Eklem İltihabının Tedavisi Var Mıdır?

Eklem İltihabının Tedavisi Var Mıdır?
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Yazan ve doğrulayan doktor Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hiçbir doktor için bir hastaya, tüm araştırmalara rağmen hastalığının tedavisinin henüz bulunamadığını söylemek kolay değildir. Bu sefer, eklem iltihabından bahsediyoruz. Kesin çözümü olmasa da; eklem iltihabının tedavisi, daha iyi bir hayat kalitesine sahip olacak ve ileri komplikasyonların önlenmesini sağlayacak derecede vardır. İyi bir doktor bu tedavileri görmenize yardımcı olabilir.

Bu sorunla yaşayabilmek için ne yapabilirsiniz?

Artrit kuruluşuna göre, henüz eklem iltihabı türlerinden çoğunun kesin bir çözümü yoktur. Ancak bu sorunun neden olduğu ağrı ve zorlukları çok büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olabilecek bazı tedaviler vardır.

Eklem İltihabının Semptomları Nelerdir?

Bu hastalığın ilk belirtileri genellikle ellerde, ayaklarda ağrı ve acı hissi ve hareket kısıtlanmasıdır. 50 yaş üstü kişilerde çok daha yaygın olmasına rağmen, dizlerde, el ve ayak bileklerinde ağrı gibi semptomlardan şikayetçi olan gençler de vardır.

Eklem iltihabı eklemlerde ve dokularda iltihaplanmaya yol açarak normal dairesel hareketleri çok zorlaştırır. Bu bir öz bağışıklık hastalığıdır, yani organizmanın bağışıklık sistemi yanlışlıkla kendine saldırdığı zaman oluşur.

Bu yazımızı da okuyun:

El ve El Bileği Ağrısı Neden Olur?

Bu hastalık nasıl teşhis edilir?

Eklem iltihabı basit testlerle teşhis edilemeyen birçok hastalıktan biridir çünkü şu anda bu hastalık için bir test bulunmamaktadır. Bir doktorun kesin teşhis koyabilmesi için, hastanın yaşadığı tüm semptomları dikkatlice incelemesi gerekir.

Bu hastalığa sahip olanların neredeyse tümü eklemlerinde yoğun ağrı hissederler ve bu ağrılar sabahları daha şiddetli olur. Ayrıca eklem sıcaklığı, kızarıklığı ve deformasyonu, ellerin ve ayakların uyuşması da sıklıkla karşılaştıkları sorunlardır.

Eklem iltihabının tedavisi için neler önerilmektedir?

Doktorların bu hastalığa sahip kişiler için yazabileceği bazı ilaçlar son derece önemlidir. Bu ilaçlar ağrıyı hafifletebilir, iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir ve hatta bazı durumlarda hastalığın ilerleyip daha da kötüye gitmesini önleyebilir.

Bu hastalığı tamamen iyileştirebilecek bir tedavi henüz bulunmasa da, hastanın normal bir hayat sürebilmesi için aile desteği çok mühimdir.

Tedavi edilebilen veya edilemeyen tüm hastalıklarda olduğu gibi, doktorunuzun tavsiyelerini dikkatlice ve tam olarak uygulamanız çok önemlidir. Ancak bu şekilde daha iyi bir yaşam kalitesine doğru ilerleme imkanınınız olabilir. Eklem iltihabının tedavisi için bu yazımızı dikkate alın.

İlginizi çekebilir ...
Doğal Yollarla Eklem İltihabı ile Nasıl Mücadele Edilir
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Doğal Yollarla Eklem İltihabı ile Nasıl Mücadele Edilir

Bu yazımızda, evde kolayca hazırlayabileceğiniz doğal tedavileri kullanarak eklem iltihabı ile mücadele etmenize yardımcı olacak ipuçlarını paylaşa...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.