Özgüven: Kendinize Oynamaya Başlayın

15 Aralık, 2018
Binlerce kez hata yapmış olsanız bile, amaçlarınıza ulaşabilmek için özgüvene sahip olmanız gerekir. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın, sadece kendinizle kıyaslayın ki daha iyi olabilesiniz.

Özgüven size arzuladığınız hedefleri başarmanız için ihtiyacınız olan şeyi verir, çünkü gerçek gücünüzü ve sınırlarınızı ancak siz kendiniz bilebilirsiniz. Neden kendinize oynamaya bugünden başlamayasınız?

Hepimiz yeri gelir kendimizi başarısız olmuş ve mağlup edilmiş hissederiz. Bu kendinize hiç güveniniz olmadığı anlamına gelmemeli, hatta belki bu önemli bir iz bıraktığınız anlamına bile gelebilir.

Eğer isterseniz, yapabilirsiniz

Hiç şüphe yok ki bazı şeyler her zaman istendiği gibi gitmeyebilir ve hayatın belirli durumları için her zaman kısıtlamalar karşımıza çıkabilir. Fakat eğer gerçekten bir şeyler yapmak istiyorsanız sizi durduran şey nedir? Belki de belirli bazı faktörler sizin bu özgüven ile ilerlemenize engel oluyordur – özellikle çevresel faktörler.

ateş böceklerini yakalamak

Eğer bir şeyi istiyorsanız, ona ulaşırsınız – yalnız amaçlarınızın neler olduğuna dair açık ve net olmanız gerekir. Hayallerinizin büyük olmasının gözünüzü korkutmasına hiç bir zaman izin vermeyin.

Bazen kendinizi küçük hissedebilirsiniz, fakat bu sizin güvensizliğinize dair hislerinizden öte bir şey değildir. Eğer bir şeyi istiyorsanız, ona doğru gidin – onu elde etme şansınıza doğru gidin.

Hatalarınızdan ders çıkarın

Hata yapmanın küçük düşürücü bir durum olduğuna inanmak tabii ki kolaydır. Vazgeçmeniz gerektiğine, bu hatalardan dolayı utanmanız gerektiğine inanmak kolaydır. Bir çok insanın harika hayalleri vardır fakat bunları hiç bir zaman gerçekleştiremezler çünkü hep bir şekilde hata yaparlar ve bu hataların yenilgisine düşerler.

Hata yapmak bize ideal bir öğrenme fırsatı yaratır. Gerçekliğe geri dönmemize ve yolumuzu yeniden çizmemize olanak sağlar. Hata yapmak hiç de yanlış bir şey değildir. Yanlış olan şey ilk başta hiç denememiş olmaktır. Hiç bir zaman hata yaptınız diye vazgeçmeyin – yapabileceğinizin en iyisini yapana kadar devam edin.

Ayrıca Bakınız: Hayal Kırıklığına Uğramak Normaldir Ancak Kötümserlik Normal Değildir

Kendinizi asla kıyaslamayın

Kıyaslama yapmak sizi hiç bir zaman daha iyi yapmaz. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamamanız gerekir çünkü her insan diğerlerinden farklı ve eşsizdir. Herkes farklı güçlü yönleri ve zayıf yönleriyle birlikte birbirinden farklıdır.

Yapılacak en önemli şey kendinizi olabildiğince geliştirmek ve başkalarına karşı üstün olmaya çalışmamaktır. Kendinizi başkalarını “kopyalamaya” gerek duymayan bir insan olarak görmeye başladığınız zaman özgüven de beraberinde gelir.

Siz benzersizsiniz ve bunun için bir kıyaslama yarışına girmek daha fazla güvensizlik hissinden başka bir şey kazandırmaz. Bunun kendinize olmasına izin vermeyin. Kendinize inanın, çünkü kendini başkalarıyla kıyaslayanlar her daim kaybeden olurlar.

periler

Başarılarınıza odaklanın

Bazen işler üstü üste ters gitmeye başladığında kendinize oynamak da zor olur. Her ne kadar hata yapmak ilerleme sağlamak için önemli öğrenme deneyimleri olsa da duvara toslamış gibi olursunuz ve artık bununla daha fazla mücadele edemeyeceğinizi hissedersiniz.

Bu gibi durumlarda – tahmin ediyoruz ki daha önce de başınıza birden fazla gelmiştir – endişeye kapılmayın. Hayatınızda şimdiye kadar başardığınız şeylere odaklanın ve kendinizi aşırı zorlamaktan sakının! En küçük başarı hikayelerini bile hatırlamaya çalışın, çünkü onların her biri illa ki bir fark yaratmıştır.

Olaylara bu şekilde yaklaşmak sizin ilerlemenizi ve içinde bulunduğunuz çıkmazdan bir an önce kurtulmanızı sağlayacaktır.

Her zaman sadece zorluklar sizi çıkmaza sürüklemez – bazen de olaylara bakış açınız hata yapmanıza sebep olan faktör olabilir. Bu anlarda başarılarınıza odaklanarak özgüveninizi arttırın ve yolunuza devam edin.

Ayrıca Bakınız: Depresyonun Gözden Kaçırılan 5 Belirtisi

Gerçekçi hedefler koyun

Eğer kendinize gerçekleştirilmesi imkansız hedefler koyarsanız bu özgüveniniz için hiç bir işe yaramaz. Hayallerinizi gerçekleştirmek için göstereceğiniz eforlar da meyvesini vermez. Çünkü bunları devam ettirmek ve yürütmek imkansızdır.

gergin ip

Bunun için elde edebileceğiniz uzaklıkta olduğunu bildiğiniz küçük hedefler belirlemeyi öğrenmek çok önemlidir. Bu şekilde gerçek anlamda başarması imkansız olan hedeflerle boğuşmaktan kaçınmış olursunuz. Bu da yolda hayal kırıklığına uğrama şansınızı düşürmeye yardımcı olur.

Kendinize yatırım yapın

Size verebileceğimiz son tavsiye de her zaman kendinize yatırım yapmanız gerektiğidir, çünkü özgüven sizin bilinçli olarak kendi kendinize geliştirmeniz gereken bir özelliktir. 

Bu yüzden eğer bir şeyi istiyorsanız kendinize “Evet! Bunu yapabilirim” deyin. Tabii ki, bazı konularda şüphe duymak ve özgüveninizin olması gerektiği yerde olmadığı kötü günler tecrübe etmek de normaldir. Tüm bunlara rağmen ayakta kalın her şeyi kendiniz için riske atın.

Eğer başarısız olursanız, hayallerinize ulaşmakta sıkıntı yaşarsanız, yolunuzda karşınıza sınırsız sayıda engel çıkarsa… kendinize oynamak her zaman yapabileceğiniz en iyi şey olacaktır. Bu da rüzgarın sizi hep kazanmaya sürükleyeceği bir oyun olacaktır.

ağaç ev

Hiç kendinize olan güveninizi kaybettiniz mi? Kaç defa kendinize oynamaya karar verdiniz? Eğer özgüven eksikliği yaşıyorsanız, yukarıda bahsettiğimiz tavsiyeler özgüveninizi yeniden kazanmanıza ve onun olması gerektiği yerde ve olması gerektiği şekilde olmasına yardımcı olacaktır.

E o zaman; bugün kendinize oynamaya başlayacak mısınız?