Sevgi Hakkında 4 Budist Öğreti

Budizm, ruhsal düzeyde birbirimizi sevmeyi öğretir. Bunu kimliğinizin parçası kabul ederek ve başkalarının refahı ve özgürlüğü için çalışarak daha fazla büyürsünüz.
Sevgi Hakkında 4 Budist Öğreti

Son Güncelleme: 16 Şubat, 2019

Budizmin bize sunduğu sevgi kavramı, edebiyat ve film dünyasının sunduğu, bazen yanlış anlaşılabilen klasik romantik aşktan farklıdır. Bunlar bazen çok fazla acı çekmeye sebep olur.

Ruhsal, dindar veya agnostik -veya hepsinden biraz- olup olmadığınızı bir kenara bırakırsak, aynı gerçekliği görme konusunda farklı yaklaşımlar edinmeyi öğrenmek her zaman iyidir çünkü bu sizi kişisel olarak zenginleştirir.

Aşk her zaman karmaşık ve heyecan verici bir boyuttadır. Bu, her gün öğrendiğimiz bir şeydir; bu nedenle kendi içinizde büyümenize ve dolayısıyla daha mutlu ve sağlıklı ilişkiler geliştirmenize yardımcı olabilecek bazı ilginç teorileri bilmek yolculuğunuza değer katar.

Budizm bunu yapmanın bir yoludur. Bu yüzden bugün sizlere inancın büyülü ve bilge kolonlarından söz etmek ve bu konu üzerine beraber bir kaç dakika düşünmek istiyoruz.

Budizmde sevgi

Budist metinlerde ve bu eski inanışın yorumlamalarında sevgi her şeyin ötesinde içsel varlığınızdır – hem kendinizin hem de birlikte olduğunuz kişinin.

Buda’ya göre sevgi soyuttur ve mutluluk ve şefkatın harika bir karışımıdır. Bunu bilmek insana ilham veriyor. Ve aynı zamanda bu ruhani yaklaşımda kimsenin kendini diğerlerinden üstün görmediğini ve başkalarına tutunmaya ihtiyaç duymadığını hatırlayın.

Ayrıca bakınız: Benim için doğru eş kim?

Ayrılık insan ruhunun asıl özgürlüğüne karışması ve hayatın döngüsünde ilerlemesinin bir parçasıdır. Ayrılık kelimesi yüzünden sevdiklerinizle beraber olamayacağınızı düşünmeyin.

Budizme göre sevgi, başka bir insanı severek ve saygı duyarak, kendi parçanız olarak görmek, ama aynı zamanda onun kişisel gelişimini desteklemek anlamına gelir.

İşte burada bu görüşün en güzel yanlarından biri yatıyor. Gelin detaylarıyla inceleyelim.

1. Şartsız iyilik

Budizm bizlere hayatımızın ana temellerinden birinin iyilik olması gerektiğini söylüyor.

 • Kalben ve zihnen asil olmak kendimiz için en iyi şeyi yaptığımız ve aynı zamanda çevremizdekilere saygı duyup onlarla ilgilendiğimiz anlamına gelir.
 • Konu sevgi olunca bu gerçekten doğrudur çünkü bu nokta çiftin birbirine karşılıksız olarak iyi davrandığı, kendini ve ihtiyaçlarını ifade ettiği ve karşıladığı noktadır. 
 • Birbirine saygı duyan bir çift olmak, birbirinin refahı için endişe duymak ve hareketlerinizde ve kelimelerinizde asil bir denge kurmak. İkiniz de bunu göz ardı etmemelisiniz.
buda resmi


2. Bir insanı sevmenin verdiği huzur ve mutluluk kapasiteniz

Sevgi hakiki, olgun ve bilge olduğunda gözyaşı ve keder getirmez. Sizi mutlu etmek isteyen insan hiç bir zaman ağlatmaz.

 • Budist metinler bizlere birini sevmek için onları gözlemlemeyi ve onları mutlu eden şeyleri öğrenmeyi öneriyor.
 • Bu anlayış her iki insanın da bir araya geldiği yol oluyor ve bu karşılıklı anlaşmayı daha da ileri taşımak için beraber zaman geçirmekten hoşlanmalı, sohbet etmekten zevk almalı, beraber sessiz olabilmenin değerini bilmelisiniz.
 • Mutluluk ifade edilir veya gözlenir ve sevgi mutlulukla sunulur – hiç bir zaman göz yaşına bağlı olmaz. 

Aynı zamanda Budizm bizlere bir ilişkiye girmeden önce yalnızlık içinde mutlu olmamız gerektiğini öğütlüyor. Sadece huzurlu ve mutlu kalpler en iyi çabayı gösterebilir. 

3. Şefkat

Şefkat diğer kişinin acılarını dindirmek için gösterilen asil ve ciddi bir çabadır.

 • Budizm sevdiğiniz kişinin neden acı çektiğini bulmak için bazen kelimelerin yeterli olmadığını söyler. Kelimeler her zaman ciddi ve cesur olamayabilir.
 • Gözlemlemeyi ve ötekinin ruhunu okuyabilmek için üçüncü gözünüzü açıp empati geliştirmeyi öğrenmeniz gerekir. Şimdiye kadar tahmin edeceğiniz gibi, bu ruhani yaklaşım sizi meditasyon yapmaya davet ediyor.

Sadece kendi içsel denge ve huzurunuzu bulduğunuz zaman diğerleriyle onların duygusal dünyalarında iletişime geçebilirsiniz.

enerji resmi


4. Bir ilişkide adalet ve özgürlük

Bu ilişkinin önemli ve karmaşık bir kısmıdır. Eğer birini seviyorsanız, özgürlüklerini nasıl desteklersiniz? Beraber olabileceğiniz ve aynı zamanda büyümek için özgür bir alana sahip olabileceğiniz ortamı nasıl yaratacaksınız?

 • Bazı şeyleri görecelilikle değerlendirmek önemlidir. Başlamak için; gerçek sevgi her zaman tamamen özgürlükle beraber sunulmalıdır.

“Seni seviyorum çünkü kendimi de seviyorum, ve seni sevmekte ve kendimin ve senin büyümene eşlik etmekte özgür hissediyorum.”

Kişisel özgürlük, söylediğimiz gibi, ayrıcalıklı bir değerdir. Ve genelde uygulaması ne kadar zor görünse de, daha olgun bir ilişkiye ulaşmanız için size yardımcı olabilir. 

İlişkinizde ortak bir alan kurmak önemlidir. Bu alanda diğer kişinin büyümeye devam edeceğini anlamalısınız. Bu ikinizin de beraber yürüdüğü bir yol. El ele ve özgürce.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Comte-Sponville, A. (2015). El amor. Ni El Sexo Ni La Muerte.
 • Smith, H. (2005). El Budismo. In Las religiones del mundo.
 • Silverman, J. H., & Gasset, J. O. y. (2010). Estudios sobre el amor. Books Abroad. https://doi.org/10.2307/40119667
 • Esteban, M. L., & Távora, A. (2008). El amor romántico y la subordinación social de las mujeres: Revisiones y propuestas. Anuario de Psicologia.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.