Zaman Hiçbir Şeyi Silmez, Parçaları Yerine Koyar

Her şey için doğru bir zaman vardır. Bu yüzden bir şey başarmak için strese girip acele etmenize gerek yok. Eğer sabırlı olursanız, olacağı varsa olur.
Zaman Hiçbir Şeyi Silmez, Parçaları Yerine Koyar

Son Güncelleme: 09 Mayıs, 2019

Her şey için doğru bir zaman vardır. Bu yüzden bir şey başarmak için strese girip acele etmenize gerek yoktur. Eğer sabırlı olursanız, olacağı varsa olur. Tek ihtiyacınız olan biraz sabır ve her şeyden öte amacınıza ulaşmak için yaşadığınız anda yapmanız gerekeni yapma iradesini göstermektir.

Bu popüler anlatımdan alabileceğiniz bir sürü şey var. İlk nokta, bir şeyleri zamanından önce olmaya zorlamanın her zaman iyi sonuçlar getirmeyeceğidir.

İkinci nokta ise, insanlar hayatın döngülerini ve anlarını kabul etmelidir. Kimse kendini sevmeyi öğrenmeden mükemmel bir ilişki sahibi olmak için çabalayamaz.

Biten ilişkilerin ardından kişisel bir keşif sürecinden geçmek çok normaldir. Bu sizi adım adım aslında olduğunuz kişiye yaklaştırır. Büyümek öğrenmek demektir, özellikle de önünüze çıkan fırsatlara açık olmaktır. Gelin beraber bir göz atalım:

Olacağı Varsa Olur ve Her An Bir Fırsattır

Hiç beklemediğiniz anda her şey iyiye gider. Bu olduğu zaman aslında hep şu ünlü ‘çekim kanunu’ değildir nedeni; çünkü çoğu zaman bir şeyi çok istemek onun olması için yeterli olmaz.

Bazen iyi şeyler bir anda oluverir; ama geri kalan zamanda iyi şeyler, doğru an olduğu için gerçekleşir ve her şeyin ötesinde siz buna izin verdiğiniz için olur. Zamanla ektiğiniz ağacın meyvelerini, emeklerinizin karşılığını almaya başlarsınız.

mavi göz

Fırsatın Büyüsü

Büyülü olan şeylerin farkına varmayı öğrenmelisiniz; çünkü bu, gözlerinizin önünde doğru anda çok güzel bir yol açacak. Onu nasıl algılayacağınızı bilmeniz gerek.

Mesela bir örneğe bakalım: Özel bir alanda okudunuz, çalışmaya, öğrenmeye ve gerekli becerilerle bilgiyi edinmeye zaman harcadınız.

 • Kısa süre sonra piyasada yeni bir iş alanı belirir; yenilikçidir ve gelişime açıktır, ve eğitiminiz bu alanda ilerlemeye az da olsa uygundur. Yine de biraz korkarsınız ;çünkü bunun için kalifiye olup olmadığınızdan emin olamazsınız.
 • Sadece bu durumdaki fırsatı görenler adım atmaya cesaret edecektir ve bundan doğru anda faydalanacaktır.Ne çok erken, ne çok geç; ama tam zamanında.

Eğer ileri adım atmazsanız, böylesi mükemmel bir anı bir daha göremeyeceksiniz.

Siz de Biraz Cesaret Gösterirseniz Her Şey Zaman İçinde Olacaktır

Fırsatlar genelde harika fırsatlar olarak karşınıza çıkmaz. Paralize olmak bir fırsatı çekmez, ayrıca sadece akılda hayallerde yaratılan bir şey de. ‘Olacaklar’ her zaman sizin tarafınızdan çaba gerektirir.

Hepimiz yaratıcıyız. Hepimiz kendi gerçekliğimizi değiştirme ve arzu ettiğimiz zaman fırsat yaratma yetisine sahibiz. Bazı şeyler olur çünkü onların zamanı doğrudur, evet. Ama eğer iradeyi, gücü ve adanmışlığı göstermezseniz muhtemelen istediğiniz şey gelmez.

zaman ve cesaret

Açık Bir Zihnin Önemi

Açık bir zihin sadece yıldızlar altında hayal kurup boşluğa dilekler dilemekle kalmaz. Açık zihnin şöyle karakteristik özellikleri de bulunur:

 • Neye ihtiyacı olduğunu bilir.
 • Kendisiyle bağlantılıdır, kendini anlar ve istemediği şeyler için sınır çizip, istediği şeyler için uzanan iyi bir özgüveni vardır.
 • Gözlemcidir. Çevresindeki şeyleri dinler ve büyümesine yardımcı olacak şeyleri seçip ilerlemeye devam eder.
 • Açık, algılayan bir zihin andan yararlanmayı bilir. Enerji ve bilgisini doğru anda fırsat çıktığında kullanır.

Sabırlı Olursanız Zaman Size İstediklerinizi Verecektir

İnsanlar önlerindeki tehlikeleri değerlendirmeden kendilerini çabucak riske atar. Sabırları yoktur, bu da çoğunlukla hayal kırıklığına yol açar.

 • Çoğu zaman insanlar bize ‘Ne zaman risk alacağını bil, cesaretli ol ve rahat olduğun alanın dışına çık.’ derler. Ama bu adımı atmak için kişi hazırlıklı olmalıdır. 
 • İyi bir özgüven olmadan bir ilişkiden mutluluk bekleyemezsiniz. İyi hissetmek için her zaman diğer kişinin yaptıklarına ve yapmadıklarına bağlı olursunuz.
 • Ayrıca tam bilgisine sahip olmadan bir işe girişmeyin. Olacağı varsa reddedilirsiniz. Bu yüzden sabırlı olmalı, kendinize kişisel olgunluk, pratik kabiliyetler ve bilgi için zaman ayırmalısınız.
kalp

Sonuç olarak hepimiz beklediğimiz, hak ettiğimiz bazı şeyleri beklemekten kolayca yorulacağımızı biliriz. Bu olana kadar, kendinize güvenmeyi unutmayın, savaşmaya devam edin ve her şeyin bir gün, doğru anda olacağına vardığı fikrine açık olun. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Hall, L. (2013). Focusing on the good things. Occupational Health.
 • Bashford, S. (2012). Staying calm: It’s the thought that counts. Occupational Health.
 • Bondolfi, G. (2013). Topic: 309 -Debate: Is Mindfullness an Evidence-Based Treatment? IS MINDFULLNESS AN EVIDENCE-BASED TREATMENT? European Psychiatry. https://doi.org/10.1016/S0924-9338(13)77507-2
 • Sharma, O. P., & Vijay, D. (2016). Relational Study of Mindfullness and Perceived Stress among Undergraduate Students. INDIAN JOURNAL OF PSYCHOLOGICAL SCIENCE.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.