Dürüst İnsanlar ve Sahip Oldukları 5 Alışkanlık

Düşüncelerinizi sizinle paylaşmayan ya da yaşama sizinle aynı noktadan bakmayan kişiler olmasına rağmen, dürüst insanlar her zaman düşündüklerini direkt olarak söylerler ve buna göre hareket ederler.
Dürüst İnsanlar ve Sahip Oldukları 5 Alışkanlık

Son Güncelleme: 19 Aralık, 2018

Dürüst insanlar daha kaliteli bir yaşamın keyfini çıkarır, daha mutlu olur ve sorunlarla karşı karşıya kalındığı zaman daha güçlülerdir.

Bunun nedeni oldukça basit: Dürüst insanlar kesinlikle en akıllı insanlar olmak zorunda değiller ya da her zaman her şeyi bilmezler. Onlar ne düşündükleri ile ne yaptıkları arasında güçlü bir bağlantıya sahip insanlardır.

Bizim için oldukça ilgi çekici olmasına rağmen, bu tür bir psikolojinin uygulanması kolay değildir. Zihin ve eylem dürüstlüğü, gerçek kişisel gelişimi ve kendimiz ve başkaları ile gerçek, özgün ve samimi olmayı gerektirir.

Dürüst insanların alışkanlıklarına ve bu değerli kişilik özelliğini oluşturan özelliklere biraz daha yakından bakalım.

1. Dürüst insanlar doğruyu söylemekten korkmazlar

Bağlam ne olursa olsun, gerçeği her zaman savunmak ve talep etmek için cesaretiniz yoksa dürüstlük anlamsızdır.

 • Dürüst bir kalbe sahip olan herkes, adaletsizliği, şantajı, yarı-gerçekleri ya da yalanları desteklemez.
 • Buna ek olarak, bu dürüstlük diğerlerinden de beklenir.

Öte yandan, hepimiz biliyoruz ki, bu tür bir kişisel bütünlüğü savunmak ve yaymak kolay değildir. Kamuflajlı sahtekârlığın hüküm sürdüğü birçok senaryo vardır ve sürekli olarak ikiyüzlülüğe karşı kendimizi savunmak zorunda kalırız.

2. Sınırlarının ve hatalarının farkında olurlar

günbatımını izlerken yıldızlar

Eğer bunu kendimiz uygulama konusunda başarılı değilsek, başkalarının dürüstlüğünü talep etmek bizim için iyi olmaz.
 • Günlük hayatımızda sahip oldukları erdemlerle övünen birçok insan var. Bununla birlikte, çoğu kez bu sadece lafta kalır, çünkü hakkında vaaz verdikleri şeyleri uygulamazlar.
 • Bununla birlikte, dürüst insanlarda durum böyle değildir. Onların durumunda sınırlarının, kusurlarının ve karanlık taraflarının farkında olmak için içsel bir yolculuk yapılmıştır.
 • Onlar neyi geliştirmeleri gerektiğini ve zayıf yönlerini aşamalı olarak atlatmanın yolunu bilirler.

Bu benlik bilinci, eylemin ve düşüncenin birbiriyle uyumlu olduğu bir durum yaratmaya yardımcı olur. Yalancılık ya da ikiyüzlülük yoktur: yalnızca mütevazı ve saygılı bir kalbin dengesi mevcuttur.

3. Şeffaflardır: Tam olarak kim olduklarını görebilirsiniz

havada asılı şeffaf pencere

Şeffaflık, başkalarının özel sırlarımızı görmesine izin vermekle veya savunmasız olmakla ilgili değildir. Dürüstlük, şeffaflık ile eş anlamlıdır, çünkü birinin, söylediği ve gösterdiği her şey kendi kişiliğiyle uyumludur.

Ön yargı ya da uyumsuzluk yoktur. Ayrıca, aynı davranış, aynı muamele ve benzer şekilde başkalarıyla bağlantı kurmak dürüst olmakla ilgilidir.

Her zaman şeffaf olmak da basit değildir. Her şeyden önce, insanoğluna özgü bir şey varsa, tabiat tarafından kararsız ve her zaman değişiyor olduğumuzdur. Ayrıca, her zaman herkes tarafından “uyum sağlamak” ve kabullenmek için sürekli bir ihtiyaç duyarız.

Dürüst insanlar bu problemi taşımazlar: Eğer bir şeyden hoşlanmaz ya da bir şeyler ilkelerine aykırıysa, bunu net olarak belirtirler.

Bu yazımıza da bir göz atın: Gururunuzun Üstesinden Gelin ve Af Dileyin

4. İnandıkları uğruna savaşırlar

Bazen, en dürüst, mütevazi ve asil insanlar, çevrelerindeki kişilerin çoğunun yalnızlığını veya hatta reddedilmiş olduklarını hissedenlerdir.

 • Bu çok basit bir nedenden dolayı olur: bazen dürüstlük mücadele gerektirir ve başka biri adil ya da saygılı olmadığı zaman bunu söylemekten korkulmaması gerekir.
 • Ne yazık ki, neredeyse hiç kimse acımasız dürüstlüğü sevmez.

Bu, dürüstlüğün insanları genellikle rahatsız ettiği anlamına gelir. İnsanlar, daha ikiyüzlü ya da uysal bir kişiyi tercih ederler; onlarla baş etmek daha kolaydır.

5. Dürüst insanlar ilham verir ve örnek olarak yol gösterir

kuşlarla uzanan kadın

Bunlar, tutarlı bir şekilde yaşayan, değerler ve eylemler arasında mükemmel bir dengeye sahip insanlardır. Bu nedenle, çoğunlukla bunu gerçekten takdir edenlere ilham verirler.
 • Belki onların açık söylemlerinde düşmanlık sezebilirsiniz. Bununla birlikte, iyilik ve dürüstlük direklerine değer veren bilge insanlar onları çok takdir edecektir.
 • Bu nedenle, hayatlarını daha kolay ve daha güzel yapan harika arkadaşlar, aile üyeleri ve iş arkadaşlarına sahiplerdir.

Hayatınızda yorulmaz bir dürüstlük gösteren bir ya da birkaç kişi varsa, lütfen onları her zaman yakınınızda tutun, onlardan öğrenin ve onlarla birlikte zaman ve anlar paylaşın. Onlar bize toplum tarafından armağan edilen, daha iyi olmamız konusunda ilham veren insanlardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Rakel, V. (2012). La Honestidad. Comunicados, Apoderados. Ministerio de Educacion, Gobierno de Chile.
 • Moreno, C. (2004). Claves para el liderazgo ético. Capital Humano.
 • Guenin, L. M. (2005). Intellectual honesty. Synthese. https://doi.org/10.1007/s11229-005-3746-3
 • WHAT IS HONESTY?. Cal State J Med. 1915;13(1):1.
 • Flores Mamani E, Garcia Tejada M, Calsina Ponce W, Yapuchura Sayco A. Las habilidades sociales y la comunicación interpersonal de los estudiantes de la universidad nacional del altiplano – puno. COMUNI@CCIÓN Rev Investig en Comun y Desarro. 2016;

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.