Hayal Kırıklığı ile Nasıl Başa Çıkılır

Hayal kırıklığı korkunç olabilir. Ancak hayal kırıklığıyla daha olgun bir birey olmamıza yardımcı olabilecek bir şekilde başa çıkmayı öğrenmek önemlidir.
Hayal Kırıklığı ile Nasıl Başa Çıkılır

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Hayal kırıklığı ile nasıl başa çıkarsınız? Ne de olsa, hayal kırıklığı kendinizi kötü hissettirir ve sizin için yararlı olmayan kararlar vermenize neden olabilir. İncindiğiniz zaman ve güven duyduğunuz bir insan tarafından yarı yolda bırakıldığınızda canınız acır. Ama… Ya bütün bu olanlar sizin için en iyi yolsa?

Bizi hayal kırıklığına uğrattıkları ve onlara verdiğimiz güveni sarsmış oldukları için insanları suçlamaya meyilli oluruz. Bununla birlikte, hayal kırıklığının aslında olgunlaşmamız konusunda nasıl yardımcı olduğunu anlamayı öğrenmeliyiz.

Hayal kırıklığı makul olmayan beklentileri ortaya çıkarabilir

genç kadın

Hepimizin beklentileri vardır. Bununla birlikte, beklentilerinizin sizi ele geçirmesine izin vermek yanlış olabilir. Yeni bir işe girmeyi beklemek ya da bazı kişilerin sizi daha sonra arayacağını varsaymak hayal kırıklığı yaratabilir. Sonuçta, ya tüm bunlar gerçekleşmezse?

Çevremizdeki herkesin bizim düşündüğümüz şekilde davranması gerektiğini varsayıyoruz. Bazen, birilerinin bir şeyler vaat etmesi halinde sözlerini tutmaları gerektiğini hissedebiliriz.

Bununla birlikte, sizi aramayan arkadaşınız aklında başka şeyler olduğu için unutmuş olabilir. Ya da sizin giremediğiniz iş, ona daha iyi uyan birine verilmiş olabilir. Yine de, bir şeyler beklediğiniz gibi gitmezse, üzülmekten ve hayal kırıklığı yaşamaktan kaçınamazsınız.

Gerçekçi olmayan beklentiler hayatınızı bir takım mutsuz anlarla doldurabilir. Vaat edilen şeylerin tam olarak söz verildikleri gibi ortaya çıkacağını varsaymak sadece acı hissetmeye neden olur.

Başkalarının sizin gibi hareket etmeleri imkansızdır. Sonuç olarak hepimiz farklı insanlarız! Hayat ayrıntılarla doludur ve bizi her an şaşırtabilir. Her şeyin planlandığı gibi gerçekleşeceğine kendinizi inandırmak sadece acıyı ve ıstırabı garanti altına alır.

Bu nedenle, hayal kırıklığı başkalarından ve kendinizden çok şey beklemeye bir son vermenin bir hatırlatıcısı olarak kullanılır. Yanlış yanılsamalar yaratmayın ve basitçe başınıza neler gelebileceğini kabul edin.

Kendinizden çok mu fazla fedakarlık yapıyorsunuz?

fedakarlık hayal kırıklığı yaratır

Hayal kırıklığı yaratan durumların çoğu ilişki sırasında ortaya çıkar. Sonuç olarak, bazıları için, düşük bir öz saygı, duygusal destek için başkalarına aşırı derecede güvenir hale gelinmesine neden olabilir.

Aniden kendinizi başkalarının onayı için arayış içinde bulma ihtimaliniz vardır. Yalnızca çevrenizdeki insanlar layık görürse mutlu hissedebilir ya da size karşı önemli olduğunu hissettiğiniz kişiler nasıl hissetmeniz gerektiğini dikte ederse insanlara güveniyor olabilirsiniz.

Bir arkadaşınız sizinle olan planını iptal ederse kendinizi üzgün hissedebilirsiniz. Ya da birisi son dakikada planlarınızı değiştirirse, inişli çıkışlı duygular içinde olma ihtimaliniz vardır.

Öz saygınız o kadar düşük olabilir ki; başkalarına duygusal sığınma talebinde bulunabilirsiniz. Onları iyi hissettiren siz olduğunuz halde ve onlara kendinizden çok fazla veriyor olsanız bile, mutlu hissetmek için ihtiyacınız olan onayı onların sağlamasını beklersiniz.

Hayatınızda hayal kırıklığının mevcut olması, hayatın size başkaları hakkında çok fazla düşünmeyi bırakmanız ve kendinize odaklanmaya başlamanız gerektiğini söyleme şeklidir.

Dışarından gelecek olan bir onayı aramayı bırakın. Düşük özgüveninizi negatif yönde beslemeyi bırakın. Kendinizi ilk sıraya koymanın ve içinizdeki mutluluğu aramanın vakti geldi.

Hayat derslerle dolu

şapkalı kadın

Sadece bir şey canımızı yaktığı zaman öğreniriz. Çok fazla acıya sebep olduğu zaman; ne olursa olsun, bu tarz bir zarara neden olan şeyi iyileştirmeye çalışmaktan başka şansımız yoktur.

Hayal kırıklığı, ıstırap çekmek ve duygusal acı bize bu şekilde yardımcı olur. Çözümlenmesi gereken konuların olduğunun farkına varmanız konusunda size yardımcı olabilirler. Etrafınızdaki insanlar değişmek zorunda değil; siz zorundasınız.

Hayat sayısız dersle doludur. Bazen suçluluk duygusunun bizden üstün gelmesine izin verir ve hatta bazen kurban rolünü oynarız. Yine de bunların hiçbiri sorunlarınızı çözmez.

Ancak ve ancak kendinize iyi davranmaya başladığınızda, kendinizi sevdiğinizde, kendinize karşı bu kadar sert olmayı bıraktığınızda ve kendinizi ön sıraya koymaya başladığınızda sorunlarınız sona erecektir.

Her ne kadar zor olsa da, her an hayal kırıklığına uğramaktan bıktığınız bir an gelecektir. Bu anların sizi olumsuz etkilemesine gerek olmadığını anlamaya başlayacaksınız. Ancak aynı engel üzerinde tekrar tekrar tökezledikten sonra bunun üstesinden gelmeyi öğreniriz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.