Sevmek Yıpratmaz Fakat Hayal Kırıklığı Yıpratır

Hayal kırıklığı uzun bir süreçte sizi yıpratır ve umudunuzu paramparça eder.
Sevmek Yıpratmaz Fakat Hayal Kırıklığı Yıpratır

Son Güncelleme: 27 Ocak, 2019

Sevgimizi gösterdiğimiz kişi harcadığımız zamanın ve gösterdiğimiz ilginin değerini bildiği sürece bu sevgi gösterisi bizi asla yormaz. Sevgi göstermek bizi yıpratmaz. Ruh halimizi karartan şey ilişkilerdeki hayal kırıklığı ve bunun sebep olduğu boşluktur.

Klasik bir söz vardır “Kim olduğuna bakmadan sev“. Bu söz birçok önemli detayı vurgular. Hepimiz çevremizdekilere kendimizi çok fazla verdiğimiz fakat aslında belli başlı sınırların olması gerektiğini fark etmediğimiz durumları tecrübe etmişizdir.

Bazı insanlar ilgi görmenin, iltifatlar almanın, iyilik ve şefkat görmenin pek efor gerektirmediğini düşünür. Fakat ilişkinin devamlı olarak “alma ve verme” döngüsü olduğunu hiç fark etmezler.

Koşulsuz sevgi kesinlikle saygı duyulması gereken bir şeydir. Örneğin, bir annenin çocuğa duyduğu sevgi, yıkılamayacak bir sütundur, hepimiz bunu anlarız ve buna değer veririz.

Fakat, koşulsuz sevgi genellikle çoğu insan için tehlikeli bir bölgedir. Herkes bizim devamlı şefkatimizi ve saygımızı hak etmez, hele de bunu karşı taraftan alamıyorsak. Suistimale veya ihanete uğradığımızda hayal kırıklığına uğrarız. Bu yazımızda bu meseleyi ele almak istiyoruz. Haydi başlayalım.

Hayal kırıklığı yavaş yavaş sizi yıpratır

Hayal kırıklığı, eninde sonunda sizi uyanmaya zorlayana kadar yavaş yavaş yıpratır. Fakat bu zaman gelene kadar, duygusal olarak karmaşık ve zor zamanlardan geçeriz ve bu zamanlar da birçok şeyi sorgulamamıza sebep olur.

Bunu da keşfedin: Mükemmel İlişki

Hayal kırıklığının bizi ayrılığa sürükleyen ilk adım olmadığını belirtmemiz gerekiyor. Ancak olayları daha gerçekçi bir ışıkta görmemizi ve hayattaki durumlara karşı daha olgun tavırlar sergilememizi sağlar.

Bunu biraz daha açalım.

Aşk sizi kör ettiğinde ve hayal kırıklığı gözlerinizi açtığında

Bu sık sık gençliğimizde başımıza gelen bir durumdur: partnerimize o kadar hayranlık duyduğumuz bir ilişki içine gireriz ki onun hatalarını görmeyiz, çünkü onları çok yüksek bir mertebeye oturtmuşuzdur.

 • Yaşadığımız hayat her gün bize mükemmelin var olmadığını hatırlatır, ve bu kötü bir şey değildir. Bir şeyleri olduğu gibi görebilmek bir ilişkiyi sürdürmenin en iyi ve tek yoludur.
 • Kimse mükemmel değildir, ne biz, ne de partnerimiz. Herkes hatalar yapar ve hepimizin sorunları ve kusurları vardır.
 • İlk hayal kırıklıkları, ilişkiyi sürdürebilmenin yolunun iki tarafın da eşit bir şekilde elini taşın altına koyması gerektiği gerçeğine gözlerimizi açar.

Hatalar düzeltilebilir. Yanlışlar bize değerli dersler verir ve kusurlarımız hepimizin insan olduğunu bize hatırlatır. Fakat şunu da biliyoruz ki, bazı hayal kırıklıkları ve hatalar vardır ki her zaman affedilmez.

düşünen kadın resmi

Sizi yıpratan ve acıtan hayal kırıklıkları

Bazen belli başlı gerçekler, detaylar, kelimeler ve aksiyonlar gerçekten gözlerimizi açar, ve karşımızdakinin sandığımız kişi olmadığını fark etmemizi sağlar.

 • Kimse bütün beklentilerimizi karşılayacak diye bir şey yoktur, çünkü daha önce de bahsettiğimiz gibi, aslında sevgi o kişiyi bizim kendi kafamızda idealize etmemize sebep olur.
 • Sevgi hiçbir zaman kör bir şekilde verilmemelidir. Duygular hakkında konuştuğumuz zaman durum daha da karışık çünkü nasıl hissettiğimizi kontrol etmekte zorlandığımız bir duruma dokunuyoruz.
 • Hayal kırıklığını kabul edebiliriz, bir hatayı affedebiliriz, hatta belki beş tanesini bile kabul edebiliriz. Fakat, sürekli devam ediyorsa bir karar vermek zorundayız. Hayal kırıklığı sizi sadece yıpratmaz, ayrıca öz saygınızı zedeler ve yok eder. Bunu açıkça belirtmeliyiz.

Sürekli hayal kırıklığına uğramaktan yoruldum

Bu ekstrem durumlara girmeye hiç gerek yok. Kalp çok fazla yarı yolda bırakılmışlıktan yorulduysa, ya kendini kapatır ya da durumu kabul edip teslim olur.

 • Hiçbir zaman kendimizi hayal kırıklığını tolere edebileceğimiz, bunun “normal” olduğunu düşündüğümüz, her şeyi bir yana bırakarak susmamız gerektiğinin en iyisi olacağını kabul ettiğimiz durumlara sokmamalıyız.
 • Karşınızdakinin partneriniz, aileniz, arkadaşlarınız veya çocuğunuz olması hiç fark etmez. Eğer saygı yoksa ve açık bir şekilde size zarar verilmek istendiği kanıtlandıysa, bunun sebebi onların saygıyı veya samimi şefkati anlamamasıdır. Güçlü ve sert bir şekilde tavır koymanın zamanı gelmiştir.
hayal kırıklığı

Öncelikle ilk hayal kırıklığına uğradığınızda ne yapmanız gerektiğini bulmalısınız. Bir kere gözleriniz gerçekliğe açıldıysa, sizi acıtan şeyle baş etmelisiniz ve bir ilişkinin bu şekildeki davranış ve tavırlarla kurulamayacağını fark etmelisiniz.

Eğer bir şey canınızı sıkıyorsa, bunun ne olduğunu fark edin ve ifade edin. Eğer bir şey sizi hayal kırıklığına uğratıyorsa, bunun üzerine konuşun ve bu durumun bir daha olmaması için stratejiler üretin. Eğer hayal kırıklığınız devam ediyorsa, daha etkili bir tepki vermelisiniz. Diğer türlü, çok fazla acı çekeriz ve parçalanırız.

Bunun olmasına izin vermeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Clark, M. S., & Monin, J. K. (2006). Giving and receiving communal responsiveness as love. The new psychology of love, 2.
 • Cole, T. (2001). Lying to the one you love: The use of deception in romantic relationships. Journal of Social and Personal Relationships, 18(1), 107-129.
 • Ramal, R. (2005). Love, self-deception, and the moral” must”. Philosophy and Literature, 29(2), 379-393.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.