Evinizdeki Renkler Ruh Halinizi Etkileyebilir mi?

Kıyafetlerimizin, gıdaların ve çevremizdeki dekorasyonların renklerinin hayatımızın farklı yönlerini nasıl etkilediğini keşfetmek için pek çok araştırma gerçekleştirilmiştir.
Evinizdeki Renkler Ruh Halinizi Etkileyebilir mi?

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Feng Shui’ye ister inanın, ister inanmayın, psikolojide renkler ve renk tonlarının ruh halimizle nasıl bir ilişkiye sahip olduğunu incelemiştir. Bu makalede daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Renkler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gözlerimizle renk algılaması ışığın fiziksel durumuyla ilişkili, insanlarda ve hatta hayvanlarda belirli hislerin oluşmasına neden olan nörofizyolojik bir süreçtir. Temelde, bu bizi farklı şekillerde etkileyen, farkı deneyimleri üreten ancak benzer modellere sahip bir enerjidir. Her bir renk farklı bir anlama sahiptir.

  • Beyaz: Saflık, barış, masumiyet ve iyimserliği sembolize etmektedir, ilahiyat, istikrar, uyum ve sakinlik ile ilişkilidir.
  • Sarı: Her şeyin ötesinde güneş ışığıyla bağlantı olan renktir ve zekayı temsil etmektedir.
renkler
  • Turuncu: Ateşin ve alevlerin rengidir. Enerjiyi, keyfi, zevki temsil eder ve aynı zamanda güneşle ilişkilidir.
  • Kırmızı: En uyarıcı renktir. Gücü, enerjiyi ve canlılığı temsil eder.
  • Mor: Gerilimin olmadığını belirtir ve sakinlik, huzur, haysiyet ve kendini kontrolü simgeler.
  • Mavi: Huzur, samimiyet, uyum, sadakat ve güveni temsil eder.
  • Yeşil: Umut ve doğayı temsil eder. Bu, gökyüzü (mavi) ve güneş (sarı) arasındaki mükemmel uyumdur. Aynı zamanda arzuyu, dengeyi ve dinlenmeyi temsil eder.
  • Pembe: Masumiyet, sevgi, şefkati ve  herhangi bir kötü hissin yokluğunu temsil eder.
  • Siyah: Işığın tersidir ve saklanmayı, ölümü, geceyi temsil eder.
  • Gri:  Her şeyi dengeler, can sıkıntısını, kederi, yaşlılığı ve kararsızlığı temsil eder.

Renkleri Çevremizde Nasıl Kullanmalıyız?

Her bir rengin anlamının ötesinde, evinizdeki renklerin sizin davranışlarınızı ve ruh halinizi değiştirme yeteneğine sahip ne tür gizli “güçlerinin” olduğunu da göz önünde bulundurmalısınız.

duvar renkleri

Örneğin beyazı incelediğimizde, bu renk huzuru ve zihinsel rahatlığı arzu ettiğiniz herhangi bir mekan için önerilmektedir. Gri ise başarıyı temsil ettiği ve yaratıcılığı teşvik ettiği için ofisler için önerilmektedir. Sarı, zihindeki karışıklıkları gidermektedir ve beyninizi uyarmaktadır.

Turuncu bağışıklığı ve gücü arttırmaktadır ve bu nedenle yatak odası ve oturma odası için ideal olmaktadır. Bu aynı zamanda ısıtıcı bir etkiye sahip olması nedeniyle mutfakta da kullanılabilir.

Kırmızı metabolizmayı yoğunlaştırmak için kullanılan bir renktir ve aynı zamanda tutkuyu temsil ettiği için yatak odasında da kullanılabilir. Mavi korkularımızı giderir ve zihnimizi yatıştırır. Bu evin giriş koridoru için idealdir. Yeşil duyguları dengeler, merhamet duygusu uyandırır ve ruhu canlandırır.

Ancak, bu renkleri kullanırken aşırıya kaçmaktan çekinin, çünkü bu zihniniz üzerinde olumsuz etkilere de neden olabilmektedir. Örneğin, eğer evinizde beyaz renk büyük bir ağırlığa sahipse ve diğer renk tonlardan fazla faydalanılmamışsa, bu yorgunluğa ve zihin karışıklığına neden olabilmektedir.

Eğer evde sarı rengi fazla ağırlıktaysa, bu da zihnin aşırı kullanımına neden olabilmektedir. Mor olumsuz düşünceler doğururken mavi depresyona, üzüntüye ve pişmanlığa neden olabilmektedir. Kırmızıysa ajitasyon, gerginlik ve anksiyeteye neden olmaktadır. Turuncu da anksiyeteye neden olabilmektedir.

Bu nedenle herhangi bir ortamda tek bir rengi aşırı bir şekilde kullanmamanız önerilmektedir. Bunun yerine örneğin mobilyalarınızı duvardan farklı renklerde seçebilirsiniz veya bir duvarı farklı bir renge boyayarak bir tür denge elde etmeye çalışabilirsiniz.

Uyum elde etmek için farklı renk tonlarını uyum elde edecek şekilde koordine etmeniz önerilir. Ilık renklerin uyarıcı, heyecan katıcı ve mutluluk katıcı özelliğe sahip olduğunu unutmayın. Diğer yandan soğuk renkler sakinleştirici ve rahatlatıcı, ancak bazen iç karartıcı olabilmektedir.

badana

Feng Shui ve Renkler

Renkler bu oryantal felsefede belirli bir enerjiye sahiptir. Duvarlarınızın renginin sizlerin ve evinizde yaşayan diğer fertlerin refahını etkileyebildiğini bilmek önemlidir. Bu felsefe, hayatınızı ve enerjinizi iyileştirmek için dünya ve cennetin yasalarından faydalandığını iddia etmektedir.

Bu, uyumu bulmaya çalışan bir sistem ve sanattır. Her renk belirli bir enerjiye sahiptir ve bu nedenle evinizi hangi renklere boyadığınıza bağlı olarak, diğer insanlarla olan ilişkilerinizi, uykunuzu, işinizi ve çalışmalarınızı değiştirebilme özelliğine sahiptir.

Hangi renk tonunu kullanacağınıza karar vermeden önce, bir Feng Shui uzmanına danışmakta yarar vardır. Bir örnek vermek gerekirse, eğer evinizi griye boyarsanız, aynen bulutlu bir günde olduğu gibi, kendinizi yorgun ve depresif hissetmeniz olasıdır.

Enerjinizi daha olumlu bir şekilde yönlendirmek, iyi sonuçlar elde etmek ve huzurlu bir yaşam sürdürmek için her bir çevredeki renk tonlarını gözden geçirmeniz ve belirli bir rengi ne kadar severseniz sevin, aşırı bir şekilde kullanmamanız önemlidir.

renkler

Feng Shui beş elemente dayalıdır. Bunların her biri onunla ilişkilendirilmiş bir renge sahiptir. Enerjinin dengeli bir şekilde akması için, bunların her birinin mükemmel uyumluluk içerisinde olması gerekmektedir.

Ateş, kırımızı, pembe ve turuncu renkleriyle (enerji, dinamizm, vs.), toprak kahverengi ve sarı renkleriyle (emniyet ve stabilite), metal beyaz, gümüş ve bazı altın renkleriyle (düşünme ve planlama), su siyah ve mavi renkleriyle (tazelik, gizem, vs.) ve tahta yeşil rengiyle (büyüme, genişleme ve çocuksu hisler) ilişkilidir.

Bu, bir ortamın uyum içerisinde olması için beş elementin de, belirli oranlarda dahi olsa mevcut olması gerektiği anlamına gelmektedir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.