Sabırlı Olmak Bir Erdemdir, Bunu Anlayacaksınız

Sabırlı Olmak Bir Erdemdir, Bunu Anlayacaksınız

Son Güncelleme: 28 Şubat, 2019

Sabırlı olmak gerçekten de birçok insanın nasıl sahip olacağını ve uygulayacağını bilmediği bir erdemdir. Bunun sebebi zamanımızı bazı şeyleri erteleyerek geçirmemiz ve bir şeylerin olması için beklememizdir. İşte, o süreçte birden hayatımızın kontrolünü kaybederiz.

Şunu da eklemeliyiz ki, bazı insanlar sabırlı olmak yerine harekete geçtiğimizde hayallerimizi gerçekleştirebileceğimizi söylese de, bu her zaman geçerli bir durum olmayabilir. Bazen, her gün hayallerimiz için savaşmamız ve her şeyden vazgeçmemiz gerekse de bu hayallere kavuşamayız.

Ne olacaksa doğru zamanda olur. Örneğin, kimse her istediği anda gerçek aşkın karşısına çıkmasını sağlayamaz. Ayrıca harika bir iş sahibi olmak, muhteşem bir dost bulmak, hayatı köküne kadar yaşamak, ne hepsini birden ne de bir gecede yapabileceğimiz şeyler değildir.

Kendi gerçekliğimizi yaratmalıyız; ama aynı zamanda gerçekten de sabırlı olmalıyız. İşte, bugünkü makalemizde sizleri bu konu hakkında düşünmeye davet ediyoruz. İlginizi çekiyor mu? Gelin beraber okuyalım. 

Sabırlı olmaktan vazgeçmeyin: Bazı şeyler beklemeye değer

Bir hamilelik ne kadar sürer? Dokuz ay. Gerçek bir sevgi ile sonuçlanan ilişki zaman ister. Bir keki güzel pişirmek için belli malzemeler ve belli bir pişirme zamanı gerekir ve bu malzemelerin belli oranda eklenmesi gerekir.

Her şeyin zamana, ilgiye, çabaya ve her şeyin ötesinde, sabra ihtiyacı vardır. Sabırsızlık ise hiç bir zaman iyi bir dost olamaz. Hayatımızda çabucak olan şeyler, sonuçta asla olmasını istediğimiz gibi şekillenmez.

Peki, hayat size bu kadar çok hayal kırıklığı vermişken, nasıl olup da sabırlı olacaksınız? Bu, bir çok insanın genelde düştüğü bir hatadır: Eğer amaç ve çabalarınızda güven ve umut yok ise, onlara farklı bir yönden bakmaya başlarsınız.

Bir diğer deyişle, kısacası başınıza iyi şeyler geleceğine artık inanmayı bırakırsınız. İşte, olan budur. Gelin bu konuyu daha da incelikli düşünelim, beraber değerlendirelim.

enerji umut sabır

Kötü şeyler iyi insanların başına geldiği zaman

“Hiçbir şey yapmadım; ama başıma hep kötü şeyler geliyor. Peki o zaman harika şeylerin gerçekleşmesini nasıl bekleyeyim?” Bu düşünce hepimizin aklından en azından bir kere geçmiştir.

Bazen ciddi problemler olumsuzluklarla nasıl başa çıkacağını bilmeyen asil ruhlu insanlara olduğu gibi, en az hak eden kişilerin başına gelir. İşte, bu hayati anlarda, bazı insanlar özgüvenlerini ve hayallerine ulaşma beklentilerini veya daha önce sahip oldukları mutluluğa yeniden ulaşma umutlarını kaybederler.

Yine de, bu tür karmaşık anların içinde sıkışıp kaldığınızda, kendinize “Neden ben?” diye sormak yerine, bu cümleyi “Bu durumla karşılaştığım zaman ne yapabilirim?” sorusuyla değiştirmenizde yarar vardır. Buna benzer kullanabileceğiniz cümleler aşağıdaki gibidir:

  • Birlikte olduğum kişi benden ayrıldı ⇒ “Bu durumla karşılaştığım zaman ne yapabilirim?” ⇒ Yaşamayı, savaşmayı, çabalamayı, mutluluğu yeniden aramayı öğrenmeliyim.
  • Doktor ciddi bir hastalığım olduğunu söyledi ⇒ “Bu durumla karşılaştığım zaman ne yapabilirim?” ⇒ Her gün kendim ve ailem için savaşmalıyım. Savaşımı verdikten sonra beklemeliyim; sonunda zafere ulaşacağım ve sağlığım çok daha iyi olacak.
  • İşimi kaybettim veya beni işten kovdular ⇒ “Bu durumla karşılaştığım zaman ne yapabilirim?” ⇒  Kendimi yeniden yaratabilirim, yeni baştan başlayabilirim, farklı bir kariyer yoluna girebilirim ve hiç bir şeyden vazgeçmeyebilirim. Eninde sonunda gitmek istediğim noktaya ulaşacağım.
elinde ağaç resmi

Sabırlı olmak ve iyi şeylerin olması için beklemek

Bazı insanlar iyi şeylerin olmasını beklemeyi bırakırlar, sonunda hayatlarında herhangi bir değişiklik olacağını düşünmezler. Bazı durumlarda bir boşluğun içine düşeriz, ne olacağını bilmeyiz ve bu noktada başımıza ne gelecekse gelsin, sıkıştığımızı hissederiz.

Ancak bu da yeterli değildir. Bekleyen kişiler, hareket edenler ve zihnini “Bu benim başıma asla gelemez,” ya da “Gemi limandan çoktan ayrıldı” gibi olumsuz fikirlerle doldurmayanlar da vardır.

Hayatta en iyi halimizi takınarak, neşe ve heyecan ile gelişimi beklememiz gerekir. Ayrıca bunun için her gün savaşmak gerekebilir. Hayatımızda bunun bazı sonuçları olabilir ve belki de şans, en az beklediğimiz anda bizden yana olacaktır.

Bir şeyi diledikten sonra, yıldızlar ve kaderimiz arzularımızı oluşturmak için sıraya dizilir. Bir şeyi isterken tüm dikkatimizle istemeli ve gerçek olmasını bu sayede başarmalıyız.

İçgüdülerinize güvenin

Bu elbette uygulaması çok önemli bir maharettir. Aslında, içgüdülerinize güvenmeyi öğrenmek beklemeyi ve sabırlı olmayı öğrenmek kadar önemlidir; çünkü bahsettiğimiz bu maharet bize beklediğimiz fırsatı değerlendirme yetisi kazandırır ve uzun süre bekledikten sonra konunun kapandığını algılamamızı sağlar.

Kaderinizde büyük bir adım atmak için doğru anı iyi belirlemek hayati önem taşır. Bu adım amaçlarımıza ve belli başlı arzularımıza ulaşmamıza yardımcı olacaktır. Hayatınızın aşkının, ideal partnerinizin; fakat daha önce hiç şansınızı denemediğiniz kişinin tam önünüzde olduğunu bir hayal edin.

Geçmişte birçok kere yanılgıya düşmüş veya hatalar yapmış olabilirsiniz ve bu acı deneyimler içgüdülerinize güvenmenize engel oluyor olabilir. Ama eninde sonunda buna pişman olursunuz. 

kadının elinde minik adam

Korku her zaman bizi mutluluk yolunda durduran ana faktördür. Bu yüzden nasıl bekleyeceğini bilmenin sanatı, yani sabırlı olmak, bize ayrıca korkularımızdan özgürleşmeyi öğretir. Bunu zamanla, yavaş yavaş yapar. Çok uzun süre bekledikten sonra artık kaderiniz için o büyük adımı atma zamanı gelmiştir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Cook, T. D. (2008). “Waiting for life to arrive”: a history of the regression-discontinuity design in psychology, statistics and economics. Journal of Econometrics, 142(2), 636-654.
  • Palmer, P. J. (1999). Let your life speak: Listening for the voice of vocation. John Wiley & Sons.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.