Kimse Size Acı Çektirecek Kadar Önemli Değildir

Dünyanın geri kalanının sizin hayatınızı mahvetmesi için onlara siz bu izni vermelisiniz. Eğer bunu yapmazsanız, üzerinizde güç sahibi olamazlar, çünkü siz kendi mutluluğunuzun mimarısınız.
Kimse Size Acı Çektirecek Kadar Önemli Değildir

Son Güncelleme: 16 Mart, 2019

İnsanlar hayatınızı mahvedebilir ve size kolayca acı çektirebilirler. Korku, olumsuz tutumlar kullanabilir, güvensizlikleri açığa çıkarabilirler, aslında gerçekte değmeyecek şeylerden endişelenmenizi sağlarlar. Rahatsız edici olduğu kadar yaygındır da ve hiç farkına varmadan duygusuzluğa ve keyifsizliğe düşmenize yol açar.

Bazı şeylere farklı yaklaşmayı öğrenmelisiniz çünkü insanların kötü tavırları ile gününüzü mahvetmelerine izin vermeniz çok yaygın bir durumdur. Aklınızda tutmanız gereken şey, karamsarlık her şeyin ötesinde mutlu olamama durumudur.

Birini eleştirmeden önce ve “yaptığın tek şey insanların hayatını mahvetmek” demeden önce sabırlı olun ve bu insanın depresyon veya buna benzer bir problemi olup olmadığını anlamaya çalışın. Fakat sadece size zarar vermek, sizi kontrol etmek, tehdit etmek gibi şeyler yapmak için bunu yapıyorlarsa, sakın onlara izin vermeyin.

Kimse size acı çektirecek kadar değerli değil

Bugünden başlayarak, yeni bir amaç edinmelisiniz: kimsenin sizi üzmesine, karamsar hissettirmesine izin vermeyin.

Uçmaya çalıştığınızda, kanatlarınızı kemirmeye, hayallerinizi yakmaya çalışan ve sizin hissettiğiniz tek şey “istiyorum”ken sürekli her gün “yapamazsın” diye tekrar eden kişilerin zarar verici sözlerinden kendinizi korumak için duygusal şemsiyenizi açın.

Bu amaçla, bu basit stratejileri uygulayabilirsiniz.

kadın ve duman

Seni duyuyorum, anlıyorum, fakat kendimi senden koruyorum

Bu yazının başında da bahsettiğimiz gibi, negatif davranış karamsarlık, rahatsızlık, duygusuzluk ile karakterize edilebilir ve hatta belki de gizli bir depresyonun bile işareti olabilir.

 • Öfke ve ilgisizlik ile cevap vermek karşı tarafın negatif duygularını yoğunlaştırır.
 • En iyisi, onları dinlemek ve görüşlerini kararlı ve sabırlı bir şekilde karşılamaktır.
 • Eğer yardıma ihtiyaçları varsa, bunu anlamak  için bazı stratejiler önerin ve o kişinin içinde neler olup bittiğini fark edin.
 • Eğer basitçe empati ve saygıdan yoksunlarsa, savunma şemsiyenizi açın ve aranıza biraz mesafe koyun.

Acı daha fazla karamsarlık ile çözümlenemez

Hakareti ona karşılık vererek çözemezsiniz. Korkular daha büyük korkuların varlığında yok olmaz ve daha fazla olumsuz duygu biriktirdiğinizde üzüntüler kaybolmaz.

 • Ailenizden birisi, partneriniz veya bir arkadaşınız mutlu anlarınıza gölge düşürüyor ve bu hayallerinizi ve umutlarınızı kesiyorsa, durumu öfke ve düşmanlık ile karşılamayın.
 • Savunucu ve zeki olmalısınız. Bazen çevrenizdeki insanların nasıl davranacağını siz değiştiremezsiniz. Bazı kişilikler başkalarını kötülemeye, incitmeye ve küçümsemeye alışkındır.

Bunu ne kadar çabuk kabul ederseniz o kadar iyidir, çünkü bu şekilde daha mantıklı bir şekilde hareket edebilirsiniz: aranıza mesafe koyabilirsiniz veya kendinizi koruyan duvarlar inşa edebilirsiniz.

gözlüklü kız resmi

Karamsarlık ile savaşmak için bazı anahtarlar

Rafael Santandreu, “Kötü Olmama Sanatı” gibi kitaplar aracılığıyla bize, bir noktada yaşayabileceğiniz düşük yaşam kalitesinin, nasıl yaptığınızı bilmeden fakat aksiyonlarınızla ve düşüncelerinizle yanlış felsefeyi uyguluyor olmanızın sonucu olduğunu gösteren bir psikolog.

Bu karşılıkları kontrol edebilmenin yolu sizi daha az karamsar, daha az acılı yapan şeyleri öğrenmekte yatar. Sadece şu basit stratejileri aklınızda tutun:

 • Çok fazla şikayet etmemeye çalışın. Kötü şeylerin veya elinizde olmayanların yasını tutmaktansa, sahip olduğunuz şeyin zevkine varmaya ve sizi endişelendiren şeyi çözmeye çalışın.
 • Psikoloğun terminolojisini kullanmak gerekirse, hayatınızı daha kötü bir hale getirmeyin. İnsanlar genellikle “ben bu işi bırakırsam her şey bitecek” veya “eşim beni terk ederse ben öleceğim” gibi şeyler söylüyorlar.
 • Bilmiyor olsanız da, mutlu olmak için çok da bir şeye ihtiyacınız yok. Etrafınızda, sizi çevreleyen küçük şeylerin tadını çıkarmaya çalışın.
 • İçsel diyaloğunuzu dinleyin. Bazen kendinizin en azılı düşmanı olabilirsiniz.
 • Kimseden bir şey istemeyin ve başkalarından çok fazla şey beklemeyin.
 • Kendinizi koşulsuz sevin ve çevrenizdekileri oldukları gibi kabul edebilir olun. Onları saygı ile sevin, aynı kendinize saygı duyduğunuz gibi.
 • Sizi çevreleyen kaos ile savaşmak için kahkahayı kullanın. Eğer birisi sizi düşürmeye kararlı ise, o kişiye mizah ile cevap verin.

Kimsenin “kirli oyunlarının” sizin üzerinize gücü olmasına izin vermenize değmez!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.