Mükemmel İlişki : Doğru Kişiyle Olmak

Aynı değerleri paylaştığınız, sizi yargılamayan ve gelişmenize yardım eden kişi yani doğru kişi yanınızdayken dünya daima daha güzeldir.
Mükemmel İlişki : Doğru Kişiyle Olmak

Son Güncelleme: 08 Mart, 2019

Doğru kişi yanınızdayken dünya daha güzeldir. Hayatlarımızı zenginleştirecek bağlar kurmak ve mükemmel ilişki hedefine ulaşmak kolay olmayabilir ama asla pes etmemeliyiz. Aşk her zaman buna değer.

Olgunlaştıkça fiziksel güzelliğe değer vermeyi bırakıp esas önemli olan ve büyümemize yardımcı olan şeye önem veririz: bizim değerlerimizle uyuşan ve her günümüze farklı bir ışık katacak kişiyi bulmaya.

Bu yazımızda, bu konu üzerine değineceğiz ve mükemmel ilişki için gerekli özelliklerden söz edeceğiz.

Mükemmel ilişki: Doğru kişi yanımızdayken dünya daha güzeldir

Olumlu ilişkiler, alan ihtiyacına, görüş farklılıklarına değer verir ve kişisel gelişimi destekler.

Doğru kişiyi bulmak demek bazen bazı yanlış seçimler yapmak anlamına gelebilir.

Zaman içerisinde, olgunlaştıkça ne isteyip ne istemediğimizin daha iyi farkına varırız ve bu sayede doğru kişiyi buluruz.

Sizin için doğru kişinin dünyanızı daha güzel bir hale getirebilmesi için nasıl bir kişiliği olması gerektiğini düşünün. Mükemmel ilişki sizin için ne anlama geliyor? Bu soruya yanıt arayın.

mutlu-cift

Sizi seviyorsa, yargılamayacaktır

Her arkadaş grubunda, sanki kendileri evrensel gerçekliğin temsilcisiymiş gibi çevresindekileri ve onların yaptıklarını eleştirip duran bir muhalif vardır.

HAyatınızı zenginleştiren kişiler sizi eleştirmezler. Sizi önemser ve önerilerde bulunurlar ama asla kelimeleri ile sizi kontrol etmeye veya manipule etmeye çalışmazlar.

Sağlıklı bağlar sizi alıkoymaz

Sağlıklı bir ilişki hem bireysel olarak hem de bir çift olarak büyümenize yardımcı olur. Öte yandan bizim için zararlı bazı bağlar vardır:

  • Terk edilme korkusu olan kişiler her şeyi kontrol etmeye çalıştıkları ilişkiler kurabilirler çünkü bu tarz bir ilişki öz güvensizlik ve korkular üzerine kuruludur.
  • Öte yandan bazı kişiler de uzak ve mesafelidir, size çok az destek olurlar ve ilişki ister fiziksel olsun ister duygusal, onların çıkarları doğrultusundadır.

Benzer değer algısı ve farklılıklara saygı duymak

Mutlu, dengeli ve olgun bir ilişki her şey hakkında hemfikir olmak manasına gelmez.

İki kişinin de farklı ilgi alanları, hedefleri ve hobileri olabilir. Doğrularınız ve değer algınız uyuştuğu sürece kişilikleriniz farklı olabilir.

  • İnsanları bir araya getiren şey değer algıları, uyumlu duyguları, idealleri ve kişisel alanlarıdır.
  • Birbirlerinin farklılıklarına saygı duyan ve birbirlerine yardımcı olmak için çalışan bir çift için dünya daha güzel bir yerdir. Aralarında uyum vardır.

Kişisel gelişime saygı duyun ve destekleyin

Pek çok ilişkide yaşanan sorunlardan birisi, kişiyi oluşturan hedeflere ve hatta bazen kişisel alana kısıtlama konulmasıdır.

  • Genelde insanlar hobilerini, arkadaşlarını, hatta bazen hayallerini geride bırakır.
  • Karşısındakinin kişisel alanına saygı duyan çiftler birbirlerine güvenirler ve kendi tutkularına, sosyal ilişkilerine ve kariyer hedeflerine tutunmaya devam ederler.
  • Karşı tarafın kişisel alanının olmasını desteklemek, bir ilişkinin gelişmesine yatırım yapmaktır. Mutlu bir bireyin ilişkiye kattıkları daha fazladır.
mükemmel ilişki

Önce kendi dünyanızı güzelleştirin

Gününüzü daha ilgi çekici, yoğun ve güzel hale getirecek o kişiyi bulmanın öneminden bahsettik.

Ancak unutmamanız gereken çok önemli bir nokta var: mükemmel ilişki hayalini yaşamak ve mutlu olmak için başkalarına güvenmeyin, yaşamak istediğiniz hayatı yaratmaya başlayın!

  • Araştırma tarihinin en bilinen araştırmalarından birisi Grant araştırmasıdır. Yaklaşık 70 yıl süren bu araştırmanın amacı mutluluğun kaynağını bulmaktı.
  • Araştırmacıların elde ettiği sonucu tahmin etmiş olabilirsiniz. İnsanlığın çoğu için sevmek ve sevilmek mutlu olmakla eşdeğer.
  • Unutmamamız gereken şey, eğer hayatımızı bu sevme ve sevilme arayışına adarsak gerçekten önemli olan şeyi göz ardı edebiliriz: kendimizi sevmeliyiz!
karahindiba

Sevildiğini hissetmek kesinlikle çok güzel bir duygudur ancak bazen bu arayış bir ömür sürebilir, bu yüzden kendi dünyanızı güzelleştirmeye kendiniz başlamalısınız.

Hepimiz olduğumuz kişiyiz. İster yaşlı ister genç, ister kısa ister uzun, ister bekar ister harika bir ilişki içerisinde olsun, kişi daima kendisidir.

İlk adım bunu istemektir, kendinizi bir macera hikayesindeki baş kahraman olarak hayal ederek yeni projelere başlayın!

Sizinle birlikte bir hayat harika olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.