Ruh Hali ve Moralinizi İyileştiren Gıdalar

Bazı yiyeceklerin hastalıkları gerek önleyerek gerekse yatıştırarak sağlığınızı korumada rol aldıkları şekilde, pek çok yiyecek de ruh halinizi düzeltmeye, zihninizi açmaya, stres seviyesini kontrol etmeye ve canlılığınızı arttırmaya faydalı olabilirler.
Ruh Hali ve Moralinizi İyileştiren Gıdalar

Son Güncelleme: 12 Mart, 2019

Aklınızda bulundurmanız gereken, depresyon, stres ve hayatımızda kökleşmiş olan diğer ağrıları uzaklaştırmak için beyin sağlığımızın çok önemli olduğudur. Bu nedenle, endorfin salınımı sağlayan fiziksel aktiviteyi ihmal etmemek önemlidir. Endorfin bize mutluluk hissi vererek ruh hali ve moralimizi iyileştirir.

Bu hedefe ulaşmak için düzenli olarak spor yapmalısınız. Ne yapacağınızı önceden belirleyin ve yapmayı sevdiğiniz şeylerle dolu bir aktivite programı  oluşturun, böylece sıkılmadan devam ettirebilirsiniz.

Tükettiğiniz yiyecek çeşitlerini seçmede de çok kararlı olmalısınız. Vücudunuza sunduğunuz yiyeceklerin ne çeşit maddeler olduğunu bilmek iyidir, çünkü beslenme rejiminiz sadece fiziksel sağlığınızı değil aynı zamanda zihinsel sağlığınızı da etkiler.

Yağdan zengin ve vitaminden ve besinlerden zayıf bir beslenme büyük olasılıkla ruh hali ve moralinizi etkileyecektir. Günlük aktiviteleri yapmamak kendini güçsüz hissetmeye ve motivasyon kaybına yol açar, refleksler yavaşladığı için zihinsel kapasiteyi ve daha önemlisi düşünme hızını etkiler.   

Bu nedenle doğal yoldan ruh hali ve moralinizi düzeltecek ve gün boyunca canlılığınızı artıracak özel gıdalardan bahsedeceğiz.

Badem

Sabahları badem tüketmek tüm gün boyu keyifli bir ruh hali sürdürmekte gerçekten çok önemli rol oynar. Badem, kan şekeri seviyesini düzenleme kapasitesine sahiptir. Duygu durumunuzu kontrol etmede istediğiniz sonuca ulaşmak için günde en az yedi adet tam badem yemelisiniz.

ceviz
Badem, iyi miktarda omega-3 yağ asidi içerir, böylece beynin duygu durumu ile ilgili bölümlerini güçlendirir.

Yağsız süt ürünleri

Sütte ve süt ürünlerinde bulunan yağsız laktoz ani enerji kaynağıdır. Üstelik gün içinde saatlerce süren tokluk hissi de sağlarlar. Tüm bunlardan faydalanmak için badem, yarım bardak yoğurt, üç çorba kaşığı yulaf ezmesini karıştırın.

Bu yazımıza da bir göz atın: Yoga Hareketleri Sayesinde Depresyonla Savaşmak

Bu şekilde veya küçük parçalara kesilmiş bir muz eşliğinde tüketin. Bu, mide rahatsızlığını önler ve iyi bir sindirim sağlar. Saatler boyu keyifli hissetmenizi sağlar.

Eğer bunları düzenli bir spor programıyla kombine ederseniz, kesinlikle uzun süren keyifli duygu durumları içerisinde olacaksınız ki bu da çevrenizle olan ilişkilerinizi %100 oranda düzeltecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.