Eklem Ağrıları İçin Zencefil Tedavisi

18 Kasım, 2018
Limon ve bal iltihabı alır, bu yüzden ağrıları dindirmek için zencefille karıştırılırlar.

Birçok insan eklem ağrıları çeker, bu genelde eninde sonunda başa çıkmanız gereken bir ağrıdır. Ancak bu ağrıları azaltabilecek ve hayatınızı iyileştirebilecek doğal yöntemler vardır.

Bugün sizlere zencefil ile hazırlayacağınız bir tarif sunacağız.

Eklem ağrıları

Eklem ağrıları tedavi edilebilir mi? Ne yazık ki bugüne kadar bir tedavi bulunmadı. Eklem iltihabı, artroz veya romatizma yaygın durumlardır ve sizi enfeksiyon giderici veya rahatlatıcı ilaçlar almak zorunda bırakabilirler.

Bunların uzun vadede özellikle böbrekler ve karaciğer üzerinde yan etkileri olabilir.

Bildiğiniz üzere, eklemler kemikleri birbirine bağlar, hareketi sağlar ve esnekliği mümkün kılar. Kıkırdak ile kaplıdırlar. Kıkırdak sadece düzgün beslenme ile oluşur. Peki hala bazılarımız neden eklem ağrısından sıkıntı duyuyoruz? 

Bazı durumlarda bu genetiktir, zaman içinde aşırı kullanımdandır, kolajen eksikliğindendir, enfeksiyon, lezyon veya bilinmeyen bazı durumlardan kaynaklanır.

Eklem ağrılarınız arttığında bir doktora görünün. Ancak bazı durumlarda şu tarifi deneyebilirsiniz. Gelin beraber bakalım

Eklem ağrısı için zencefil

zencefil çayı

Zencefil çok güçlü tıbbi bir bitkidir. Yüzyıllardır kullanılır, sindirime yardımcı olur ve eklem iltihabının ağrılarına iyi gelir. Peki sırrı ne? İçeriğindeki gingerol maddesi. Ağrıların tedavisinde o kadar çok kullanılmıştır ki birçok çalışma eklem iltihabı için zencefil önerir.

2007’de Arizona Üniversitesinde zencefilin içindeki iltihap dindirici madde bulunmuştur. Gingerol’un kimyasal üretiminin enfeksiyonu aldığı ortaya çıkarıldı. Bu çalışma bunun ne kadar iyi olduğunu kanıtladı.

Daha da fazlası var. Prestijli John Hopkins Üniversitesi zencefilin içeriğindeki iltihap dindirici kimyasalları buldu. Bunlar kullanıldığında geleneksel ilaçlara bile ihtiyaç yok. Sonuç olarak kesinlikle değer!

Keşfedin: Eklem Ağrıları İçin Doğal Tedaviler

Ağrı için zencefili nasıl hazırlayacaksınız?

zencefil dilimleri

 • Bir kaşık doğranmış zencefil
 • Bir bardak su
 • İki çay kaşığı bal
 • Biraz tarçın

Keşfedin: Mükemmel Saçlar İçin Bu Tarçın Bakımlarını Deneyin

Bazı makalelerimizde tarçın ve balın eklem ağrılarına nasıl iyi geldiğinden bahsettik. Eğer bunları beraber sabahları kullanırsanız iltihaplar için çok güçlü bir karışım elde edersiniz. Bu karışıma zencefil ekleyin ve ağrıyı azaltın.

Bu karışımı denemeye değer; ağrınız olduğunda geleneksel ilaçların yerine geçecektir. Sağlığınız için doğal yollardan yararlanın.

Zencefil çayı yapın ve içine biraz bal ve tarçın ekleyin. Eğer isterseniz tarçın çubuğu kullanın.

Güne başlamak için harikadır ve öğlenleri de probleminize çok iyi gelecektir. Neden denemeyesiniz ki?

 • Anti-inflammatory effects of the essential oils of ginger (Zingiber officinale Roscoe) in experimental rheumatoid arthritisDepartment of Medicine, The University of Arizona, Tucson, AZ, USA.
  https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2213434416300056
 • Factores genéticos y ambientales en la patogénesis de la Artritis Reumatoide
  http://sisbib.unmsm.edu.pe/bvrevistas/reuma/v02_n3/factores.htm
 • A randomized, placebo-controlled, cross-over study of ginger extracts and ibuprofen in osteoarthritis. Parker Institute. Copenhagen, Denmark.
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10607493