Gerçek Aşk Sizi Yargılamaz ya da Sınırlamaz

Gerçek Aşk Sizi Yargılamaz ya da Sınırlamaz

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Gerçek aşk, olgun bir sevgi gibidir: diğer insana bağlı değildir ve başkalarına ihtiyaç duymaz, fakat tatmin edici bir deneyim yaşamak için, aşık insanların günlerini diğer insanla paylaşmayı tercih eder.

Hepimiz gerçek aşkı bulmak istiyoruz. Bununla birlikte, biz de onu kendimizden uzaklaştırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Tek başına olma korkusu, gerekli itici güçten yoksun olma ya da sevilen kişiyi kaybetme korkusuyla bir ilişki kurmaya çalışmak, gerçek aşkı kapımızdan döndürebilir.

Mesele şu ki, tüm bu koşullarda, aşk bizi sınırlamaya ve özgürlüğümüzü kısıtlamaya başlayacak. Aşk korkudan beslenmeye alışacak.

kadın adama deli gibi sarılmış

Gerçek aşk duygusal bağımlılık değildir

Bazen, gerçek aşkı duygusal bağımlılıkla karıştırırız. İşte bu yüzden “Eğer kıskanıyorsa, seni seviyordur” ya da “Sevgi, sahip olmaktır” gibi tuhaf cümlelere inanırız. Bu yüzden, kıskanç olmadığı zaman sevgilimizi suçluyoruz; bize ‘sahip olunduğunu’ göstermelerini istiyoruz. Ancak, bütün bunlarla birlikte, gerçek aşk tam olarak nereye gider?

Bu bağlamda gerçek aşk falan olmaz, olamaz. Aşk dediğimiz şey, bizi sınırlayan ve büyümemizi engelleyen bir sarmala dönüşür. Gerçekte aşk, her gün daha iyi insanlar olmamızı, hayatta ilerlememizi ve olgunlaşmamızı sağlar.

Aşk bizi sınırladığında, yaşayacağı günler gittikçe azalır. Bunun nedeni, aşka dair tüm inançların, gerçek sevgi duygusunu ve ima ettiği her şeyi yok etmesidir.

 Şu anı yaşadığı için gerçek aşk geçmişinizi yargılamaz

adam ve kadın ayrılık yolunda

Gerçek aşkı karakterize eden bir şey, geçmişinizi asla yargılamayacağıdır. Yani, bir önceki sevgiliniz ile yapmış olabileceğiniz hataları yeniden yaşamak gibi bir kural yoktur.

Eğer birisi sizin yanınızdaysa ve sizinle bir ilişki kurmak ve birlikte bir yaşam sürdürmek istiyorsa, geçmiş deneyimin bir parçasını oluşturan eylemleri yargılamanın bir sebebi olmamalıdır.

Örneğin, sadakatsiz olabilirsiniz veya bir süre önce bir sevgilinize karşı duygusal olarak bağlı kalmış da olabilirsiniz. Belki de geçmişte, en iyi anne-baba rolünü oynayamadınız ya da ilişkinizde tamamen dürüst olmadınız.

Her ne olursa olmuştur, şimdi tanıştığınız kişi, sizi hiçbir şekilde yargılama hakkına sahip olmamalı. Fikir şu ki, eğer tüm bu okuduklarınızı akılda tutarsanız, o zaman gerekli dersi almışsınızdır demektir. Kendinizle ilgili eleştirileriniz var ve bu alanları geliştirebileceğinizi anladınız.

Eğer bunların hiçbiri gerçekleşmez ve belki de yanınızdaki kişinin, geçmişiniz için sizi yargılayacağından korkuyor ve eğer dürüst bir şekilde sorulacak sorulara cevap verdiğinizde terk edileceğinizi düşünüyorsanız, bunun gerçek bir aşk olmadığını bilmeniz önemlidir.

Dürüst olmanıza, deneyimlerinizi ve onlardan öğrendiklerinizi ifade etmenize izin vermiyorsunuz. Yıllar önceki ile aynı kişi değilsiniz artık. Eğer müstakbel eşiniz, yaşadığınız tüm hatalardan ve yaptığınız tüm yanlışlardan ötürü sizi yargılayacaksa, aradığınız şey bu değil. Zaten bu aşk falan da değildir.

Olgun aşkı arama

adam ve kadın yatakta el ele

Gerçek aşk, olgun aşk olarak bildiğimiz şeye eşit olabilir. Bu, cicim ayı aşaması geçtikten sonra ortaya çıkan, çok sağlam temellere sahip daha sakin bir aşktır. Bu aşk şu anda üzerinde düşüneceğimiz bir dizi kuralla şekillenir:

  • Geçmişi yargılamadan kabul eder, çünkü öğrenmeyi zenginleştiren bir deneyimi değiştirmenin ve ima etmenin bir manası yoktur.
  • Diğer kişiyi değiştirmek istemez, çünkü gerçek aşk diğer kişiyi olduğu gibi tamamen kabul etmek anlamına gelir. Sadece bu şekilde sağlıklı bir bağ ve ilişki kurulabilir.
  • Mutlu olmak için diğer kişiye ihtiyaç duymadığını bilir, ancak onu hem hayattan zevk almak hem de birlikte öğrenecekleri, tatmin edici ve sevgi dolu bir yaşam deneyimini paylaşmak adına bir hayat arkadaşı olarak seçer.
  • Her iki kişinin geleceği asla sınırlandırılmaz, aksine onların büyümelerini güçlendirir, hedeflerine ulaşmaları için onları teşvik eder.

Olgun aşk asla kimseyi hafife almaz, ama içine dahil olanları büyütmeye davet eder. Sevgilimiz bizi asla dünyamızın durgunluk içerisinde olduğunu hissettirmemeli aksine, ilerlememizi sağlamalı.

Peki, gerçek aşkı buldunuz mu?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.