Bir İlişki Nasıl İyi Bir Şekilde Bitirilir: 8 Tavsiye

İlişkinizi sağlıklı ve düşünceli bir şekilde bitirmek iyileşme sürecinin ve pozitif gelişimin başlangıcı olabilir. 
Bir İlişki Nasıl İyi Bir Şekilde Bitirilir: 8 Tavsiye

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bir ilişkiyi bitirmek çoğu zaman kolay değildir. Özellikle de duygularınız hala canlıysa sonlanan bir ilişki nedeniyle hayatınızdaki bir dönemi kapatmakta zorlanabilirsiniz. Ne de olsa veda etmek hiçbir zaman kolay değildir.

Böyle bir durumda yalnızca kendi iç dünyamızla değil aynı zamanda karşımızdaki kişinin duygularıyla da boğuşmak zorunda kalırız.

Birisi bizim için gerçekten önemli olduğunda tüm gücümüzle doğru sözcükleri seçmeye veya onun incinme ihtimalini en aza indirmek için doğru şeyleri yapmaya çalışırız. Böylece bir anlamda işlerin yolunda gitmesini garanti altına almayı umarız.

Her iki tarafın da geçmişi geride bırakmasına ve bir ilişki bittikten sonra gideceği yolu bulmasına yardımcı olmak için aşağıdaki tavsiyeleri dikkate alabilirsiniz.

Bir İlişki Nasıl İyi Bir Şekilde Sonlandırılır?

1. Mükemmel an için beklemeyin

masa eller yüzük anlaşma metni çift

Bazı insanlar, ilişkiyi bitirmek için mükemmel anın gelmesini bekledikleri için bir türlü o ilişkinin sonunu getirmeyi beceremezler. Aslında böyle bir şey yoktur.

Bir şeyleri bitirmek için mükemmel bir an yoktur. Bu yüzden ilişkiyi bitirmek için öyle bir anın gelmesini beklememeliyiz.

Bir ilişkiyi bitirmek için mükemmel anı bulmaya çalışsanız da söyleyecekleriniz yine aynı veya daha yoğun duygulara yol açabilir.

İçinde olduğunuz ilişki bir yere gitmiyor gibi hissettiğinizde kendinizi ayrılık için hazırlamanızı öneririz. Başlangıç olarak beraber plan yapmayı bırakın. Bu adım konuyu açmak için hazır olmanıza yardım edecektir.

Böyle bir şeyi yapmak için kimseden izin almaya ihtiyacınız olmadığını, ilişkiyi bitirirken herkesten daha iyi bir insan gibi davanmanız gerekmediğini unutmayın. Artık o ilişkinin içinde olmak istememeniz, ilişkiyi bitirmeniz için yeterince iyi bir sebeptir.

Hem kendi kararlarınıza ve iradenize hem de kendinize güvenmelisiniz.

2. İlişkiyi bitirmek için gereken ortamı hazırlayın

İlişkiyi bitirmek için hazır olduğunuzda karşınızdaki kişiyle sohbet edebileceğiniz sakin bir ortam bulun. Dikkat dağıtıcı ve stresi artırıcı öğelerden kaçının. Rahat hissettiğiniz, izleniyor veya yargılanıyor gibi hissetmeden kolayca konuşabileceğiniz herhangi bir yer olabilir.

İki taraf da üçüncü bir kişinin dahil olup konuşmaya etki edebileceği veya çatışma yaratabileceği durumlardan uzak durmalıdır.

3. Karşınızdaki kişinin iyi yönlerinden bahsetmeyi unutmayın

Her konuşmada anahtar samimiyettir. Ancak samimiyet bir ilişki sonlanma noktasındayken her zamankinden daha fazla gereklidir.

Samimiyetin yanı sıra ilişkinin pozitif yönlerini hatırlamak da önemlidir. Ayrıca karşınızdaki kişinin sizin için yaptıklarına minnettar olduğunuzu ve ona çok değer verdiğinizi göstermek için onun pozitif yönlerini hatırlamalısınız.

Sohbet ederken yumuşak bir ses tonuyla konuşun. Karmaşık durumlarla başa çıkmak zorunda kalsanız bile sükunetinizi korumaya çalışın.

Bazen sohbeti başlatmaktan korkarız çünkü hemen ilişkideki kötü taraf olarak damgalanacağımızı biliriz. Ancak ilişkinin neden devam etmeyeceğini biliyorsanız olabildiğince çabuk bir şekilde onunla ilgili konuşmalısınız. Böyle yaparsanız iki taraf da gelişme ve başka ilişkiler arama şansını bulacaktır.

4. İlişkiyi yüz yüze bitirin

Dijital medya iletişimi çok daha kolay hale getirmiş olabilir ancak bazı şeylerin yerini tamamen alması mümkün değildir. Bir ilişkiyi bitirmemiz gerektiğinde bunun en iyi yolu o kişiyle bir araya gelmek ve yüz yüze iletişim kurmaktır. Özellikle de açıklamaya ihtiyaç duyduğumuzda hepimiz biraz ilgiyi hak ederiz.

Bir düşünün: Başkalarının sizi incitmesini istemediğiniz şekilde başkalarını incitmeyin. Kendinizi düzgün bir şekilde ifade edememekten korkuyorsanız önce düşüncelerinizi bir sıraya sokun.

İstediğiniz yöntemi kullanabilirsiniz. Kağıda bile yazabilirsiniz. En önemlisi karşınızdaki kişiyle konuşmak için gerekli yeri ve zamanı bulmaktır.

5. Net konuştuğunuzdan emin olun

tartışan çift

Bazen yalnızca bir ilişkiyi bitirmekten bahsetmenin, söylediklerimiz net olarak anlaşılmasa bile onu bitirmek için yeterli olduğunu düşünürüz. Sorun şu ki, sizin için verdiğiniz mesaj net olabilir ancak aynı şey karşınızdaki kişi için geçerli değildir.

Herhangi bir kafa karışıklığını önlemek veya karşı tarafta bir şüpheye yer bırakmamak için “son”, “çift olmaya son vermek”, “ayrılmak” gibi belli başlı kelimeleri kullanın. Bu tür kelimeler kullanmak her iki tarafın da durumu net bir şekilde anlamasına yardımcı olacaktır. Her şeyi geride bırakıp ilerlemenin ilk adımı budur.

6. Karşılaştırma yapmayın

Çok kötü bir ilişkiniz olduğunu düşünseniz bile karşınızdaki kişiyle kendinizi karşılaştırma yoluna gitmeyin. Karşılaştırma yapmak karşınızdaki kişinin kırılmasına yol açabilir ve size hiçbir şekilde yardımcı olmaz.

İlişkiniz yürümemiş olsa bile iki tarafın da elinden geleni yaptığını ve birlikte geçirdiğiniz güzel zamanlar da olduğunu unutmayın.

Bir başka ilişkiye başladıysanız veya yeni biriyle görüşüyorsanız ve bu yüzden halihazırdaki ilişkinizi sonlandırmaya karar verdiyseniz karşınızdaki kişinin bu konuda, kendini kötü hissetmesine izin vermeyin. Bu kimse için sağlıklı olmaz.

7. Sorumluluğu üstlenin ve karşınızdaki kişiyi cezalandırmaktan kaçının

çift terapi

Romantik bir ilişkinin iki tarafı vardır. Bu iki kişi aralarında olup bitenlerden sorumludurlar. Bu yüzden ilişkiyi bitirme kararınız için partnerinizi suçlamanız sağlıklı değildir.

Unutmayın, karşınızdaki kişiyi suçlamak birini cezalandırmaya ihtiyaç duyuyormuşsunuz gibi anlaşılabilir. Ortada birini cezalandırmanızı gerektirecek bir sebep yoktur.

8. Derin bir nefes alın

Ayrılık süresince pek çok farklı duygu hissetmek normaldir. Bir noktada partneriniz sertleşip incitici yorumlar yapabilir. Böyle bir şeyin olduğunu hissederseniz biraz nefes almak için bir mola vermeyi teklif edin.

Bir yürüyüşe çıkın. Hatta bir süre sessizlik içinde boş boş bakmanız bile yeter. Umuyoruz ki bir ilişkiyi bitirebilmeniz için verdiğimiz bu tavsiyeler sayesinde bu durumun en iyi şekilde üstesinden gelebilirsiniz. Bunu başarabilirsiniz!

İlginizi çekebilir ...
Tekrar Bir İlişkiye Başlama Korkusu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Tekrar Bir İlişkiye Başlama Korkusu

Geçmişten gelen acı tecrübeler nedeni ile, yeni bir ilişkiye başlama korkusu bazen o kadar ağır gelir ki, yeni bir insanla bile tanışmak istemeyiz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • University of Illinois College of Agricultural, Consumer and Environmental Sciences. (2017, September 11). Relationship science: How can couples keep moving forward?. ScienceDaily. Retrieved October 30, 2018
    http://www.sciencedaily.com/releases/2017/09/170911122740.htm
  • Brian G. Ogolsky, J. Kale Monk, TeKisha M. Rice, Jaclyn C. Theisen, Christopher R. Maniotes. Relationship Maintenance: A Review of Research on Romantic Relationships. Journal of Family Theory & Review, 2017; 9 (3): 275
    DOI: 10.1111/jftr.12205
  • Langeslag, S. J. E., & Sanchez, M. E. (2018). Down-regulation of love feelings after a romantic break-up: Self-report and electrophysiological data. Journal of Experimental Psychology: General, 147(5), 720-733.
    http://dx.doi.org/10.1037/xge0000360

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.