Sadece Güçlü Kadınlara Özgü Nitelikler

Güçlü kadınlar yanında ona eşlik eden birinin olmasından hoşlansalar da kimsenin onu tamamlamasına ihtiyaç duymaz ve gerekirse tek başına da yaşayabilir. En iyisine layık olduklarını bilirler.
Sadece Güçlü Kadınlara Özgü Nitelikler

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Güçlü kadınlara özgü bazı nitelikler vardır. Mesela, güçlü kadınlar kafalarına koydukları her şeyi elde etmeyi hak ettiklerini düşündüklerinden dolayı içinde bulundukları topluma ilham kaynağı olarak sosyal bir değişime katkı sağlarlar.

Kısa bir zaman önce İspanya Kraliyet Akademisi (RAE) İspanyolca diliyle ilgili yapılan en güncel değişimleri bildirdi.

Bu değişimler arasında uzun süredir beklenen bir terimin ortaya çıkması da bulunuyor. “Zayıf cinsiyet” terimi. Bunun kadınlar için aşağılayıcı ve ayrımcı bir söylem olduğunu açıkladılar.

Her açıdan yaşanması gereken daha birçok gelişme olduğu da apaçık ortadadır. Ancak bunlardan en ilginç olanı dilin kullanımıyla ilgili olanlardır.

Buradan başlayarak güçlü bir kadın olmanın ne anlama geldiğini açıklamak gerekir.

Örneğin, gerçek gücün ağırlık kaldırmakla, dayanıklılıkla, kas oranıyla ya da boyla hiçbir ilgisi yoktur.

Güçlü kadınlara özgü başka ayırt edici nitelikler vardır. Hazırladığımız bu listede şüphesiz ki okuyucularımızın çoğu kendinden bir şeyler bulabilecektir.

Güçlü kadınlara özgü nitelikler

1. Hassasiyetini benimsemek

kızıl saçlı kadın

Hassas olmayı bilmek duygularınızla bağlantı kurmayı bilmek demektir. Ayrıca olduğunuz kişiyi, sizi siz yapan ayırt edici özelliklerinizi, sizin için önemli olan ve sizi diğer insanlara bağlayan şeyleri kabullenmek demektir.

 • Hassasiyet zayıflıkla eşanlamlı değildir. Hatta bunun tam tersidir. Örneğin, sürekli duygularını gizleyen insanları düşünebiliriz. Görmemeyi, kabul etmemeyi ya da onları üzen konularla baş etmemeyi seçerler.
 • Yavaş yavaş arkasına saklanabilecekleri bir duvar örerler. Kişisel problemlerinden kimsenin haberi olsun istemezler. Ayrıca gerçek içsel ihtiyaçlarıyla yüzleşmekten ya da başa çıkmaktan kaçınma eğilimindedirler.

Bu şekilde bir dinamik korkunç bir sıkıntı yaratır ve olgunlaşmamızın önüne geçer. Bunun sebebi, kendilerini üzen bir şeyi gizlemeyi ya da görmezden gelmeyi seçen insanların güçsüz olmasıdır.

Güçlü insanlar kendilerini anlamaya, kabullenmeye ve geliştirmeye teşvik edebilmek adına hassasiyetlerini yaşamaktan ve göstermekten çekinmez.

2. Seçim yapmakta özgür olmak

Güçlü kadınlara özgü bir özellik de seçim yapmak, karar vermek ve kendi yolunda korkusuzca yürümektir. Hiç kimseyi memnun etmeye çalışmazlar. Her adımlarını kendi kişisel kararlarıyla atmışlardır.

 • Kendilerini gelişmekten asla vazgeçmezler. Ancak çevrelerinde ona anlatılmak istenen her şeyi dinlerler. Farklı bakış açılarını kabul ederler, tavsiyelere açıklardır ve bu tavsiyelere değer verirler.
 • Aynı zamanda da kendi yolunu seçmekten korkmayan oldukça karmaşık kişilikleri vardır. Sevmedikleri şeyleri korkusuzca bırakabilecek güce sahiplerdir.

Güçlü kadınlar mücadele etmeyen, kanatlarını kıran ya da hayallerinden ve öz saygılarından vazgeçen insanlar gibi değildir.

3. Yalnızlığı sevebilmek, güçlü kadınlara özgüdür

yalnız kalmaktan korkmamak güçlü kadınlara özgüdür

Güçlü bir kadın tamamlanmış hissetmek için bir ilişki içinde olmak zorunda hissetmez. Kendi kendine de bir bütündür ve kendi bütünlüğü ile memnuniyetinin farkındadır.

 • İşte tam bu noktada güçlü kadınlar daha mutlu romantik ilişkiler kurmaya başlar. Başka bir kişinin içindeki boşluğu doldurmasına ya da yaralarını iyileştirmesine ihtiyaç duymazlar. Güçlü, mutlu ve olgun bir ilişkinin temelini atabilmek için partnerine en iyi taraflarını gösterebilecektir.
 • Aynı zamanda onu tanımlayan şey yalnız başına geçirdiği zamandan aldığı zevktir.
 • Bu, güçlü kadınların kendilerinde bulduğu bir armağandır. Bununla kendi içsel diyaloglarını daha sağlıklı kurabilir, şu anki hallerini düşünebilir ve geleceğin hayalini kurabilirler.

4. Kişisel gelişime yatırım yapar

Tamamen başkalarının ona gösterdiği ilgiye odaklanan kadınlar hep arka planda kalır. Bu durumda kendilerini unuttukları ve öz saygılarına, hatta sağlıklarına bile iyi bakmadıkları bir noktaya gelirler.

 • Güçlü kadınların çok belirgin bir niteliği vardır: kendilerini önemli, değerli ve dünyadaki tüm sevgiyi hak eden biri olarak görmeleri; özellikle de kendilerine gösterdikleri sevgiyi.
 • Çünkü kendilerini sevmedikleri sürece hiçbir şeyin anlamı olmayacaktır. Kendi hayatımıza zaman ve enerji harcamadığımız ve kendimize iyi bakmadığımız sürece başka hiçbir şeyin değeri olmayacaktır.

Böyle bir düşünce şeklinin ben merkezli olmakla hiçbir ilgisi yoktur. Tam tersine psikolojik ve duygusal olarak dengeli olmakla ilgilidir.

5. Yarattıkları şeyler hakkında bir fikir beyan ederler

çocuklar için değerler

Güçlü kadınlar kendinden emindir. Bu bir nevi kendi haklarını savunurken diğerlerinin haklarına da saygı gösterme sanatıdır.

İdeallerinize göre yaşamak özgür ve mutlu olmak demektir. Bu şekilde beraber yaşamaya katkı sağlamış olur ve böylece kimse kimseyi çiğneyip geçemez.

Böyle bir ortamda fikirlerinizi korkusuzca ve başkalarının ne düşündüğü hakkında enidşelenmeden ifade edebilirsiniz. Burada hepimizin eşit olduğunu anlamaktan daha önemli bir şey olamaz.

6. Sever ve sevilir

Güçlü kadınlar sever; hem de yoğun, içten ve olgunlukla sever. Aynı zamanda da gösterdikleri sevgi partnerinin, ailesinin ve arkadaşlarının hayatına değer katar.

 • Bu, benimseyen, ilham veren ve insanı içten içe saran, cesur bir sevgidir.
 • Aynı zamanda da daha iyi bir sevgiyi hak ettiklerini unutmazlar. Ona bir şeyler katan ve üzmeyen bir sevgiyi…

Son olarak, okuyucularımızın çoğunun geçmişte ve şu anda  güçlü bir kadın  olduğundan ve gelecekte de olacağından eminiz. 

Bu yüzden “zayıf cinsiyet” gibi terimleri bir daha hiçbir zaman göz ardı etmeyeceğiz.

Güçlü kadınlar yaşadıklarını sadece kendileri bilir, hiçbir zaman teslim olmayan cesur yüreklerini ve kişiliklerini de sadece onlar bilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.