Sana Âşık Olmadan Önce Kendimi Sevmeliyim

Mutlu olabilmek ve sevdiğim kişilere kendimi en iyi şekilde verebilmek için önce kendimi sevmem ve kendi hayatımdaki en önemli kişi olmam lazım.
Sana Âşık Olmadan Önce Kendimi Sevmeliyim

Son Güncelleme: 10 Mart, 2019

Nasıl âşık olacağımı öğrendim ama kimse bana önce kendimi sevmem gerektiğini öğretmedi.

Herkesin beraber mutlu olabileceği bir ruh eşi olduğunu öğrenmiştim, ama kimse bana herhangi birine âşık olmadan önce kendimi sevmem gerektiğini söylememişti.

Konu ilgi duymak olunca hepimiz bazen kandırılırız; ama ilginç bir şekilde, eğer önce kendimizi sevmeyi öğrenmezsek bu gerçekleşmez.

Yani… siz de aynı soruyu soruyor olabilirsiniz: Eğer insan önce kendini sevmezse başkalarına nasıl âşık olabilir?

Kendiniz olmadan yaşayamazsınız

Çok sevdiğiniz kişi olmadan yaşayamıyor musunuz? Eğer kendi hayatınıza onsuz devam etseniz sanki dünya paramparça olacakmış gibi mi geliyor?

Fark etmekte sıkıntı duyduğunuz bir gerçek var: O olmadan yaşayamayacağınız tek kişi sizsiniz. 

âşık olmadan önce kendini sevmenin önemi

öz güven

Birisini onsuz hayatınızın anlamsız hale geleceği kadar çok sevmek güzel bir şeydir. Ama kesinlikle çok iyi biliyorsunuz ki ilk önce sevmeniz gereken asıl kişi sizsiniz.

Eğer kendinizi sevemiyorsanız veya kendinize güvenmiyorsanız, başkalarına bunu nasıl yapacaksınız?

Bazen yalnız ve korku dolu hissedersiniz. Bildiğiniz her şeyin dışındasınızdır ve gerçekten yapmanız gerektiği gibi sevmeyi öğrenmekte zorluk çekersiniz.

Önce kendinizle başlayın, sonra başkalarını sevin. Açık konuşalım: o olmadan yaşayamayacağınız tek kişi sizsiniz.

Âşık olmak için ilk adım, kendini sevmektir

Kendinize nasıl aşık olacağınızı merak ediyor olabilirsiniz.

Kimse size bunu nasıl yapacağınızı öğretmedi ve dürüst olmak gerekirse, bunu başarmak çok zor olabilir ama kesinlikle imkansız değildir. Bugün vereceğimiz önerilerin bu doğrultuda işinize yaramasını umuyoruz.

Burada önemli olan sizsiniz.

Yalnızlıktan korkmayın

Asılsız bir yalnızlık korkusuna sahip olmak kolaydır, çünkü yalnızlığın mutsuzluğun bir işareti olduğunu öğrendiniz. Bununla birlikte, yalnız kaldığınızda mutlu olamıyorsanız, bir sorunuz var demektir.

Yalnız kalamayacağınız doğru mu, yoksa bu sadece başkalarının sizi ikna ettiği bir şey mi?

Kendinize tamamen zaman ayırmak için yalnızlığınızdan yararlanın. Çok şey öğrenebilirsiniz: kendinize olan saygınız artacak, kendinize güveneceksiniz, kendinizi şartsız olarak seveceksiniz…

Yalnızlığınızı boşa harcamayın çünkü kendinizi burada bulacaksınız ve – zaten öğrendiğiniz gibi – kendinizi sevmeyi burada öğreneceksiniz.

Dış görünüşün ötesine geçin

Kendinizi sevmek görünüşleri görmezden gelmektir.

Başkalarının gözünde nasıl göründüğünüze dair bir endişe kadar yüzeysel bir şey, güvensizlik ile ilgili sorunlara neden olabilir.

Kim olduğunuzu ve ne istediğinizi biliyorsanız, başkalarının söylediklerini umursamazsınız.

Arkadaşlarınızla ilgilenin

Bazen bir ilişki içinde olduğunuzda arkadaşlarınızı görmezden gelebilirsiniz, ama bu aslında hiç bir zaman yapmamanız gereken bir şeydir.

Partnerler gelir gider, ama arkadaşlar, onlarla ilgilenirseniz, sonsuza kadar sizinle olacaktır.

Aşkı asla dostluğun önüne almayın. Buna değmez.

Kendinizi sevip değer verdiğinizde yanınızda kimse olmadan mutlu olabileceğinizi fark edeceksiniz, yaşamın bir partnerle başlayıp bitmediğini göreceksiniz.

Aynı zamanda öyle dostlarınız olur ki sizi asla yarı yolda bırakmazlar ve onlara her zaman güvenebilirsiniz. Onların değerini bilin.

âşık olmadan önce

Diğer insanlar için her şeyden vazgeçmeyin

Her şeyi kendiniz için yapın, başkaları için değil. Önemli olan sizsiniz ve kendinize güvenirken, değer verirken, saygı duyarken ve kendinizi severken amaçlarınıza ulaşmalısınız.

Kimse için her şeyden asla vazgeçmeyin, çünkü bu size sadece acı verir. 

Bütün bunlar göz önüne alındığında, bencil bir kişi olduğunuzu düşünebilirsiniz. Belki de aslında ne kadar cömert olduğunuzu göremiyorsunuz – tek ihtiyacınız olan şey kendinize biraz zaman ayırmanız.

Bu konudaki tutarlılığınızı kaybettiğiniz zaman, şu kelimeleri tekrarlayın: “Sana âşık olmadan önce kendimi seveceğim.”

Böylece diğer insanları içtenlikle sevebilirsiniz ve mutlu olabilirsiniz. İlginizi çekebilir ...

Kendini Sevmeyen Birini Sevmek Neden Çok Zordur?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kendini Sevmeyen Birini Sevmek Neden Çok Zordur?

Kendini sevmeyen birini sevmek zordur. Bunun asıl nedeni, birini sevdiğiniz zaman ona sürekli ne kadar muhteşem bir insan olduğunu hatırlatmak iste...


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.