Zumbanın Faydaları Nelerdir, Keşfedin

Zumbanın tüm faydalarından haberdar mısınız? Diğer dansların aksine, Zumba tamamen esnektir ve yalnız olarak uygulandığından dolayı, kendi yeteneklerinize uyacak şekilde uyarlanabilir.
Zumbanın Faydaları Nelerdir, Keşfedin

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Sitemizde düzenli olarak egzersiz yapmanın önemi hakkında çok şey konuşuyoruz. Aslında genel olarak egzersiz yapmanın ve zumbanın faydaları, istikrarlı bir şekilde kilo vermek ve ciddi hastalıklara karşı bağışıklığınızı arttırmanıza yardımcı olmak gibi en önemli şeylerin başında gelir.

Yaşınız, cinsiyetiniz ya da fitness seviyeniz ne olursa olsun, zumba dikkate alınması gereken bir egzersiz şeklidir.

Zumbanın faydaları; daha iyi bir duruş elde etmeniz, daha fazla esneklik kazanmanız, metabolizmanızı hızlandırmanız ve daha fit ve daha güçlü görünmeniz gibi uzun bir liste oluşturur.

Gördüğünüz gibi, zumbanın faydaları muhteşemdir. Aşağıdaki detayları keşfedin ve mümkün olan en yakın zumba sınıfına kayıt olun. Ne kadar eğlenceli olduğunu göreceksiniz!

Hem hızlı, hem de erişilebilir bir etkinlik

zumbanın faydaları ve kadınlar

Son on yılda, zumba, egzersiz modasının yükselen yıldızı haline geldi. Ve etrafta pek çok spor olmasına rağmen, zumba uygulamak için bir yer bulmak hala çok kolay.

Artı, maliyet konusunda çok fazla endişelenmenize gerek yok. Kurslar oldukça el yakmayan cinsten. Buna ek olarak, zumba yapmak için herhangi bir uzman ekipmana ihtiyacınız olmadığından, başka bir maliyetiniz yoktur.

İhtiyacınız olan tek şey şudur:

  • Spor kıyafetleri: Uygun kıyafetler hakkında yapacağımız tek öneri, pamuk ya da başka bir nefes alabilen kumaştan yapılmış giysiler seçmenizdir. Çok terleyeceksiniz ve istediğiniz son şey kurstan sonra rahatsız olmaktır!
  • Ayakkabılar: İyi spor ayakkabıları bulmak, bir egzersiz rutini oluşturmanın önemli bir parçasıdır. Rahat ve daha önce giymiş olduğunuz bir çift ayakkabı giyin. Sınıfta yeni bir çift spor ayakkabı giymek çok kötü bir fikir çünkü acıyan veya şişmiş ayaklarla sonuçlanabiliyor.
  • Bir şişe su.

Zumbada haftada bir gün yalnızca bir saat ya da bir buçuk saat harcamanız gerekir.

Zumbanın faydaları; kalori ve yağ yakmanıza yardımcı olur

zumba ile yağ yakan kadınlar

Zumba, aerobik egzersizlerini ve direnç antrenmanını birleştiren, sizi şekillendiren iki temel unsuru barındıran bir etkinliktir.

Kontrollü hareketler ile hızlı, yüksek yoğunluklu kardiyovasküler egzersiz arasında değişiklik yaparak metabolizmanızı artırabilirsiniz. Bu egzersiz, hızınıza ve koyduğunuz çaba miktarına göre, her saatte 300 ila 600 kalori yakmanıza yardımcı olur.

Direncinizi arttırın

Sürekli, tekrarlanan hareketlere dayanan egzersiz yapmak zor olabilir. Aynı zamanda, dayanıklılığınızı arttırmaya çalışıyorsanız sık sık duraklamak pek yardımcı olamaz.

Bir zumba sınıfında yapacağınız gibi uzun süreli egzersiz, vücudunuzun dayanıklılığını sadece çok kısa bir süre içinde artıracaktır. Sadece birkaç hafta içinde faydalarını fark etmeye başlayacaksınız.

Duruşunuzu geliştirin ve daha esnek olun

Zumba uygulamasının bir parçası olarak, diğer egzersiz türlerinde nadiren bulunan rutinleri de yapacaksınız. Dahası, samba, salsa, merengue ve mambo’dan bir hareket kombinasyonu öğreneceksiniz.

Bu kombinasyon, aynı anda farklı kas gruplarını çalıştırdığınız anlamına gelir.

Ve tüm bunlar devam ederken, eklemler olağan dışı hareketlere ve gerilmelere adapte olur ve bu da, gerginliği azaltmaya ve hareket aralığını artırmaya yardımcı olur.

Güveninizi artırın

Zumba, diğer eğitim rutinleriyle karşılaştırıldığında, sosyal durumlar için güven artırmaya yardımcı olur. Bunun nedeni, eğitime devam ettiğiniz sürece koordinasyonunuzu ve dans hareketlerinizi dramatik biçimde artıracağınız gerçeğidir!

Üstelik, ne kadar uzun süre eğitim görürseniz, zumba sınıfınızdaki diğer insanlarla o kadar eğlenirsiniz ve güveniniz de o kadar artar.

Eğitime her gidişinizde, kendi bedeniniz içinde kendinden daha emin ve bir sonraki sınıfınız için daha heyecanlı hissedeceksiniz.

Ve hepsi bu kadar değil: artan güven duygusu sizinle kalacak ve etrafınızdakilerle daha kolay sosyalleşebileceğinizi hissedeceksiniz.

Koordinasyonunuzu geliştirin

Yaşlandıkça, vücudunuzu düzgün bir şekilde koordine etme kapasiteniz belirgin bir şekilde azalmaya başlar. Hatta hâlâ gençken bile koordinasyonunuzla ilgili sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Zumbanın size uygun olmadığını çünkü “iki sol eliniz” var gibi hissettiğinizi düşünebilirsiniz. Öyle olsa bile, zumba denge ve koordinasyonunuzu iyileştirmek için kullanabileceğiniz güçlü bir araçtır.

Endişe seviyenizi azaltın

endişeli kadın

Aradığınız şey kaygı düzeyinizi düşürmenize yardımcı olacak bir etkinlikse spor salonuna gitmek en iyi seçenek olmayabilir. Yüksek endişe taşıyan birçok kişi için, egzersiz yaparken yabancılarla çevrili olmak rahatsız edici olabilir.

Ve bu kendinizi bir süper model gibi görünen birinin yanında çalışırken bulmak, değil mi? Rahatlayın. Bu, zumbayı uygularken endişelenmeniz gerekmeyen bir şeydir.

Spor salonundan farklı olarak bu, uyum sağlamanın çok kolay olduğu bir etkinliktir, çünkü genelde samimi, topluluk ortamı oluşturur.

Bu samimi ortam, ruhlarınızın yükselmesine yardımcı olur ve stres seviyenizi düşürür.

Kişiselleştirilebilir

Bu tür bir egzersizin en iyi özelliklerinden biri, kişisel becerilerinize ve elde etmek istediğiniz hedeflere uyacak şekilde onu özelleştirebilmenizdir.

Açıkçası, bir grup sınıfında eğitim alıyorsanız, oturumları kişiselleştirmeniz o kadar kolay olmayabilir. Ancak bu durumda bile, yine de sizin için daha iyi bir ritim takip edebilirsiniz – hızınızı belirlemeden önce bir eğitmene danıştığınızdan emin olun.

Zumbayı evde ya da kişisel bir eğitmenle birlikte bir video ile birlikte yapıyorsanız,  vücudunuzun sıkılaştırmak istediğiniz belirli bir alanına odaklanmak kolaydır.

Zumbanın faydaları bu denli çok olmasına rağmen, fiziksel egzersizin tek başına istediğiniz sonucu vermeyeceğini akılda tutmak önemlidir. İstenen etkileri elde etmek için bunu, iyi bir diyet ve dinlenme de dahil olmak üzere sağlıklı bir yaşam tarzıyla birleştirmeniz gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Hausken, K., & Dyrstad, S. M. (2013). Heart Rate, Accelerometer Measurements, Experience and Rating of Perceived Exertion in Zumba, Interval Running, Spinning, and Pyramid Running. Journal of Exercise Physiology.
  • Oja, P., Titze, S., Bauman, A., de Geus, B., Krenn, P., Reger-Nash, B., & Kohlberger, T. (2011). Health benefits of cycling: A systematic review. Scandinavian Journal of Medicine and Science in Sports. https://doi.org/10.1111/j.1600-0838.2011.01299.x

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.