En İyi Yağ Yakma Egzersizleri

En İyi Yağ Yakma Egzersizleri
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Yağ yakmak için uygulayabileceğiniz birçok egzersiz mevcuttur. Bu makalede, kurtulmaya çalıştığınız kalça ve karın bölgelerinizi hedefleyen, günlük rutininize dahil edebileceğiniz en iyi yağ yakma egzersizlerinden bazılarını açıklayacağız.

Ancak en iyi yağ yakma egzersizinin dahi dengeli bir diyet uygulamadığınız sürece bir işe yaramayacağını hatırlatmakta yarar vardır.

meyve ve sebzeler

Egzersiz Türleri

Aşağıda, yağ yakmak için uygulayabileceğiniz iki tür egzersiz olan aerobik ve anaerobik egzersiz arasındaki farkı özetleyeceğiz. Anaerobik egzersizler yüksek yoğunluklu ve kısa süreliyken, aerobik egzersizler orta veya düşük yoğunluklu ve uzun süreli egzersizlerdir. Her ikisi de etkilidir.

Örnekler:

  • Aerobik: yürüyüş, jogging.
  • Anaerobik: ağırlık kaldırma, karın kaslarını çalıştırma.

Isınma

Vücudunuzdaki dolaşımın artmasını sağlamak için, yukarıda anılan herhangi bir aktiviteye başlamadan evvel ısınmak önemlidir. Böylece vücudunuzu daha yoğun egzersizlere hazırlamış olursunuz.

Bu ilk aşamada, daha sonra gerçekleştireceğiniz aktiviteyle ilişkili daha spesifik hareketleri gerçekleştirebilmek için tüm eklemlerinizi hareket ettirmelisiniz.

Hem rutin öncesinde, hem de rutin sonrasında gerilmeyi unutmayın. Isınmadan veya gerilmeden egzersiz yapmaya başlarsanız kendinizi yaralayabilirsiniz ve bu da egzersiz planınıza uymanızı zorlaştırır.

Yağ Yakma

Yağ yakma konusunda farklı görüşler mevcuttur. Genel olarak tavsiye edilen, kilo vermek için aerobik egzersizler yapmak ve ardından kasları kuvvetlendirmek için anaerobik egzersizler yapmaktır. Ancak, eğitmenler genelde daha yüksek yoğunluktaki egzersizleri aralıklar olarak adlandırılan dinlenme periyotlarında yapmanızı önerirler.

Bunlar vücudunuzun etkili bir şekilde yağ yakabilmesini mümkün kılar ve hatta aktivite sonrasındaki günde dahi metabolizmanızı hızlandırır. Bu tür egzersizler bir eğitmenin yardımıyla gerçekleştirilmelidir. Aksi taktirde kendinize zarar verme riski söz konusu olur.

Her şeyin etkisini göstermesi zaman alır ve vücudunuzun da bir adaptasyon döneminden geçmesi gerekir. Bu süre kişiden kişiye göre farklılık gösterecektir. Başta egzersiz sonrası dinlenme periyotlarınız alışana kadar daha uzun olabilir.

Ayrıca, tek bir tür aktiviteye odaklanmamanız gerekir. Belirli bir ritmi tutturduğunuz sürece, bunlar ister aerobik, isterse anaerobik olsun, farklı egzersiz türlerini kombine etmek oldukça faydalı olacaktır. Bu tamamen sizin fiziksel yapınıza ve ne kadar yağ yakmak istediğinize bağlıdır.

Ayrıca okuyunuz: Su Kürü ile Kilo Verin

Aynı zamanda, bunu bir saplantı haline getirmemeniz gerektiğini de unutmayın. Vücudunuzun dengeye ihtiyacı vardır. Bu nedenle tüm egzersiz rutinlerinde uygun miktarda su içilmelidir ve uygun bir diyet takip edilmelidir. Hareketsiz yaşam tarzına sahip bir kişinin aşamalı olarak artan yoğunlukta düzenli olarak egzersiz yapan aktif bir kişiyle aynı diyete ihtiyacı olmayacaktır.

Daha fazlası…

Nasıl diyette denge gerekliyse, aynısı egzersiz için de geçerlidir. Sizi rahatsız eden yağları erittikten sonra rutininizde değişiklikler yapmanız gerekli olacağı için bu konuda bilgili bir kişiye danışmanız önerilir.

Bu tamamen size kalmıştır – belki daha ince görünümlü ve çekici bir vücut istiyorsunuzdur, belki de daha tanımlı kaslara sahip olmak istiyorsunuzdur.

koşu yapan kadın

Unutmayın ki hedefinize ulaşmak zordur, ancak elde ettiğiniz hedeflerinizi korumak daha da zordur. Bu nedenle, bir dış değişimden çok bir iç değişim geçirmeniz önemlidir. En aşırı diyetler zaten bu aşamada başarısızlığa uğrar. Bu her zaman geçerli olmasa da sıkça rastlanan bir durumdur.

Bir yaşam tarzı değişikliği, hem kısa, hem de uzun vadede emin bir yatırımdır. Uygun bir diyet ve önerilen egzersizler hayatınızda olumlu değişiklikler görmenizi sağlayacaktır. Kendinize güveniniz artar, ruh haliniz iyileşir, daha çekici bir görünüm kazanırsınız ve hepsinden önemlisi, sağlıklı bir vücuda sahip olursunuz. Kendinizi ikna edin ve harekete geçin!

Peki, bu en iyi yağ yakma egzersizlerinden ilk olarak hangisini deneyeceksiniz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Swift DL, McGee JE, Earnest CP, Carlisle E, Nygard M, Johannsen NM. The Effects of Exercise and Physical Activity on Weight Loss and Maintenance. Prog Cardiovasc Dis. 2018 Jul-Aug;61(2):206-213.
  • Wewege M, van den Berg R, Ward RE, Keech A. The effects of high-intensity interval training vs. moderate-intensity continuous training on body composition in overweight and obese adults: a systematic review and meta-analysis. Obes Rev. 2017 Jun;18(6):635-646
  • Rynders CA, Thomas EA, Zaman A, Pan Z, Catenacci VA, Melanson EL. Effectiveness of Intermittent Fasting and Time-Restricted Feeding Compared to Continuous Energy Restriction for Weight Loss. Nutrients. 2019 Oct 14;11(10):2442

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.