Eklem İltihabının Tedavisi Var Mıdır?

14 Ocak, 2019

Hiçbir doktor için bir hastaya, tüm araştırmalara rağmen hastalığının tedavisinin henüz bulunamadığını söylemek kolay değildir. Bu sefer, eklem iltihabından bahsediyoruz. Kesin çözümü olmasa da; eklem iltihabının tedavisi, daha iyi bir hayat kalitesine sahip olacak ve ileri komplikasyonların önlenmesini sağlayacak derecede vardır. İyi bir doktor bu tedavileri görmenize yardımcı olabilir.

Bu sorunla yaşayabilmek için ne yapabilirsiniz?

Artrit kuruluşuna göre, henüz eklem iltihabı türlerinden çoğunun kesin bir çözümü yoktur. Ancak bu sorunun neden olduğu ağrı ve zorlukları çok büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olabilecek bazı tedaviler vardır.

Eklem İltihabının Semptomları Nelerdir?

Bu hastalığın ilk belirtileri genellikle ellerde, ayaklarda ağrı ve acı hissi ve hareket kısıtlanmasıdır. 50 yaş üstü kişilerde çok daha yaygın olmasına rağmen, dizlerde, el ve ayak bileklerinde ağrı gibi semptomlardan şikayetçi olan gençler de vardır.

Eklem iltihabı eklemlerde ve dokularda iltihaplanmaya yol açarak normal dairesel hareketleri çok zorlaştırır. Bu bir öz bağışıklık hastalığıdır, yani organizmanın bağışıklık sistemi yanlışlıkla kendine saldırdığı zaman oluşur.

Bu yazımızı da okuyun:

El ve El Bileği Ağrısı Neden Olur?

Bu hastalık nasıl teşhis edilir?

Eklem iltihabı basit testlerle teşhis edilemeyen birçok hastalıktan biridir çünkü şu anda bu hastalık için bir test bulunmamaktadır. Bir doktorun kesin teşhis koyabilmesi için, hastanın yaşadığı tüm semptomları dikkatlice incelemesi gerekir.

Bu hastalığa sahip olanların neredeyse tümü eklemlerinde yoğun ağrı hissederler ve bu ağrılar sabahları daha şiddetli olur. Ayrıca eklem sıcaklığı, kızarıklığı ve deformasyonu, ellerin ve ayakların uyuşması da sıklıkla karşılaştıkları sorunlardır.

Eklem iltihabının tedavisi için neler önerilmektedir?

Doktorların bu hastalığa sahip kişiler için yazabileceği bazı ilaçlar son derece önemlidir. Bu ilaçlar ağrıyı hafifletebilir, iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir ve hatta bazı durumlarda hastalığın ilerleyip daha da kötüye gitmesini önleyebilir.

Bu hastalığı tamamen iyileştirebilecek bir tedavi henüz bulunmasa da, hastanın normal bir hayat sürebilmesi için aile desteği çok mühimdir.

Bunu da okuyun:

Kemik Ağrısı: Nedenler, Semptomlar Ve Tedavi

Tedavi edilebilen veya edilemeyen tüm hastalıklarda olduğu gibi, doktorunuzun tavsiyelerini dikkatlice ve tam olarak uygulamanız çok önemlidir. Ancak bu şekilde daha iyi bir yaşam kalitesine doğru ilerleme imkanınınız olabilir. Eklem iltihabının tedavisi için bu yazımızı dikkate alın.

  • Rutherford, A., Nikiphorou, E., & Galloway, J. (2017). Rheumatoid arthritis. In Comorbidity in Rheumatic Diseases. https://doi.org/10.1007/978-3-319-59963-2_3
  • Kim, J. M., & Kim, H. Y. (2010). Pathogenesis of rheumatoid arthritis. Journal of the Korean Medical Association. https://doi.org/10.5124/jkma.2010.53.10.853
  • Wasserman, A. M. (2011). Diagnosis and management of rheumatoid arthritis. American Family Physician. https://doi.org/10.1016/j.amjmed.2007.11.026
  • Majithia, V., & Geraci, S. A. (2007). Rheumatoid Arthritis: Diagnosis and Management. American Journal of Medicine. https://doi.org/10.1016/j.amjmed.2007.04.005
  • Arthritis Foundation, 11 Pasos para limitar el impacto de la artritis. http://espanol.arthritis.org/espanol/salud-y-vida/su-cuerpo/11-pasos/