini meyvelerle doldurun.
 • Ufak bir kivi, elma, beş tane üzüm ve iki tane çilek bu kahvaltı için yeterlidir. Gördüğünüz gibi, burada önemli olan çeşitliliktir ve bu meyvelerin faydalarından tam olarak faydalanabilmektedir.
 • Ardından tostu hazırlayın. Aşırı büyük olmayan bir tam tahıl ekmeği kullanın. Üzerine bir veya iki çay kaşığı bal ekleyin.
 • Şimdi beyaz çayı hazırlayın. Bu çay yeşil çaydan bile daha sağlıklıdır ve önermemizin nedeni de budur. Bunu doğal ürünler satan dükkânlarda bulabilirsiniz. Bu sağlığınız açısından çok faydalı ve çok değerlidir. Bunu bir fincan suda kaynattıktan sonra beş dakika soğumasına izin verin.

Faydaları

Bu kahvaltı için çok iyi bir seçenek. En çok antioksidan içeren bu tür meyveleri kullanarak onların muazzam yararlarını görebilirsiniz. Bal ise bağışıklık sisteminiz için es geçmemeniz gereken mükemmel bir antiseptik, iyileştirici ve kuvvetlendiricidir. Beyaz çay ise sizi serbest radikallere karşı mükemmel bir şekilde korur.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bu yeşil çaydan bile daha güçlüdür.

Fotoğraflar Neus izniyle kullanılmıştır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.