Özgüven Eksikliği: Kendi Düşmanınız Olmayın

Özgüven eksikliği kendi kendini destekleyen bir durumdur. Olaylara farklı bir açıdan bakmayı öğrenip, hayata olan bakış açınızda değişiklikler yapmanız gerekebilir.
Özgüven Eksikliği: Kendi Düşmanınız Olmayın

Son Güncelleme: 26 Aralık, 2018

Duygusal dengenizi büyük oranda özgüveniniz belirler. Eğer özgüven eksikliği sorununuz varsa, bu hayatınızı her alanda etkileyebilir. Ama en kötü yanı bu değil, özgüven eksikliği sizi kendi baş düşmanınıza dönüştürebilir.

Özgüvenin kontrolü tamamen sizin elinizdedir, ancak sıklıkla başkalarının ona etki etmesine izin veririz.

Özgüven eksikliği sizi felç eder

Özgüven genel iyiliğiniz için çok önemlidir, kesinlikle gözardı edilmemesi gereklidir. Pek çok kişinin muzdarip olduğu özgüvensizlik aslında çok ciddi bir sorundur.

hapis

Özgüven eksikliği felç olmanıza neden olacak kadar güçlü olabilir. Kendinize dair iyi düşünceleriniz yoksa olumlu bir şekilde davranamazsınız, bunun yerine aksini yaparsınız. Yataktan çıkmak bile zorlaşmaya başlar, her şey sizi olumsuz bir şekilde etkiler ve her şeyden hasar alabilecek bir hale gelirsiniz.

Olumsuz duygular ve hüsran zaman içerisinde depresyon gibi daha ciddi sorunlara dönüşebilirler. Bu sebeple özgüven sorununuzu çözebilmek için bu problemin kaynağını bulmanız çok önemlidir.

Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz? Tanımlamaya çalıştığınız daha derin sorunlar mı var? Bu durumda gerçek sorunlarınızın ne olduğunu anlamanıza yardım etmesi için bir uzmanla görüşmelisiniz.

Bu yazımıza da bakın: Güçlü Kadınlara Özgü Nitelikler

Sizi etkileyen görüşler

Özgüven sorunlarını tetikleyen etkenlerin başında başkalarının sizin hakkındaki görüşlerine verdiğiniz değer vardır. Kendinize yapabileceğiniz en kötü şeylerden birisi, başkalarının görüşlerini gerçek olarak kabul etmektir. Bu, acı çekmenize neden olacaktır.

guven

Neden başkalarının görüşlerine bu kadar çok önem veriyoruz? Çünkü başkalarından onay ve olumlu yorumlar almak üzere koşullanmış durumdayız, bizler için olumsuz bir tepki bir şeyleri yanlış yaptığımız anlamına geliyor.

Ama unutmayın, gerçeklik bu şekilde işlemiyor! En ciddi sorunlar, kendinize dair olan tavrınız başkalarının görüşlerine göre değiştiğinde ortaya çıkar. Bu kendinize dair olan bakış açınızı değiştirebilir ve özgüven sorunlarına neden olur.

Her şeyi olduğu gibi görebilmek için, bir miktar kendinizi uzaklaştırmanız gereklidir. Negatif duygularınız gerçeklik algınızı etkiler. Başkalarının sizin hakkındaki görüşlerinin doğru olup olmadığını düşünün ve doğru yolda ilerliyormuş gibi hissedip hissetmediğinize bakın. Keşfettikleriniz sizi şaşırtacak!

Okumanızı öneriyoruz: Kendiniz Olun ve Mutlu Olun

Kendi baş düşmanınız olmayı kesin

Gördüğünüz üzere, kendi kendinizin baş düşmanı haline gelebilirsiniz. Gördüğünüz ve duyduğunuz her şeyin gerçek olduğunu var saydığınızda birden bire kendi kendinizin düşmanı olursunz.

Peki bu döngüyü kırmak için ne yapabilirsiniz? Özgüveninizi nasıl yükseltebilirsiniz? Hemen şimdi yapmaya başlayabileceğiniz bazı şeyler var.

  • Kendinize gerçekçi hedefler koyun.
  • Kendi sınırlarınızın farkında olun.
  • Tüm özelliklerinizin değerini bilin.
  • Kendi kendinize karşı olumlu olun ve sevgi ile yaklaşın.
  • Yapıcı eleştirileri kabul edin.
  • Kendinize zaman tanıyın.
  • Kendi hakkınızı daha çok savunmaya çalışın.
  • Bol bol egzersiz yapın.
  • Kendinizi asla başkaları ile kıyaslamayın.

Yapabileceğiniz daha pek çok şey var, bunlar sadece olmuş olduğunuz kişi ve olmak istediğiniz kişi arasındaki geçişi sağlamak için yardımcı bazı ufak adımlar. Kendi kendinize güvenmek her zaman kolay olmayabilir ama imkansız da değildir.

Bunlara ek olarak, hedeflerinizi aileniz ve dostlarınızla paylaşmalısınız. Bazen her şeyi kendi başımıza yapabileceğimize inanır ve başka insanları sorunlarımızla rahatsız etmek istemeyiz. Ancak bunları konuşmak bazen çözümü daha rahat bulmamıza yardımcı olur.

yalnizlik

Siz daha önce hiç kendi baş düşmanınız haline geldiniz mi? Özgüven kaybınızın nedenleri neydi? Ara sıra kendinizi kötü hissetmeniz normaldir ancak bu ruh halini devam ettirmeniz sizin için asla yararlı olmayacaktır. Kendinize inanmayı öğrenin ve asla kendi kendinizin düşmanı olmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.