Parmakların Şişmesine Ne Sebep Olur?

22 Şubat, 2015

Sizin de en azından bir kez başınıza gelmiştir: bir anda parmaklarınızda bir gerginlik ve hafif şişkinlik hissetmeye başlarsınız. Hatta belki o kadar şişmiş olur ki yüzüğünüzü parmağınızdan çıkaramazsınız. Bazen de yürürken, veya bir öğleden sonra bir bakmışsınız parmaklarınız şişmiş. Peki buna ne sebep olur? Klasik parmak şişkinliklerinin çeşitli sebepleri vardır. Bunları aşağıda inceleyeceğiz.

Vücudunuzun herhangi bir yerindeki şişkinliğin sebebi o bölgede inflamasyon dediğimiz sıvı birikmesidir. Parmaklarınız genellikle vücudunuzun yoğun çalışan bir bölgesidir. Buralarda vücut sıvılarının birikmesinin nedeni genellikle zayıf kan dolaşımdır, ancak bu sebepler bazen de önleyebileceğiniz başka hastalıkların belirtileri olabilir. Bu belirtileri bilmekte fayda var.

Parmak Şişliklerinin Nedenleri

hands-2

1. Zayıf kan dolaşımı

Fazla kolesterol, yüksek veya dengesiz kan basıncı gibi nedenler kalbinizden akciğerlerinize gitmek üzere çıkan kanın daha yüksek basınçla ve daha hızlı şekilde pompalanmasına, bu da dolaşım sisteminizdeki kanın çok güçlü şekilde vücuda yayılmasına sebep olur. Böylece daha hızlı ve daha çok yorulur, bunun sonucunda da göğüs bölgesindeki bu yüksek yoğunluk vücudunuzun uç bölgelerinde, özellikle parmaklarınızda basınç farkına yol açar. Elleriniz üşür ve parmaklarınız şişer, zira parmaklarınıza gelen kan yüksek basınçla gelmekte fakat geri dönememekte, bu da sıvının birikerek bölgeyi şişirmesine neden olmaktadır.

2. Fazla kilo

Obezite, ya da fazla kilolara sahip olmak lenf sisteminizde değişikliklere, bu da el ve ayaklarda vücut sıvılarının birikmesine neden olur. Bu bölgelerde şişkinlikler hissedilir, örneğin ayakkabılarınız olmaz ve şişkin parmaklarınızda karıncalanmalar hissedersiniz.

3. Karpal Tünel sendromuna bağlı şişkinlik

Ellerinizde Karpal Tünel sendromu varsa, medyan sinir bölgesine yapılan basınca bağlı olarak sıvı birikmesi normaldir, bu da ellerinizde hissizlik, üşüme ve parmaklarda şişkinlik yaratabilir.

4. Alerjik tepki

Bazen, yabancı şeyler vücudunuzun içine girebilir. Vücudumuz da kendini savunmak için kana histamin salgılar. Bu da bazen parmaklarınızda sıvı birikmesine ve şişkinliğe sebep olabilir. Böyle bir durumda, antihistaminik alınmalıdır.

5. Enfeksiyon

Enfeksiyon, mikropların yara vb. açıklıklardan vücudumuza girmesiyle olur. Bazen bunun için küçük bir kesik veya çizik yeterli olur. Parmaklarınızdan birisi şişmeye başlar ve acı verir. Bazen de, bir bölgedeki yumuşak doku mikrop kapar ve bu kemiğe ulaştığında yüksek ateş de yapabilir.

6. Romatizmal Eklem İltihabı ya da kısaca Romatizma (Rheumatoid Arthritis)

Eklemlerinizin ve kıkırdak dokuların yaşlanması ve yıpranması çoğunlukla önce parmaklarınızda etkisini gösterir. Bunun belirtileri nelerdir? Romatizmada yaş farketmez. Bir anda parmaklarınız şişmeye ve kızarıklıklar görünmeye başlayabilir. Genellikle -özellikle de sabahları- acı vericidir ve bu durumda parmaklarınızın sert ve kaskatı kesilmesi, hareket ettirmede güçlükler yaşamanız görülebilir.

Parmak Şişliklerinde Ne Yapılmalı

1. Karıncalanma ve Sıvı Tutulmasını (Ödem) Engelleyici Egzersizler

El Ekzersizleri

 

Sıvı birikmesini ve ödem oluşmasını parmaklarınızı yukarıdaki resimdeki gibi hareket ettirerek önleyebilirsiniz. Bu hareket kan akışınızı arttıracak ve bölgede birikmiş sıvıların geri gönderilmesini sağlayacaktır. Bunun için başparmağınızı basitçe elinize doğru tekrar tekrar yapıştırıp ayırın. Bu kadar basit bir hareket bile sıvı dengesini yeniden sağlamaya yarayacaktır.

Çok faydalı bir başka hareket de avuç içlerinizi bir araya getirmek ve yapışık şekilde başınızın üzerine kaldırmaktır. Bu da yine kan dolaşımınıza yardımcı olacaktır.

2. Doğal diüretikler (idrar söktürücüler) almak

Yeşil çay

Bu idrar söktürücü gıdalar sıvıların idrara geçerek idrarla atılmalarını kolaylaştırır. Öncelikle, günde en az iki litre su içmeye dikkat edin. Beslenmenize doğal idrar söktürücü maddeler ekleyin, örneğin yeşil çay, kereviz, havuç, domates, soğan, patlıcan, kuşkonmaz, enginar, su teresi, salatalık, Brüksel lahanası, marul vb.. gibi.

3. Dengeli, Tuz içermeyen beslenme rejimi

Tuz

Beslenmenizden tuzu çıkarın.

Eğer lif ve sebze içeriği yüksek bir beslenmeniz varsa ve suni yağları (margarin), gıda koruyucularını ve tuzu da bu beslenmenizden çıkarabilirseniz, vücudunuzun kendini hızlıca toparlamasını sağlayıp, kan dolaşımınızı düzenleyerek sağlıklı şekilde kilo vermenizi sağlayacak olan özellikle ödem ve sıvı toplanmasının önüne geçebilirsiniz.

4. Basınçlı Eldivenler

Eğer tüm bunlara rağmen parmak şişlikleri sorunu yaşamaya devam ediyorsanız ve bu da rahatsız edici haldeyse, eczanelerde satılan basınçlı eldivenlerden kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu durumlarda çok işe yararlar. Ellerinize ve parmaklarınıza uygun seviyede basınç uygulayarak fazla sıvıların kana geçişini kolaylaştırırlar.

Bunlar da ilginizi çekebilir