El ve El Bileği Ağrısı Neden Olur?

El bileği ağrısının özellikle kadınlarda sık görüldüğü bir gerçektir. Bugün biz de bu ağrının bazı sebepleri üzerinde duracağız.
El ve El Bileği Ağrısı Neden Olur?
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Elleriniz ve bileklerinizde şişme, güçsüzlük veya hissizlik olabilir ve bazı durumlarda onları kullanamayabilirsiniz. Bu yazımızda, bu soruna yol açan nedenlerden ve aklınızda tutmanız gereken olası tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Şimdi söyleyeceğimize şaşırabilirsiniz ama eliniz vücudunuzun en komplike bölgelerinden biridir: 19 kemik, 17 eklem ve 19 kas içerir. Eğer bunlardan birisi hasar görürse bu durum kesinlikle elinizle ve el bileği yardımıyla yaptığınız tüm hareketleri etkileyecektir. İşte size bu ağrıların nedenleri…

El ve Bilek Ağrısı: Neden Kadınları Daha Sık Etkiler?

el bileği

Sık görülen sorunlardan bazıları; el ve bilek ağrısı, eklem ağrısı, geceleri tahammül edilemeyen karıncalanma hissidir. Bunların hepsi kadınların daha yatkın olduğu dejeneratif bir hastalığa bağlıdır.

Kadınların kıkırdakları, kemikleri ve eklemleri erkeklerinkinden daha önce aşınmaya başlar, kadınlar kalsiyum eksikliğine yatkındır ve ayrıca menopoz yaklaştıkça hormonal nedenler de bu ağrıya neden olabilir.

Ayrıca kalıtsal faktörlerin de bunun üzerinde etkisi söz konusudur. Elleriniz her zaman hareket halindedir ve aşınmaya başlamadan önce eklemlerdeki karmaşıklık sorun yaratır. Bu da ellerin fonksiyonlarının değişmesiyle sonuçlanır.

El ve El bileği Ağrısının Nedenleri

Başparmak Artriti

baş parmak

El bileği ekleminde ve başparmağın tabanında artroza bağlı olarak gelişir. Yaklaşık 40 yaş civarında oluşma eğilimindedir. Bu durum; eklemi çok zorlamaktan, çalıştığınız işte, hatta stresten bile meydana gelebilir.

Karpal Tünel Sendromu

karpal tünel

Genelde el bileğinde tarif edilemeyen ağrı veya rahatsızlık hissi olarak başlar. Yavaş yavaş tüm ele ve sonra kola yayılır. Geceleri parmaklarda karıncalanma ve hissizliğe neden olur. Cisimleri kavrarken zayıflık hissedilebilir veya ince motor becerilerde (küçük şeyleri tutma veya kavrama) kayıp gözlenebilir.

Karpal tünel sendromu kadınlar arasında yaygın bir problemdir. Bazen klavyede uzun saatler boyunca çalışma, sürekli eli sıkmayı gerektiren durumlar veya parmakları çok fazla hareket ettirme sonucu oluşabilir. Ancak normalde aşınma ve yıpranma ile ilişkili kalıtımsal bir tarafı vardır.

Ganglion Kisti

ganglion kisti

El bilekleri veya parmak eklemlerinde içi sıvı dolu küçük çıkıntılar belirir. Normalde bunlar tendonların üzerine yerleşir ve pek ağrılı olmasalar da rahatsızlık hissi verirerek zayıflığa yol açarlar.

Ganglion kistlerinin kaynağı bilinmemekle birlikte eklemler veya tendonların örttüğü artrit veya küçük lezyonlarla ilişkilidir. Tedavi hastaya bağlıdır, bazen antiinflamatuar verilir, bazen kendiliğinden iyileşir. Diğer olgularda sıvıyı boşaltmak için ufak bir operasyon gerekebilir ancak bu tekrar oluşmamasını garanti etmez.

Tetik Parmak

tetik parmak

Çok sık görülür ve ağrılıdır. Parmak kıvrık bir pozisyonda kalır ve düzleştirilemez. Parmağın tendonunu saran kılıfın sertleşmesi sonucu ortaya çıkar.

Tetik parmak el işi yapanlarda, elin zarar görmesiyle sonuçlanan tekrarlayıcı hareket gerektiren işlere bağlı oluşum gösterir. Kas ve tendonlarda artrit veya iltihaplanmaya yatkınsanız, parmağınızda bu sorun ortaya çıkabilir.

El Bileği Tendiniti

Tendinit ağrısı

Belirtileri çok sık görülür ve herkesin en azından bir kez başına gelmiştir: Başparmağın tabanının 1 santimetre altında yerleşmiş şişlik, parmaklar sıkma veya başka hareketler şeklinde bir araya getirildiğinde ağrı bazı belirtileridir.

Tendinit ters bir harekete, fazla ağırlık kaldırmaya bağlı olma eğilimindedir. İltihaplanma çok ağrılıdır ve kola yayılabilir.

Bilgiler ve Tedavi Yolları

El ve el bileği ağrısı, eğer artritle ilişkili eklem problemlerine bağlıysa çözmesi çok zordur. Bazen istediğiniz sonuçları sadece cerrahi operasyonla elde edersiniz, ancak daha kaliteli bir yaşam ve hareketlilik de sağlarsınız.

Size tanıyı koyan ve izleyeceğiniz yolu gösteren kişi her zaman doktorunuz olmalıdır. Biz sizlere ancak ağrı ve iltihabınızı azaltmada kullanabileceğiniz basit beslenme önerilerinde bulunabiliriz.

Keten tohumu yağı

İltihabı azaltmaya yardım eden doğal bir tedavidir. Uzmanlara göre bir ay boyunca her sabah 1 çorba kaşığı keten tohumu yağı tüketimi belirgin olarak iltihabı azaltır.

 B6 Vitamini

Eklem, kemik ve tendonlar için temeldir. İltihabı önler, el ve el bileği ağrısının pek çok semptomunu azaltır. Muz, yapraklı sebzeler ve tavuk göğsü yiyebilirsiniz. Eczane ve doğal ürünler satan dükkanlarda B6 vitamininin hap formunu bulabilirsiniz. Günde 2 mg alın.

Omega 3

Omega 3 yağ asitleri balıkta bolca bulunur. Sahip oldukları büyük anti-inflamatuar etki sayesinde osteoartritin doğal tedavisinde temeldir. Eklem ağrısını da azaltırlar.

Kiraz

Pek çok çalışma kiraz yemenin (iki ay boyunca) osteoartrit ağrısını azaltarak hareket kabiliyetini arttırdığınıgöstermektedir. Günde 10 kiraz yemek şiddetle tavsiye edilmektedir.

Eğer kiraz bulamıyorsanız veya çok pahalıysa, eklem ve iltihap rahatsızlığı olanlar için tablet formunu da bulmanız mümkün. İlginizi çekebilir ...

Rahatsız Edici Sendromları Engelleyen 5 El Egzersizi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Rahatsız Edici Sendromları Engelleyen 5 El Egzersizi

Elleriniz için kesinlikle minnettar olmalısınız. Birkaç basit el egzersizi ile ellerinize masaj yapmak düşündüğünüzden daha kolay.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Swigart CR, Fishman FG. Hand and wrist pain. In: Firestein GS, Budd RC, Gabriel SE, McInnes IB, O’Dell JR, eds. Kelley and Firestein’s Textbook of Rheumatology. 10th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2017:chap 50.
  • Calandruccio JH. Carpal tunnel syndrome, ulnar tunnel syndrome, and stenosing tenosynovitis. In: Canale ST, Beaty JH, eds. Campbell’s Operative Orthopaedics. 13th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2017:chap 76.
  • Gaston RG, Robinson EP, Lourie GM. Hand and wrist diagnosis and decision making. In: Miller MD, Thompson SR, eds. DeLee and Drez’s Orthopaedic Sports Medicine: Principles and Practice. 4th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2015:chap 71.
  • Gaston RG, Robinson EP, Lourie GM. Hand and wrist diagnosis and decision making. In: Miller MD, Thompson SR, eds. DeLee and Drez’s Orthopaedic Sports Medicine: Principles and Practice.4th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2015:chap 71.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.