Eklem İltihabının Tedavisi Var Mıdır?

Hiçbir doktor için bir hastaya, tüm araştırmalara rağmen hastalığının tedavisinin henüz bulunamadığını söylemek kolay değildir. Bu sefer, eklem iltihabından bahsediyoruz. Kesin çözümü olmasa da; eklem iltihabı ile mücadele eden hastalar, daha iyi bir hayat kalitesine sahip olmalarını ve ileri komplikasyonların önlemesini sağlayacak bir takım tedaviler görebilirler. İyi bir doktor bu tedavileri görmenize yardımcı olabilir.

Bu sorunla yaşamak için ne yapabilirsiniz?

Artrit kuruluşuna göre, henüz eklem iltihabı türlerinden çoğunun kesin bir çözümü yoktur. Ancak bu sorunun neden olduğu ağrı ve zorlukları çok büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olabilecek bazı tedaviler vardır.

Eklem İltihabının Semptomları Nelerdir?

rheumatoid

Bu hastalığın ilk belirtileri genellikle ellerde, ayaklarda ağrı ve acı hissi ve hareket kısıtlanmasıdır. 50 yaş üstü kişilerde çok daha yaygın olmasına rağmen, dizlerde, el ve ayak bileklerinde ağrı gibi semptomlardan şikayetçi olan gençler de vardır.

Eklem iltihabı eklemlerde ve dokularda iltihaplanmaya yol açarak normal dairesel hareketleri çok zorlaştırır. Bir özbağışıklık hastalığıdır, yani organizmanın bağışıklık sistemi yanlışlıkla kendine saldırdığı zaman oluşur.

Bu hastalık nasıl teşhis edilir?

Eklem iltihabı basit testlerle teşhis edilemeyen birçok hastalıktan biridir çünkü şuanda bu hastalık için bir test bulunmamaktadır. Bir doktorun kesin teşhis koyabilmesi için, hastanın yaşadığı tüm semptomları dikkatlice incelemesi gerekir.

Bu hastalığa sahip olanların neredeyse tümü eklemlerinde yoğun ağrı hissederler ve bu ağrılar sabahları daha şiddetli olur. Ayrıca eklem sıcaklığı, kızarıklığı ve deformasyonu, ellerin ve ayakların uyuşması da sıklıkla karşılaştıkları sorunlardır.

Eklem iltihabı için hangi tedaviler önerilmektedir?

Doktorların bu hastalığa sahip kişiler için yazabileceği bazı ilaçlar son derece önemlidir. Bu ilaçlar ağrıyı hafifletebilir, iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir ve hatta bazı durumlarda hastalığın ilerleyip daha da kötüye gitmesini önleyebilir.

Bu hastalığı tamamen iyileştirebilecek bir tedavi henüz bulunmasa da, hastanın normal bir hayat sürebilmesi için aile desteği çok mühimdir.

Tedavi edilebilen veya edilemeyen tüm hastalıklarda olduğu gibi, doktorunuzun tavsiyelerini dikkatlice ve tam olarak uygulamanız çok önemlidir. Ancak bu şekilde daha iyi bir yaşam kalitesine doğru ilerleme imkanınınız olabilir.