Depresyonda Olan Kişiye Asla Söylenmeyecek Sözler

Depresyon yaşayan kişinin neler yaşadığını bilmediğiniz için onların durumlarını sorgulamayın ve hastalıklarını küçük görmeyin. 
Depresyonda Olan Kişiye Asla Söylenmeyecek Sözler

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Depresyon yaşayan birini desteklemek çok zor olabilir. Bazen kendinizi bu kişiden uzak tutmayı onların durumunu kötüleştirecek bir şey söylemek veya yapmak riskinden daha etkili görebilirsiniz. Bunu yapmayın: arkadaşınız veya aile üyeniz depresyonda ve size her zamankinden çok daha fazla ihtiyaç duyuyor.

İyi niyetle söylenmiş bazı sözlerin depresyondaki kişi tarafından sizin ifade etmek istediğiniz anlamda anlaşılamayabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Bu durumdaki bir kişinin ihtiyacı olan son şey duygusal durumunun yanlış anlaşıldığını düşünmesidir. 

Depresyonda olan birine asla söylememeniz gereken şeyler:

“Neden mutlu olamıyorsun ki?”

Depresyon insanların dünyaya bakış açısının değişmesine sebep olur. Her şeyi negatif ve kederli bir bakış açısıyla görürler. O an mutluluğu göremediklerinde bu konuda konuşmak onları ürkütebilir ve daha da umutsuz hale getirebilir.

Depresyonun hızlı ve kolay bir tedavisi yoktur ve keskin ve anında bir değişim beklemek ve bu konuda ısrar etmek cesaretlerinin kırılmasına ve başarısızlık hislerinin artmasına neden olur.

Ayrıca bakınız: Dokunmak Kalbi Besler

“Depresyonda olan insanlar için ilaçlar ve terapiler var”

depresyon için ilaçlar

Yan etkiler ve bağımlılık gibi edinilmiş inançlar yüzünden ilaç almak ciddi bir stres kaynağı olabilir. Tüm bunlar bir araya geldiğinde kendini “kaybetme” ve kendine yabancılaşma korkusu oluşur.

Terapi seçeneğinden bahsetmek büyük problem oluşturmayabilir ama kimseyi bu yola girmeye zorlamamak da önemlidir. Genelde depresyondaki kişi bu konuda bir adım atmadan önce tek ihtiyacı olan biraz zamandır.

“Sadece bunu atlatmaya odaklan”

Depresyonda olmayan insanlar fiziksel veya psikolojik enerjilerindeki değişikliği deneyimlemezler, ama bu iki belirti depresyon hastalarında çok yaygındır.

Depresyonda olan birisine kendini iyi hissetmesi için dışarı çıkmak, seyahat etmek ya da biraz eğlenmeye çalışmak gibi bir şeyler yapmasını söylerken çok iyi niyetli olabilirsiniz.

Bu ne kadar anlaşılır olsa da, depresyon yaşayan kişinin kederini daha da arttırmaya sebep olabilir. Onlar bu hislerin üstesinden gelmeyi herkesten çok istiyorlar, ama bunu nasıl yapacaklarını bilemiyorlar. Onların ruh hali, düşünceleri ve davranışları kendi kontrolleri dışındadır. Hatta ciddi depresyon durumunda bu daha da kötüleşebilir.

“O kadar da kötü değil, diğer insanlar çok daha fazlasını yaşıyor”

düşünen kadın

Depresyon çeken insanlar genelde psikozlu ve sanrılı düşünceler içine girerler. Başkalarının hayatlarını onlarınkiyle kıyaslarsanız kendilerini genelde çok daha kötü hissedebilirler. Ne kadar iyi niyetli olsanız da, bunu onlara söyleyerek hiç bir yere varamazsınız.

“Yarın kendini çok daha iyi hissedeceksin”

Bu durum bir gece ortadan kalkan bir durum değildir. Böylesi yanlış bir beklenti, depresyonda olan kişiyi olumsuz yönde etkileyecektir. Sadece ilk elden depresyonu deneyimlemiş insanlar acının, umutsuzluğun ve mutsuzluğun ne kadar derin olduğunu bilebilir.

Doğru tıbbi yaklaşımla depresyonu aşmak mümkündür, ama bu zaman alır. Böyle bir cümle söylemek depresyon hastalarını rahatsız, huzursuz ve hatta paralize eder.

“Başına gelenlerin sorumlusu sensin”

ağlayan kadın

yargılar

Eskiden bu durumun “tanrıların” kanunlarını çiğneyen kişi için bir ceza olduğu düşünülüyordu. Ve böyle düşünen insanlar halen mevcut. Onlar depresyondan bahsettikleri zaman günah ve ceza gibi konulara da değiniyor. 

Bu tavrın sonuçları inanılmaz derecede olumsuzdur. Sadece depresyon çeken kişinin durumunu kötüleştirir.

“Bu kadar da olumsuz olma”

Depresyonda olan birinin etrafında bulunmak zordur. Onların düşük enerjisi, mutsuz ve huzursuz tavrı sizi de aşağı çekebilir. Genelde bir çok insan bu durumda uzaklaşmayı tercih ediyor. Bazen insanlar öyle bir noktaya geliyor ki, depresyonda olan kişinin neden olduğu anksiyeteden ve gerginlikten bahsediyorlar.

Evet, şüphesiz ki bu olumsuz hal sizin de ruh halinize iyi gelmiyor. Ama bu cümleyi depresyonda olan birine kullanmak sadece onların olumsuz duygularını arttırır ve kendilerini daha da yalnız hissetmelerine sebep olur.

Yardım etmek için en iyi yol destekleyici olmak ve bu problemle ilgilenmek için doğru kaynakları bulup onlara başvurmaktır.

Depresyon ciddi bir sorundur

Hayır, depresyon sadece psikolojik bir durum değildir, tedavi süresi de belli değildir. Bunun kesin bir nedeni de yoktur.

Sonuçta, depresyonda olmak hayatın anlamını görmeyi bırakmak anlamına gelir. Bunun milyonlarca nedeni olabilir ve bu nedenler kişiden kişiye değişiklik gösterir: aile problemleri, sevilen birinin ölümü, iş yerinde başarılı olamamak ve dahası.

Ne olursa olsun depresyon günbegün hayatta kalmak için mücadele etmek demektir. Bu tür cümleleri işittiğinizde burada verdiğimiz bilgileri aklınızda tutun çünkü artık bunların depresyon hastalarına pek de yardımı dokunmadığını biliyorsunuz.

İlginizi çekebilir ...
Atipik Depresyon: Tanı Koyulması En Karmaşık Olan Rahatsızlık
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Atipik Depresyon: Tanı Koyulması En Karmaşık Olan Rahatsızlık

Atipik depresyon teşhisi çok zordur, çünkü semptomları basit yorgunluk, stres ve hatta metabolik bozukluklar gibi durumlara benzer olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Aydemir, O., Güvenir, T., Küey, L., & Kültür, S. (1997). Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği Türkçe Formunun Geçerlilik ve Güvenilirlik Çalışması. Türk Psikiyatri Dergisi. https://doi.org/10.1007/s13398-014-0173-7.2
  • Karamustafalıoğlu, O., & Yumrukçal, H. (2011). Depresyon ve anksiyete bozuklukları. Şişli Etfal Hastanesi Tıp Bülteni. https://doi.org/10.1002/cpa.3160470203
  • Özen, E. M., Serhadlı, Z. N. A., Türkcan, A. S., & Ülker, G. E. (2010). Depresyon ve anksiyete bozukluklarında somatizasyon. Dusunen Adam: The Journal of Psychiatry and Neurological Sciences. https://doi.org/10.5350/DAJPN2010230109

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.