Negatif Duyguların Erdemleri de Vardır

Negatif duygularımızı ne inkar etmeli ne de onlardan korkmalıyız. Bu duygularla nasıl baş edebileceğimizi bildiğimiz ve kontrolümüzden çıkmadıkları sürece, negatif duygular büyümemize yardımcı olabilirler.
Negatif Duyguların Erdemleri de Vardır

Son Güncelleme: 01 Nisan, 2019

Negatif duyguların sadece acıya, hayal kırıklığına, anksiyeteye, korkuya, strese, göz yaşlarına ve bunlar gibi bir sürü kötü hislere yol açtığı bize öğretildi.

Peki bu doğru mu? Negatif duygular gerçekten göründükleri kadar da negatif mi?

Her zaman mutlu mu olmalıyız?

Gerçekten hayattan memnun olmak için her zaman mutlu olmamız gerektiğine inanıyoruz, ancak bu pek de doğal değil. Birisi gerçekten her zaman, her anında mutlu olabilir mi? Mutlu olduğumuzda, neden olumsuz duygular hakkında düşünmek için de bir yer yok?

kadın resmi

Mutlu bir hayat yaşıyor olsak da yine de olumsuz duygular yaşarız. Bu kötü olarak gördüğümüz bir şeydir, ama aslında öyle değildir. Doğrusu, olumsuz duygular da gereklidir.

Hepimizin her an mutlu olduğumuzu hayal edebiliyor musunuz? Eğer böyle bir dünyada yaşıyor olsaydık, kötü şeyler yapıyor olup olmadığımızı da bilemezdik.

Her zaman mutlu olmak zorunda değiliz. Bunun yerine, duygularımızı negatif veya pozitif diye ayırmadan kabul etmeliyiz. Sorunumuz şu ki, bizi korkuttukları için sorun yaşadığımız olumsuz duyguları reddetme ve ayrıca onlardan kaçma eğilimindeyiz.

Negatif duygularınızı asla reddetmeyin, çünkü birazdan göreceğimiz gibi onların da erdemleri vardır. Problem, negatif duyguların bizi kötü hissettirmesidir ve bunun kötü bir şey olduğunu düşünmemizdir!

Farkında olmadığımız şey şu ki, olumsuz duyguları da tecrübe etmektir esas bizi insan yapan.

Gerçek negatif duygular

Olumsuz duygular konusuna derine inerken, “normal” fakat aslında gerçek olumsuz bir duygudan kaynaklananları nasıl ayırt edeceğimizi bilmek önemlidir.

maskeden uçurtmalar

Bunun nedeni, bazen olumsuz olarak gördüğümüz bir duygudan etkilenmemize izin vermemizdir ve istemeden de olsa durumun kontrolümüzden çıkmasıdır. Bu yazımızda, normal olan, ancak daha endişe verici ve ciddi olan diğer gerçek olumsuz duygulardan türetilen birkaç “olumsuz” duyguyu inceleyeceğiz.

Endişe ve Anksiyete

Endişe normal bir histir ve hiç de negatif değildir.

Önem verdiğimiz bir şey olduğunda veya yaşamımızda izler bırakan durumlarda yaşanan bir histir. Endişe aynı zamanda karar vermek zorunda kaldığımız anlarda, doğru şeyi seçip seçmediğimizi bilmediğimizde de ortaya çıkar.

Problem, bu endişe kontrolden çıktığında ve başka bir şeye dönüştüğünde ortaya çıkar: anksiyete.

Anksiyete oluştuğunda bizi endişelendiren şeye bir çözüm bulamıyoruz demektir, genelde de bir şeyi yanlış yaptığımızı düşünmemize sebep olur. Bu da, davranış biçimimizi ve tepkimizi değiştirir.

Endişelenmememiz gereken bir şey hakkında endişeleniyor olabiliriz ve bu da anksiyeteye sebep oluyor olabilir.

Üzüntü ve depresyon

Üzgün olmak normaldir çünkü melankolik veya hassas olduğumuz bazı günlerimiz olabilir.

Peki ya bu üzüntü çok fazla sürerse? Daha da fazlası, özsaygımızı yitirmemize ve kendi değerimizi az gördüğümüz bir olay yaşadıysak ne olur?

O zaman depresyon ziyarete gelir.

Kendinize kızmak ve suçlu hissetmek

Bazı şeyleri istediğimiz şekilde yapamazsak eğer kendimize çokça kızarız. Veya alternatif olarak, söylemememiz gereken bir şeyi söylediğimizde kendimize sinirleniriz. Fakat kendinize sinirlenmek kendinizi suçlamakla aynı şey değildir.

Suçlama negatif bir şeydir. Kendimize sinirlediğimizde yaşadığımız deneyimlerden bir şeyler çıkartabiliriz fakat kendimizi suçlama bizi daha güvensiz hissettirir ve kendimize duyduğumuz değeri azaltmaya başlarız.

Suçlama ile asla çok fazla ileri gitmemeliyiz çünkü bu elinize iyi hiçbir şey geçirmez.

Sinirlilik ve öfke

Sinirlenmek normaldir. Basitçe, hoşlanmadığımız şeylere gösterdiğimiz doğal bir tepkidir.

Sinirlenmek öfkeye döndüğünde başka bir durumda buluruz kendimizi. Bunun sebebi, öfke ile karşı taraftaki kişinin değerini düşürmemizdir. Ayrıca, öfke çok fazla duygusal ve zihinsel strese sebep olur, fakat sinirlenmek gerginliği bırakmamızı sağlar.

kağıttan teknede kadın ve uçan kuşlar

Çoğu normal duygu negatif olanlara dönüşme şeklinde sonuçlanır çünkü bunlarla nasıl doğru bir şekilde baş edebileceğimizi bilmiyoruzdur. Ayrıca bazen sinirlenmeyi öfke ile, üzüntüyü depresyon ile de karıştırabiliriz mesela.

Negatif olduğunu düşündüğümüz duyguların bazen tamamen normal ve gerekli olduğunu bilmeliyiz. Hiçbir şey için hiç endişe duymadığımızı veya hiçbir zaman üzüntü hissetmediğimizi düşünsenize? Herhangi bir şeye önem verir miydik?

Şimdi negatif duygulara karşı bakış açımızı değiştirme zamanı, o zaman her çeşit duyguyu kabul etmeye hazırlanın!

İlginizi çekebilir ...
İyileşmek Acıtır, Ancak Bu Acı Büyümenize Yardımcı Olur
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
İyileşmek Acıtır, Ancak Bu Acı Büyümenize Yardımcı Olur

İyileşmek acıtır, çünkü yaralara dokunmanız, onları açmanız ve şu anda olması gerektiği şekilde iyileşmelerine izin vermeniz gerekir.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.