Eklem Ağrıları İçin Zencefil Tedavisi

Limon ve bal iltihabı alır, bu yüzden ağrıları dindirmek için zencefille karıştırılırlar.
Eklem Ağrıları İçin Zencefil Tedavisi
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 18 Kasım, 2018

Birçok insan eklem ağrıları çeker, bu genelde eninde sonunda başa çıkmanız gereken bir ağrıdır. Ancak bu ağrıları azaltabilecek ve hayatınızı iyileştirebilecek doğal yöntemler vardır.

Bugün sizlere zencefil ile hazırlayacağınız bir tarif sunacağız.

Eklem ağrıları

Eklem ağrıları tedavi edilebilir mi? Ne yazık ki bugüne kadar bir tedavi bulunmadı. Eklem iltihabı, artroz veya romatizma yaygın durumlardır ve sizi enfeksiyon giderici veya rahatlatıcı ilaçlar almak zorunda bırakabilirler.

Bunların uzun vadede özellikle böbrekler ve karaciğer üzerinde yan etkileri olabilir.

Bildiğiniz üzere, eklemler kemikleri birbirine bağlar, hareketi sağlar ve esnekliği mümkün kılar. Kıkırdak ile kaplıdırlar. Kıkırdak sadece düzgün beslenme ile oluşur. Peki hala bazılarımız neden eklem ağrısından sıkıntı duyuyoruz? 

Bazı durumlarda bu genetiktir, zaman içinde aşırı kullanımdandır, kolajen eksikliğindendir, enfeksiyon, lezyon veya bilinmeyen bazı durumlardan kaynaklanır.

Eklem ağrılarınız arttığında bir doktora görünün. Ancak bazı durumlarda şu tarifi deneyebilirsiniz. Gelin beraber bakalım

Eklem ağrısı için zencefil

zencefil çayı

Zencefil çok güçlü tıbbi bir bitkidir. Yüzyıllardır kullanılır, sindirime yardımcı olur ve eklem iltihabının ağrılarına iyi gelir. Peki sırrı ne? İçeriğindeki gingerol maddesi. Ağrıların tedavisinde o kadar çok kullanılmıştır ki birçok çalışma eklem iltihabı için zencefil önerir.

2007’de Arizona Üniversitesinde zencefilin içindeki iltihap dindirici madde bulunmuştur. Gingerol’un kimyasal üretiminin enfeksiyonu aldığı ortaya çıkarıldı. Bu çalışma bunun ne kadar iyi olduğunu kanıtladı.

Daha da fazlası var. Prestijli John Hopkins Üniversitesi zencefilin içeriğindeki iltihap dindirici kimyasalları buldu. Bunlar kullanıldığında geleneksel ilaçlara bile ihtiyaç yok. Sonuç olarak kesinlikle değer!

Ağrı için zencefili nasıl hazırlayacaksınız?

zencefil dilimleri
  • Bir kaşık doğranmış zencefil
  • Bir bardak su
  • İki çay kaşığı bal
  • Biraz tarçın

Bazı makalelerimizde tarçın ve balın eklem ağrılarına nasıl iyi geldiğinden bahsettik. Eğer bunları beraber sabahları kullanırsanız iltihaplar için çok güçlü bir karışım elde edersiniz. Bu karışıma zencefil ekleyin ve ağrıyı azaltın.

Bu karışımı denemeye değer; ağrınız olduğunda geleneksel ilaçların yerine geçecektir. Sağlığınız için doğal yollardan yararlanın.

Zencefil çayı yapın ve içine biraz bal ve tarçın ekleyin. Eğer isterseniz tarçın çubuğu kullanın.

Güne başlamak için harikadır ve öğlenleri de probleminize çok iyi gelecektir. Neden denemeyesiniz ki?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.