Tekrar Bir İlişkiye Başlama Korkusu

Tekrar bir ilişkiye başlama korkusu yaşadınız mı hiç? Peki bu korkuyu aşabildiniz mi? Korkular aşılmak içindir. Bir kez yendiniz mi, ne kadar büyük bir yol kat ettiğinizin farkına varacaksınız.
Tekrar Bir İlişkiye Başlama Korkusu

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Acı veren bir deneyimden sonra, tekrar bir ilişkiye başlamak korkutucu olabilir. Bu korku, başkaları ile tanışmaktan bizleri alıkoyabilir.

Herhangi bir aykırı durumun olumsuz sonuçları olabilir. Tekrar canımızın yanacağına dair korku yaşasak da, herhangi bir ilişki yaşamamak gibi aykırı bir tutum da sergilemek bizi daha da üzebilir.

Deneyimimizi sınırlamak, bize olumlu hiçbir katkıda bulunmaz. Bunun yerine, bu tecrübelerden ders almaya bakmalıyız. Hayat tecrübelerinden kaçınmak büyümemizi engellemekten başka bir işe yaramaz.

Korkudan kaçınmak iyi bir fikir değildir

kalbi kırık erkek
Topluluk önünde konuşma korkumuz olduğu zaman ne olur? Topluluk önünde konuşmamaya çalışırız. Ama o zaman da, bu korkunun üstüne gitmeyi denemeden, onunla yaşamaya çalışırız.

Aynı durum, tekrar bir ilişkiye başlamak için de geçerlidir. Korku baskın hale geldiği zaman, bunu aşmak yerine, endişe ve hatıralarımızın getirdiği olumsuz duygular, bu deneyimi elde etmemizi engeller.

Korku, öyle ya da böyle hayatımızda olacak ve böyle davranırsak hayatımızı kısıtlanmış olacak: yeni birisi ile tanışamayız, hoşlandığımız birisi ile yeni bir ilişkiye başlayamayız, yaşayabileceğimiz tüm ilişkilerdeki deneyimlerden faydalanamayız.

Tekrar bir ilişki yaşamaya başladığımız zaman, daha önce aşmayı başardığımız bir korkuyu düşünmek yararlı bir yöntem olabilir.

Daha önce ifade ettiğimiz topluluk önünde konuşmak ya da tek başına seyahat etmek, yurt dışında yaşamak ya da sevmediğiniz işinizden istifa etmek gibi diğer korkular olsun, başarılı olarak aştığınız bazı korkularınız illa ki vardır.

ilk başta neden korktuğunuzu hatırlayamıyorsanız, sizi bu kadar yoğun bir şekilde baskı altına almış olan bir duygudan kurtulmanın ne kadar büyük bir özgürlük olduğunu da anlamış olursunuz.

O özgürlük hissini hatırlıyor musunuz peki? Korkunun artık sizi durduramadığını bilmenin vermiş olduğu rahatlık?

Özgürlüğünüzü tekrar bulun.

Yeniden bir ilişkiye başlama korkusu: philophobia

kadın erkeği istemiyor

Tekrar bir ilişkiye başlama korkusu, aşık olmaktan ya da duygusal bir ilişkiden korkmak olarak, bugün philophobia olarak adlandırdığımız korkuya tekabül ediyor.

Philophobiadan mustarip olan insanların özellikleri nelerdir?

  • Partnerinin doğru kişi olmadığını kanıtlamak adına bir hatasını ve kusurunu aramak
  • Önemsiz sebeplerden ötürü kavga başlatmak, diğer insanı yormaya çalışmak ve onların da bir ilişkiye başlamamasını sağlamak
  • İlişkinin derinleşmesini engellemek için partnerin aramalarına cevap vermemek

Tabi doğal olarak bu tür yaklaşımlar, bu tür bir korkusu olan birinin tekrar bir ilişkiye başlamasını engeller.

Bu davranışlar, bireyin kendini korumak için uyguladığı savunma mekanizmalarıdır. İlişkilerden korkan insanlar, tekrar bir ilişkiye başlamanın kendilerini savunmasız bırakacağını düşünür.

Yine de, bu korkuyu aşmanın bir yolu var mı? Bu korkunun bizde var olduğunun farkına varıp, profesyonel yardım olunca bir şey söylenebilir. Bazı durumlarda, geçmişte yaşanan acı deneyimlerin kendi başınıza atlatılması zordur.

Korkularımızın ağırlığından kurtulmak

kadın korkusundan kurtulmuş

Tekrar bir ilişkiye başlama korkusundan kurtulmak taze hava solumak gibidir. Bu korkumuz geçtiği zaman, herhangi bir ciddi düşüncelerini olduğunu düşünmeden yeni insanlar ile tanışabiliriz.

Ek olarak, etrafımızdaki insanlar ile daha iyi bir biçimde kaynaşabilir ve istediğimiz ilişki üzerine yoğunlaşabiliriz. Bu tür bir tutum, her şeyin iyi gittiğinin göstergesidir.

Kendimizi ne olabileceği ya da olamayacağı üzerinde düşünerek yormak hiç yardımcı olmaz. Anı yaşamayı denemek bu kadar mı zor?

Kötü bir tecrübe yaşamak, tekrar böyle bir durum ile karşılaşacağınızı garanti etmez ki. Eğer bu deneyimden ders alırsanız, başına tekrar gelmez.

Tekrar bir ilişkiye başlama korkusu yaşadınız mı hiç? Peki bu korkuyu aşabildiniz mi? Korkular aşılmak içindir. Bir kez yendiniz mi, ne kadar büyük bir yol kat ettiğinizin farkına varacaksınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.