Kilo Vermek İçin Önerilen Egzersizler

· 23 Nisan, 2015

Dünyanın her köşesinde, kilo vermeye çalışan pek çok insan bunu başta estetik nedenlerle yapmakta. Ancak işin derinlerinde asıl yatan sağlıktır. Kilo vermek, özellikle de çok çaba göstermeniz ve yaşam tarzınızda değişiklikler yapmanız gerektiğinde oldukça karmaşık olabilir. İnsanlar da bunun için sürekli daha basit ve etkili alternatiflerin peşindedir. Bu nedenle, aşağıda size kilo vermek için önerilen birkaç egzersizden bahsedeceğiz.

Aerobik egzersizler

Uzmanlar kilo vermek için aerobik egzersizleri öneriyorlar. Bunlar oldukça iyi bilinir ve popülerdir. Geniş anlamda, bunlar kaslardaki yağları azaltmak için başlıca nefes egzersizlerinden ve yağları “yakmaktan” faydalanan egzersizledir. Aerobik egzersizlere yüzme, yürüme, koşu, dans etme, jogging ve benzerleri dâhildir.

Bu tür bir egzersiz kişinin kilo kaybetmesine yardımcı olmakla kalmaz, ayrıca başka faydalar da sağlar. Bu faydalardan bazılarına kan basıncını azaltmak, kolesterolü ve kan şekeri seviyelerini düşürmek, akciğer kapasitesini iyileştirmek ve oksijenden faydalanmak ve dokuları sıkılaştırmak dahildir.

Yüzün

Yüzme, kilo vermek için yapabileceğiniz en faydalı aktivitelerden veya egzersizlerden biridir. Bunun nedeni yüzmenin vücudun pek çok bölgesini çalıştırmasıdır. Elbette çok uzun süre yüzmeniz gerekmez. Yeterli bir sonuç almak için haftada üç saat yüzmeniz yeterli.

Takım sporları yapın

Kilo vermek için harika bir diğer alternatif de takım sporlarıdır. Takım sporlarında vücudunuz bolca yağ yakar ve tam bir egzersiz deneyimler. Belirli bir miktar sürekli fiziksel egzersiz sağlayan bir sporu seçmek en iyisidir. Bu bağlamda futbol, voleybol veya basketbol gibi sporlar en iyi seçimlerdir.

Spor salonuna gidin

metabolizmayı-iyileştir

Çoğu spor salonunun sunduğu rutinler iyi sonuçlar sağlar. Spor salonlarında yağ yakmanız için ve böylece kilo vermeniz için pek çok farklı seçenek vardır. Salonlarda örneğin zumba, spinning veya diğer bir tür aerobik egzersize katılabilirsiniz.

Dans edin

Dans etmek de kilo verme açısından oldukça etkilidir. İnanılmaz gibi gelse de, dans etmek, özellikle sıkça gerçekleştirdiğiniz zaman bol miktarda yağ yakmanıza yardımcı olur. Bunun için haftada 3 kere dans etmenizi öneririz. Elbette bu danslar ne kadar enerji sarf etmenizi gerektirirse, o kadar etkili olur.

Yürüyün

Pek çok uzman yürümeyi önerir. Bu basit görünse de sağlık açısından çok faydalı olan bir egzersiz türüdür. Günde en az 30 dakika yürürseniz yağlarınızı yakabilir ve kilo vermeye başlayabilirsiniz.

Bisiklete binin

bisiklet

Bisiklete binmek de kilo vermek için çok güzel bir seçenek. Bunun güzel yanlarından biri bunu ailenizle veya arkadaşlarınızla birlikte yapabilmeniz. İsterseniz açık havada bisiklete binebilirsiniz veya bir egzersiz bisikleti alıp bununla evde çalışabilirsiniz.