Obeziteyi Önlemek için 7 Farklı Yol

Obeziteyi Önlemek için 7 Farklı Yol

Son Güncelleme: 11 Aralık, 2018

Sağlıkta her şeyin sırrı önlem almakta yatar. Önemli olan, bir sorun ciddileşmeden belirtileri tanımlayabilmektir. Obeziteyi önlemek için neler yapabileceğinizi biliyor musunuz? Öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Vücudunuzun veya sağlığınızın kötüye gittiğini teşhis etmenin basit yolları vardır. Çoğu durum basit önlemler alarak önlenebilir. Obezite de bu duruma bir istisna değildir. Bu nedenle, obeziyeti önlemek için aşağıdaki 7 adımı uygulamanızı öneririz. Sağlıklı bir yaşam süremeye başlamak için asla çok geç olmadığını unutmayın.

1. Aktif yaşayın

egzersiz ve spor yapmak

Obeziteyi önlemek için en etkili yol aktif bir hayat tarzı sürdürmeyi seçmektir. Asansöre binmek yerine merdivenleri kullanmak veya markete yürüyerek gitmek gibi basit aktiviteler son derece faydalı olabilir.

Pek çok insan spor salonuna gitmekten de hoşlanır; ancak bu şart değildir. Egzersiz yapmanın pek çok yolu vardır; yürüyüşe çıkabilirsiniz, koşabilirsiniz, yüzebilirsiniz veya bisiklete binebilirsiniz ve hatta evde yoga gibi egzersizler yapabilirsiniz.

2. Sağlıklı beslenin

üzüm elma erik armut

Uzmanlar bir insanın günde 2.000 kalori tüketmesini ve diyetinin süt ürünleri, et, tahıl, meyve, sebze ve baklagiller gibi gıdaları içermesini önerir. Diyetinizi uzmanların standartlarına göre ayarlayabilirsiniz. Bu, obeziteyi önlemek için en etkili yollardan biridir.

3. Kilonuzu ölçün

tartılan kadın sos

Haftada bir kere tartılıp sağlıklı bir kiloda olduğunuzdan emin olmak önemlidir. Eğer kilo almaya başladığınızı fark ederseniz, kilo vermek için gerekli önlemleri almanın vakti gelmiştir. Bir seçenek, evde egzersiz yapabilmeniz için örneğin koşu bandı gibi egzersiz aletleri almaktır.

4. Yeterli miktarda su için

su içen insanlar

Pek çok insan açlıkla susuzluğu karıştırır. Uzmanlar her gün 8-10 bardak su içmenizi önerirler. Su vücudunuzu temizler ve onu kirliliklerden arındırır. Unutmayın ki; içtiğiniz suyun doğal olması ve tatlandırıcı veya herhangi bir türde şeker içermemesi gerekir.

5. Yılda en az bir kere genel muayeneden geçin

çimenlerde yatan kadın

Doktorlar yetişkinlerin sağlık sorunlarını önlemek için senede bir kere genel muayeneden geçmelerini önerirler. Doktorunuz komplikasyonları erken tespit ederek onları ciddileşmeden çabukça tedavi edebilir.

6. Obeziteyi önlemek için evde abur cubur bulundurmayın

hazır gıda hamburger patates
(Resim: PABLO TESTIGOCRIMINAL/ Flickr.com)

İnsan çoğu zaman kendini kontrol edemez ve abur cubur yemek ister. Onun için akıllıca davranın ve evde hiç abur cubur bulundurmamaya çalışın.

7. Sadece karnınız acıktığında yemek yiyin

sadece acıkınca yiyin

Araştırmalara göre, doğal olarak ince olan insanların büyük bir çoğunluğu, sadece acıktıklarında yemek yedikleri için incedir. Sadece vücudunuz size besine ihtiyacı olduğunu belirttiğinde yemek yemek, obeziteyi önlemek için mükemmel bir yoldur.

Resimler Emilio Labrador izniyle kullanılmıştır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.