Daha Huzurlu Bir Zihin İçin 5 Yöntem

22 Ekim, 2018
Başlangıçta kontrol edilmesi zor olsa da, huzursuz bir zihnin nasıl yönetileceğini öğrenerek ve gürültüyü keserek iç huzura erişmek mümkündür.

Huzursuz zihin anlaşma veya dinlenme imkanı vermez. Bir endişeden diğerine, korkudan anksiyeteye atlarsınız. Zihninizde yavaş yavaş iç huzurunuzu kaçıracak karmaşık ağlar dokumaya başlarsınız.

Bazı insanlar bu huzursuz zihin kavramını merak ve üretkenlikle karıştırabilir. İçsel enerjinin bazen öğrenme arzusunu yansıtabileceği doğrudur, ama aslında çoğunlukla bu huzursuzluk, zihinsel bir gürültüdür.

Huzursuz zihin kafa karışıklığı, tükenme ve mutsuzluktur. Şöyle bir söz vardır: “kendi zihninde yarattığından daha kötü bir düşman yoktur.” Ancak, bu içsel stresi sadece kendi sorumluluğunuz olarak görmekten çok, bazı unsurların bir bileşimi olarak görmeniz gerekiyor.

Aşağıda, sakinliği ve iç huzurunu yakalamanıza yardımcı olabilecek bazı önerilerde bulunacağız. Bunları yapmak kolaydır, sadece temel bir malzeme ister: irade.

Huzursuz bir zihin ve zihninizin çalkantılı okyanusu

Zihinsel gürültünün depresyonla bir arada olduğu karmaşık durumlar hakkındaki en popüler kitaplardan birinin yazarı Kay Jamison’dur.

Baltimore’daki Johns Hopkins Üniversitesinde psikiyatrist olan Jamison, bu ilginç çalışmada eşsiz durumunu açıklıyor.

“Gençken duygusal istikrarsızlık çekiyordum. Üzüntü, ergenliğim boyunca bana eşlik etti ve iş hayatıma başladığım zaman korku, anksiyete ve yaşamımı zorlaştıran huzursuz bir zihnin kısır döngüsüne yakalandım,” diyor Jamison “Durulmayan Bir Kafa” kitabında.

Kendinizi bu cümleleri kullanırken bulursanız, size çok büyük yardımı dokunabilecek şu 5 maddeyi de aklınızda tuttuğunuza emin olun.huzursuz zihin

1. İçsel huzuru bulmak için gereksiz ağırlıklardan kurtulun

Bunu göremeseniz de her yere taşıyorsunuz. Zihninizdeki ağırlığı görmeye başladığınız zaman, çok daha iyi hissedeceksiniz.

 • Size enerji vermek yerine, enerjinizi çalan insanlarla çevrilisiniz.
 • Sizin için faydalı olmayan şeylere öncelik veriyor olabilirsiniz.
 • “Azın her zaman daha fazla” olduğunu anlayın.

2. Bir saniye durun, nefes alın ve zihinsel gürültüyü kısın

Geçmiş çoktan gitti. Onu değiştiremezsiniz ve gelecek de henüz gerçekleşmiş değil. Bu yüzden odağınızı şimdi ve burada olmaya verin, kendinizi bu anın içinde bulun.

 • Durun ve derin bir nefes alın. Beş saniye nefesinizi tutun. Sonra sesli olarak verin.
 • İster inanın ister inanmayın, bu basit egzersiz zihninizi özgürleştirecek. Bu egzersiz beyne oksijen sağlar ve sakinleşmeye yardımcı olur.
 • Vücudunuz iyi hissettiğinde, sıra kendinize bağlanmakta.
 • Kendinize mütevazi şekilde ne istediğinizi, ne aradığınızı, ne istemediğinizi ve nereye yöneldiğinizi sorun.

Bu egzersizi her sabah uyandığınızda uygulayabilirsiniz.

çiçek yaprakları

3. Koruyucu duvarlarınızı örün

Huzursuz bir zihin acı çeker çünkü çok geçirgendir. Dışsal endişeler, egolar ve çevrenizdeki insanların çıkarlarının içeri geçmesine izin verir.

Negatif enerji iç huzurunuzu sekteye uğrattığı zaman kişisel zayıflıklarınızla iç içe geçer. Bu korkunç bir kombinasyondur.

İlginizi çekebilir: Kendinizi Negatif Enerjiye Karşı Koruyun

Kendi duvarlarınızı şu şekilde inşa etmeniz gerekiyor:

 • Kendinizle uyum içinde olmanızı engelleyen şeylerden uzak durun. Egoist insanlar ve yargılayıcı görüşler istemezsiniz.
 • Sakin günlerinizde fırtınalar yaratan insanlara karşı duvar örün. 
 • Size saygı duymayan insanlara karşı duvar örün. Onları affedin ama bırakın gitsinler.

4. Sessiz iyileşme

Günde en az bir kere, bir veya bir buçuk saat boyunca sessiz kalmaya ihtiyacınız var.

 • Bu içsel huzur ve sakinlik anları, ihtiyaçlarınıza bağlantı kurmanıza ve huzursuz zihninizi sakinleştirmenize yardımcı olur.
 • Bir endişeden diğerine atlayan sinirli zihin kendiyle ilgilenmeyi unutur. Ne kadar değerli ve önemli olduğunuzu unutur.
 • Sessizlikte rahatlayın ve korkularınızla içsel seslerinizi kapatın. Kendinizi tatmin, içsel huzur ve kalple zihin arasındaki denge gibi hislerle sarın.
meditasyon

5. Minnet duyun

Bu kısım şüphesiz ki oldukça karmaşıktır.

Rahatlayın ve aşağıdaki düşünceleri değerlendirin:

 • Sizi sevmeyen insanlar hakkında kötü şeyler hissediyorsanız, aranıza mesafe koyun. Bu kolay bir cevap olabilir ama yine de cesaret ister.
 • Eğer rahatsız hissediyorsanız, düşüncenizde değişiklik yaratın: rahatsız kalmayı seçmeyin. O hisleri sonlandırın ve ne kadar değerli olduğunuzu hatırlayın.
 • Daha önce görmezden gelmiş olabileceğiniz şeylere teşekkür edin.
 • Fiziksel sağlığınız, sevdiğiniz ve sizi seven insanlar için minnettar olun.
 • Her gün teşekkürlerinizi sunun. Hedeflerinize ulaşabilmeniz için her gün yeni fırsatlar doğar. 

Mutlu, sakin ve dengeli olun.