Aerobik Egzersiz: Ruhsal Ve Fiziksel Faydaları

20 Mart, 2019
Aerobik egzersizden en iyi şekilde faydalanmak için onu günlük rutininize dahil etmeniz ve aynı zamanda sağlıklı bir beslenme programına uymanız önemli. İlerlemenizi takip etmek motivasyonunuzun artmasına yardımcı olacak.

Aerobik egzersiz yağ yakmanıza yardımcı olur. Bu yüzden kilo vermek veya sağlıklı bir kiloya kavuşmak isteyenler için şiddetle tavsiye edilir. Bununla birlikte bu, aerobik egzersizin pek çok faydasından sadece biridir.

İnsanların çoğu sadece bu amaçla bu tür egzersizleri yapsa da, bu yazıda aerobik egzersizin sağladığı diğer faydaları keşfedeceğiz.

Aerobik egzersizin, yalnızca fiziksel açıdan değil psikolojik açıdan da pek çok faydası vardır

Aerobik egzersiz ve fiziksel sağlık

Aerobik egzersizin fiziksel sağlığımız için faydalarını inceleyerek başlayacağız. Bunları zaten biliyor olabilirsiniz. Önceden duyduklarınız da vardır. Ancak hatırlamamızda fayda var çünkü biraz önce de söylediğimiz gibi aerobik egzersiz kilo vermemize yardımcı olmaktan çok daha fazlasını yapıyor.

Ayrıca bakınız: Metabolizmanızı Hızlandırmak Kilo Vermek İstediğinizde En İyi Seçeneklerden Biridir

Aerobik egzersiz gücünüzü artırır

aerobik egzersiz

Aerobik egzersizin pozitif yönlerinden biri dayanıklılığınızı artırmasıdır.

Hiç alışverişe gidip, alışverişin ortasında kendinizi çok yorgun hissettiğiniz oldu mu? Ya da merdivenlerden çıkarken nefes nefese kaldığınız oluyor mu? Bunun sebebi dayanıklılığınızın düşük olması.

Aerobik egzersiz sayesinde bu sorunu çözebilirsiniz. Ancak bu tür egzersizleri mutlaka düzenli olarak yapmalısınız.

 • Zamanla akciğerinizin kapasitesi artacak ve yokuşları tırmanırken veya merdivenlerden çıkarken daha az zorlanacaksınız. Daha uzun süre koşsanız da daha az yorulacaksınız.

Yağlardan kurtulmanıza yardımcı olur

Yediklerimizden veya bünyemizden dolayı vücudumuzda istenmeyen bölgelerde yağ birikmesi olur. Bu yüzden aerobik harika bir seçenektir.

Bunun yanında, yağ yakımının bölgesel olmayacağını ve belli bölgelerdeki etkilerinin fark edilmesinin daha uzun zaman alacağını da unutmayın.

 • Bu yüzden sebat etmemiz ve çok sabırlı olmamız gerektiğinin farkına varmalıyız.
 • Karın bölgenizdeki yağları yakmış olabilirsiniz ancak sağlıklı bir beslenme programının yanında aylarca düzenli aerobik yapana kadar bunu fark etmeyebilirsiniz.

Pek çok aerobik egzersiz türü vardır

zumba yapan erkekler ve kadınlar

Aerobik egzersizin bir başka pozitif yönü de pek çok çeşidi olmasıdır. Sizi en çok motive eden ve favoriniz olan türü tercih edebilirsiniz.

İşte bazı fikirler:

 • Bisiklete binin. (Statik veya değil)
 • Yürüyün (Bantta veya doğada)
 • Koşu yapın (spor salonunda veya dışarıda)
 • Zumba
 • Aerobik dersleri

Gördüğünüz gibi bunlar hepimizin bildiği kolay egzersiz türleridir. Eğer bunlardan birini, örneğin koşmayı seçerseniz hem dışarıda hem de spor salonunda yapabilirsiniz.

Spor salonuna gitmenin iyi yanı hocaların bulunduğu derslere katılabilmenizdir. Bu hizmeti almak için belli bir ücret ödemeniz motivasyonunuzu artırabilir.

Eğer dışarıda egzersiz yapmaya karar verirseniz ilerlemenizi takip edebilmek için cep telefonunuza bazı uygulamalar indirebilirsiniz veya bir arkadaşınız egzersizlerinizi yaparken size eşlik edebilir.

 • Ancak kendinizi motive edebilme kapasitenizin farkında olmanız önemlidir.
 • Eğer tamamen başkalarına bağlı kalırsanız istediğiniz fiziksel değişime ulaşmak için gereken dayanıklılığı gösteremezsiniz.

Ayrıca bakınız: Her Gün Yürüyüş Yapmanın Müthiş Faydalarını Öğrenin

Egzersiz beyniniz için faydalıdır

Aerobik egzersiz daha fazla güç kazanmamıza, kilo vermemize ve hatta daha sağlıklı yemek yemeye başlamamıza yardımcı olur. Ancak gözle görülmeyen ama yine de fark edeceğiniz bazı faydaları vardır: Psikolojik faydalar.

 • Aerobik egzersiz zihninizi temizlemeniz ve hayatınızdaki stresten kurtulmanız için çok iyidir.
 • Egzersiz yaptığımızda oksitosin salgılarız. Bu hormon bizi rahatlatır, sakinleştirir ve daha mutlu hissetmemizi sağlar. Sonuç olarak günlük rutininize egzersizi dahil etmek ruhsal sağlığınız için çok faydalıdır.

Tüm bunlar özgüveninizin artmasına veya sağlıklı bir seviyede kalmasına da yardımcı olacaktır.

Bu yüzden hayatlarında zor bir dönemden geçenler veya depresyonda olanlar için egzersiz şiddetle tavsiye edilir. Eğer anksiyete ve hatta diş gıcırdırma sorununuz varsa egzersiz, bunların iyileşmesine de yardımcı olabilir.

Günlük rutininize aerobik egzersizi zaten dahil etmiş miydiniz? Egzersizinizle birlikte ağırlık da kaldırıyor musunuz yoksa diğer egzersiz türlerini mi tercih ediyorsunuz? Eğer bu sorulara cevabınız evetse deneyimleriniz hakkında daha fazla şey duymak isteriz.

Egzersiz yapan insanlar her zaman yüzlerinde bir gülümseme taşımaya yatkındırlar ve çok mutludurlar. Bunun bir sebebi olmalı değil mi?

 • Mohan Rao, L. J., & Ramalakshmi, K. (2011). Health benefits. In Recent Trends in Soft Beverages. https://doi.org/10.1533/9780857093653.1.27
 • Mat, S., Tan, M. P. i., Kamaruzzaman, S. B. ahya., & Ng, C. T. ec. (2015). Physical therapies for improving balance and reducing falls risk in osteoarthritis of the knee: a systematic review. Age and Ageing. https://doi.org/10.1093/ageing/afu112
 • Marshall, J. A. R. (2017). What Is Fitness? In Social Evolution and Inclusive Fitness Theory. https://doi.org/10.23943/princeton/9780691161563.003.0009