Yoga Hareketleri Sayesinde Depresyonla Savaşmak

Yoga günümüzün en popüler disiplinlerinden biridir.
Yoga Hareketleri Sayesinde Depresyonla Savaşmak

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Yoga hareketleri yapmak depresyonla savaşmak için en etkili aktivitelerden biridir. Yavaşlamanızı ve kişisel dengeniz üzerinde çalışmanızı sağlar.

İster inanın ister inanmayın yoga anksiyete, depresyon ve stres gibi en yaygın görülen zihinsel durumların üstesinden gelmeye yardımcı olabilir.

Üstelik yeni çıkmış geçici bir moda da değil. Yoga, bin yıldır duygusal açıdan pek çok farklı fayda sağlıyor.

Depresyon Nedir?

Depresyon derin üzüntü, insanlara ve olaylara karşı ilgisizlik ve zevkli deneyimlerin keyfini çıkaramamak gibi belirtilerle karakterize olmuş bir hastalıktır.

İnsanlar uzun zamandır bu hastalıkla boğuşuyorlar. Belli bir kişilik yapısıyla veya kişisel zayıflıkla ilgisi yoktur. Bu hastalık depresyonla boğuşan insanların günlük hayatlarını, psikolojilerini, fiziklerini ve duygularını şiddetli bir biçimde etkileyebilir.

Depresyona Karşı Yoganın Faydaları

yoga dersi hoca öğrenci

Depresyonla ilgili sorun stres, anksiyete, uykusuzluk ve uyku fazlalığı gibi zorluklarla bir araya geldiğinde kötüleşmesidir. Sonuç olarak bu durum kişiyi içinden çıkılması güç bir döngüye sokabilir.

Depresyona karşı aktif bir savaş vermeyi sürdürmek, dengeyi sağlamak ve onun üstesinden gelmek önemlidir.

Yoga, bedeni ve zihni yoga hareketleri (asana), nefes alma ve meditasyon (pranayama) ile çalıştırır ve böylece enerjinin niteliğini değiştirir.

Yoga disiplininde enerjinin pek çok tıkanmanın ve hastalığın nedeni olduğu anlaşılmıştır. Düzenli olarak yoga yapıldığında içsel bir denge bulmak ve kişiyi genel anlamda sağlıklı bir halde olmaya yakınlaştırmak amaçlanır.

Enerjinin bedenimizle uyum içinde olmasını sağlayarak sağlığa kavuşuruz.

Daha da ötesi, yoga yaparak günden güne kendinize ve yaşadığınız andaki deneyiminize, ‘şimdiye ve buradaya’ hakim olacaksınız.

Huzurlu bir duruma gelmeyi başaran herhangi bir kimse depresyonla savaşmak için tam donanımlıdır.

Depresyonla Savaşmak

dışarıda yoga yapan kadınlar

Yoga depresyonla savaşmak için harika bir araçtır. Ayrıca şunlara karşı da savaşır:

  • Stres. Vücudun strese tepki olarak salgıladığı ve başka hastalıklara yol açabilecek kortizol hormonunu azaltır.
  • Ayrıca kalp atış hızını iyileştirir. Bu, vücudun stresli durumlar karşısında daha esnek bir şekilde tepki verebilir hale gelme gücünün işaretidir.
  • Uykusuzluk ve düşük mod. Yapılan tıbbi çalışmalara göre yoga hareketleri ruh hali ve şevkle ilgili bir hormon olan serotonini düzenler. Aynı zamanda uyku döngüsü için de düzenleyici görevi görür.

Depresyonla Savaşmak İçin Yoga Hareketleri

Yoga hareketlerinin pek çoğu bedenin hayat enerjisini düzenler ve aktif hale getirir, zihin-beden dengesini iyileştirir ve sinir sistemini canlandırır.

Bu yüzden yoga hareketleri, sizi bir bütün olarak iyileştiren doğal bir çözüm işlevi görür. Hatta bir rahatlama şekli olmalarının yanı sıra, belli duyguları teşvik etmeye yardımcı olmaları için özel olarak tasarlanmış pek çok yoga hareketi mevcuttur.

Örneğin ayakta yapılan duruşlar ve esnemeler doğru sakinleşme ve nefes teknikleriyle bir araya getirilirlerse enerji sağlamakla görevli olan sinir sistemini aktifleştirirler.

Sonuç olarak yoga hareketleri yaparken size eşlik edebilecek ve tam anlamıyla tatmin edici sonuçları aldığınızdan emin olmanızı sağlayacak bir rehberle veya ustayla durumunuz hakkında konuşmanız faydalı olabilir.

Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

evde yoga yapan kadın beyaz kedi

Kısaca cevap vermek gerekirse, evet. Yoga depresyonla savaşmak için gerçekten etkilidir çünkü aynı anda hem toksinlerin hem de gerginliğin atılmasını teşvik eder.

Yoganın temeli zihninizi tüm düşüncelerden arındırmaktır. Yoga hareketleri yapmak bu konuda size yardımcı olacaktır. Yoga yaparken negatif düşünceler kaybolacaktır.

Yoga hareketlerine ve nefesinize konsantre olmanızı teşvik ederek yoga, size duygularınıza ve düşüncelerinize odaklanmayı öğretir. Yoga berraklık kazandırır.

Bir Adım İleri Gidin

Yoga yapmanın faydalarının depresyonu ve diğer zihinsel durumları iyileştirmeye yardımcı olduğu gerçektir. Yoga bir insanın bir birlik olduğu fikriyle başlar.

Enerjinizi iyileştirmek ve bir denge kurmak zamanla alışkanlıklarınızı ve ruh hallerinizi geliştirecektir. Yoga size enerji verecektir. Böylece iyileşmeye giden yola doğru adım atmaya başlayabilirsiniz.

Daha sağlıklı bir yaşama doğru gitmek için atabileceğiniz ilk adım çevrenizi kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan belli ilişkilerle ve aktivitelerle donatmanızdır. Önemli olan bir başlangıç yapmaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Cramer, H., Lauche, R., Langhorst, J., & Dobos, G. (2013). Yoga for depression: A systematic review and meta-analysis. Depression and Anxiety. https://doi.org/10.1002/da.22166
  • Therapists, Y. (2006). Yoga and Depression. Depression.
  • Uebelacker, L. A., Epstein-Lubow, G., Gaudiano, B. A., Tremont, G., Battle, C. L., & Miller, I. W. (2010). Hatha yoga for depression: Critical review of the evidence for efficacy, plausible mechanisms of action, and directions for future research. Journal of Psychiatric Practice. https://doi.org/10.1097/01.pra.0000367775.88388.96
  • Field, T., Diego, M., Hernandez-Reif, M., Medina, L., Delgado, J., & Hernandez, A. (2012). Yoga and massage therapy reduce prenatal depression and prematurity. Journal of Bodywork and Movement Therapies. https://doi.org/10.1016/j.jbmt.2011.08.002

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.