Peri Masalları veya Mutlu Sonlar Olmadan da Mutlu Olun

Peri masallarının aksine gerçek hayattaki hikayeler her zaman mutlu son ile bitmez. Fakat asıl sihir küçük anların gerçek mutluluğundan zevk almayı öğrendiğinizde sizi bulur.

Çocukluğumuzdan beri hepimize hikayelerin her zaman mutlu sonla bittiği aşılanmıştır. Küçükken okuduğumuz hikayelerin son sayfasında dünyanın uyum içine girdiğini, her şeyin güzel bir hale geldiğini görürüz, o zamanlarda bu sonlar idealdir.

Çiftler uzun ve mutlu bir hayatı paylaşırlar, problemler çözülür, kötü olaylar ve insanlar sihirli bir şekilde kaybolur.

Fakat Charles Pierrot veya Christian Anderson tarafından yazılan orjinal peri masallarının Walt Disney tarafından bize gösterilen masallar kadar güvenli olmadığını hatırlamamız önemlidir. Eski masallardaki prenseslerin hikayeleri her zaman krallıktan biriyle evlenerek son bulmaz.

Fakat yine de, çocuk ve büyüklerin zihninin dengeye ihtiyacı vardır, her şeyin iyi gideceği ve sonsuz bir mutlulukla biteceği fikrinin aşılanmasının olayı da aslında budur.

Tedbirli, gerçekçi olmamız ve her şeyden önemlisi duygusal ilişkilerdeki belli başlı “ideal” konseptlere direnmemiz gerekmektedir. Bugünkü yazımızda sizi bu konuya ışık tutmaya davet ediyoruz. Hazır mısınız?

En iyi hikayelerin her zaman mutlu sonu yoktur

Pastoral bir mutlu sona sahip olmamasına rağmen, yaşamaya ve tecrübe etmeye değer olduğunu düşündüğünüz anılar hayatınızda şüphesiz yer almıştır.

Ergenliğinizde size çokça gözyaşı döktüren ilişkinizi atlatmanız çok zor olmuştur, fakat bu aynı zamanda size bir sürü şey öğretmiştir, katmıştır… bugün bile hatıranızda bu sihirli bir şey gibi barınmaktadır.

Bu sadece bir örnek – hepimizin beklediğimiz şekilde gitmeyen bir sürü tecrübesi olmuştur, fakat yine de bunlardan pişmanlık duymayız.

Hepsinin ötesinde, “en iyi” hikayelerin olabilmesi mutlu sonla bitmelerine bağlı değildir. Mesele, içinde muhteşem hikayeler, olaylar, öğretiler barındırmalarıdır.

peri-masallari

Hikaye olmadan mutlu olun

Harvard’da profesör olan ve aynı zamanda psikolog olan Tal Ben-Shahar ayrıca çeşitli bir çok kitabı sayesinde bilinir ve bu kitaplar size nasıl mutlu olunacağını öğretmek için yazılmıştır.

Bunu da bir okuyun: Her Geçen Gün Daha İnsan, Daha Az Mükemmel ve Daha Çok Mutlu Oluyorum

İnsanlara bir şeyleri başarmaları için bir araç verme fikri göreceli olarak yenidir ve biraz garip görünebilir, fakat her zaman çok fazla ilgiyi üzerine çekmiştir.

  • Dr. Ben Shahar, “Mükemmelin Peşinde (The Pursuit of Perfect)” gibi kitaplarla ve diğerleriyle, bunun iyi bir örneği olmuştur ve insanların varoluşsal boşluğa cevaplar araması ile ilgili pozitif psikolojik yaklaşımı ele almıştır.
  • Mutlu hikayelere çok fazla bağlanmamanın, sonsuz ve kalıcı mutluluğa ulaşmanın asıl amaç olmadığı fikrinin önemli olduğunun altını çizmiştir.
  • Yapmanız gereken ilk şey yüksek beklentileri beslemekten uzak durmanız ve mükemmeli aramayı bırakmanızdır. Daha mütevazi, gerçekçi olmak ve bütün hepsinin ötesinde şu anda sahip olduğunuz şeylerin kıymetini bilmek daha iyidir.
  • Çoğu insanın yaptığı en yaygın hata, mutluluğun “istediğini almak” (hayat eşiniz, mükemmel ev, hayalinizdeki meslek) olarak görmesidir ve buna odaklanmasıdır.
  • Hayal etmek hiçbir zaman kötü bir şey değildir ve beklentilerinizi besler fakat bunu biraz görüş açınızı genişleterek ve ayaklarınız sağlam bir şekilde yere basarak yapmanız sizin için en iyisi olacaktır.

Peri masalları (yüksek beklentiler, fantaziler, yanlış yönlendirilen idealler) sizin kişisel gelişiminizdeki hapsinizdir. Eğer kendinize hedef olarak belirlediğiniz şeyi yapamazsanız, mutsuzluğun gölgesi üzerinize yerleşir.

Peki o zaman… Biraz daha azı ile yetinirseniz?

cicek

En iyi zaman şu andır

İnsanların sık sık düştüğü tuzaklardan birisi de tüm hayallerini ve beklentilerini geleceğe odaklamalarıdır.

Bir şey elde ettiğinizde, başka bir şey yapabilirsiniz; mükemmel eşi bulduğunuzda, sonunda bir bütün hissedersiniz; uzun süredir istediğiniz o tatile gittiğinizde sonsuza kadar mutlu ve sakin olacaksınızdır.

Şunu da okumanızı öneriyoruz: Her Yaşta Hayata Yeniden Başlayabilmek

Bu şekilde bir şartlanma sizin duygusal durumunuz için uygun ve sağlıklı değildir. Yapacağınız şeyleri, aktiviteleri ve randevularınızı erteleyebilirsiniz, fakat mutluluğunuz kesinlikle ikinci plana atılmaması gereken bir şeydir.

  • En iyi fırsatınız şu andır. Sadece mükemmel eşi bulduğunuzda mutlu olacağınızı düşünmek yerine, şu an olduğunuz insan olarak, içinizdekilerle mutlu olmayı deneyin.
  • İyi hissetmek için başkasına ihtiyacınız yok. Şu an ve sadece kendinizle iyi hissedin.
  • Her zaman planladığınız tatil geldiğinde stresinizle başa çıkacağınızı düşünmeye odaklanmak yerine, her gün sonunda geri dönüp bakıp basit ve huzurlu anları arayın.

Bu sizin için hem iyileştirici hem de sağlıklı olacak.

Toparlamak gerekirse, hikayeler ve peri masalları, çocukların ve hayal kuran büyüklerin hayal gücünü besleyen harika kaynaklardır, fakat yetişkinler olarak mutlu olmak için bu tipteki masalların bize gösterdiği sihirli mükemmeliyeti aramanın kötü bir fikir olduğunu anlamalıyız.

Hayatınızdaki en harika zamanlar her zaman iyi bitmez, fakat bunlar yaşanmayı hak eden muhteşem zamanlardır-ve ne de olsa hayat sadece anlardan meydana gelir.