Hayata Yeniden Başlamak Her Yaşta Mümkündür

Her şeyi geride bırakıp yeniden başlamak hiç de kolay değildir. Ancak mutlu değilseniz ve bir değişime ihtiyacınız varsa buna değer. 
Hayata Yeniden Başlamak Her Yaşta Mümkündür

Son Güncelleme: 19 Mart, 2019

Her şeye yeniden başlamak asla kolay değildir, kimse böyle bir belirsizliğin içine atlamak istemez. Ancak yeniden başlamak, arkanızda bırakmanız gereken şeylere güle güle demek ve nefes almak anlamına gelir.

Birden fazla kez baştan başlamak zorunda kalmış olabilirsiniz. Belki de bu “sıfırlama” durumu işinizle ilgili bir meseleden, daha kişisel bir konudan veya ailenizle ilgili bir durumdan kaynaklanmış olabilir.

Böyle bir karar alıp kendi mutluluğunuzu aramanıza engel olan şey, çoğu zaman “artık çok geç” düşüncesidir. Belirli bir yaşta olduğunuz için bütün fırsatların çoktan geçtiğini düşünürsünüz ve her şeye olduğu gibi devam edersiniz.

Ancak bu doğru değildir. Y eniden başlayıp kendi mutluluğunuzu aramak için hiçbir zaman çok geç değildir. Unutmayın, mutlu olmak artık sizin için bir zorunluluk. Probleminiz ne olursa olsun, yeniden başlayabilmek için gerek duyduğunuz tavsiyeleri bu yazıda bulacaksınız.

Yeniden başlamak her yaşta mümkündür

deri çantanın etrafında uçan kelebekler

Geleceğiniz ve kim olmak istediğiniz üzerine düşünün

Eğer şüpheleriniz, endişeleriniz veya korkularınız varsa şu egzersizi deneyin: Son iki yılınızı gözünüzde canlandırın, ancak kendinizi mutlu ve tam anlamıyla huzurlu bir şekilde düşünün.

Ve şimdi nasıl hissettiğinizi değerlendirin. İdeal mutluluğu aramaktan ziyade iç huzura, dengeye ve bütünlüğe sahip olmanın bu hayatta yeterli olduğunu düşünün. Eğer hayatınızda bu tip şeyler hissetmiyorsanız, bir değişim başlatmanız gerekir. Kendinize bir şans daha vermeyi hak ediyorsunuz.

Küçük ve kısa vadeli hedeflerle başlayın

Bütün değişimler, sizi hedeflerinize yavaş yavaş yakınlaştıracak olan küçük kararlarla başlar. İşte kendiniz için belirlemeniz gereken bir dizi küçük hedef örnekleri:

  • Bugün gerginlik ve endişelerimi kontrol altında tutacağım. Bir başlangıç yaptığımın farkında olduğum için bu sorumluluğu alıyorum ve kararımın arkasındayım. Korkularımı iç huzura ve kararlılığa dönüştüreceğim.
  • Yeni bir başlangıç yapmak için gerekli olan şeyler hakkında daha fazla araştırma yapacağım (iş imkanları, sosyal hizmetlerden ve diğer resmi kurumlardan yardım istemek gibi).

Bu yazıyı okumanızı öneriyoruz: Başarıyı Hedeflediğinizin 7 Göstergesi

Düşündüğünüz kadar yalnız değilsiniz: Doğru desteği bulun

Yeni başlangıçlar, yeni korkulara ve gerginliklere neden olabilir. Sizi destekleyen ve anlayan birinin varlığını hissetmek size güç verir.

  • Destek ararken dikkatli olun. Aileniz veya arkadaşlarınız size en iyi tavsiyeleri veremeyebilir; “bunu yapmamalısın” ya da “birazcık daha dayan” gibi tavsiyelerde bulunabilir.
  • Eğer yeni bir başlangıç kararı aldıysanız, benzer durumları tecrübe etmiş insanlardan yardım isteyin. Size en iyi tavsiyeleri onlar verebilir.

Yarınlar yeni fırsatlarla doludur

Eğer geçmişin bir amacı varsa, o da size bir şeyler öğretmektir. Tecrübe ve hayat dersi konusunda son derece donanımlısınız. Bu aslında çok güçlü bir silah ve size her zaman cesaret verecek.

  • Değişim için bir adım attığınız zaman, her şey inanılmaz derecede zor gelir ancak değişim kötü bir şey değildir. Bu durum biraz korkutabilir fakat aynı zamanda hayallerinize ulaşmanız için size gerekli fırsatı da sunar.
  • Herkesin en çok istediği şey iyi hissetmektir; insanlar gerginlik, göz yaşı ve hayal kırıklıklarından uzak durmak ister.

Hayata yeniden başlamak için kısıtlayıcı düşüncelerden kurtulun

  • “Artık çok yaşlıyım, bu nedenle asla bir iş bulamayacağım.” Sahip olduğunuz yetenekleri bir düşünün ve mesele kendinizi “pazarlamak” olduğunda yaratıcı olun. Böylece sadece iş aramak yerine kendinizle iletişim kurmuş da olacaksınız. Yaratıcılığınızdan her zaman faydalanın.
  • “Hiçbir zaman yalnız kalmadım ve yine kalamam.” Sizi kısıtlayan bu düşünceyi geride bırakın ve yalnız kalmanın kendi mutluluğunuzu yaratmak için ihtiyacınız olan şey olduğunu unutmayın.
  • “Başaramayacağım ve her şey ters gidecek.” Bu düşünceyi kafanızdan atın gitsin. Siz bir medyum değilsiniz, yani gelecekte ne olacağını bilemezsiniz. Şunu aklınızda tutun: Düşünceler duyguları oluşturur ve olumsuz düşünceler aynı doğrultuda kaderci davranışlara sebep olur.
  • “Kimse bana destek olmuyor, hiçbir şekilde denemeye bile değmez.” Bu tip düşünceleri aklınızdan çıkarın. İhtiyacınız olan en büyük destek sizin kendi içinizdedir. Yakın arkadaşlardan, aileden ve diğer insanlardan gelen destekler ikinci sırada yer alır.
kendini yalnız hisseden kadın bavulun üzerinde oturuyor

Zamanla tüm bu ipuçlarının işe yaradığını fark edeceksiniz. İlk başta çok kolay olmayabilir, ancak karanlık ve acı dolu günleri geride bırakabilecek güce sahip olduğunuzu ve mutlu olmayı hak ettiğinizi hiçbir zaman unutmayın. Yeniden başlamak, sandığınızdan çok daha kolay olacak.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.