Her Yaşta Hayata Yeniden Başlayabilmek

Her şeyden vazgeçip yeniden başlamak hiç de kolay değildir. Bu çok zor bir yoldur ancak mutlu olmadığınızda ve bir değişime ihtiyacınız olduğunda buna değer.

Her şeye baştan başlamak asla kolay değildir ve bir belirsizliğe atlamak gibidir. Yeniden başlamak, arkanızda bırakmanız gereken şeylere ve insanlara güle güle demek ve nefes almak anlamına gelir.

Yüksek ihtimalle birden fazla defa baştan başlamak zorunda kalmış olabilirsiniz. Belki de bu “sıfırlama” işinizle ilgili bir meseleden, daha kişisel bir konudan veya ailenizle ilgili bir şeyden kaynaklanmış olabilir.

Böyle bir karar alıp kendi mutluluğumuzu aramamıza engel olan şey “artık çok geç” düşüncesidir ve bu da artık belirli bir yaşta olduğumuz için bütün fırsatların çoktan geçtiği ve her şeyin olduğu gibi devam etmesi gerektiği düşüncesine dayanır.

Ancak bu doğru değildir. Her şeye yeniden başlayıp kendi mutluluğunuzu aramak için hiç bir zaman çok geç değildir. Esasen mutlu olmak sizin için bir zorunluluktur.

Problem ne olursa olsun yeniden başlayabilmek için gerekli olan bir kaç ipucu üzerine biraz düşünmenizi istiyoruz.

Her yaşta yeniden başlayabilmek

canta-kelebekler

Geleceğiniz ve kim olmak istediğiniz üzerine düşünün

Eğer şüpheleriniz, endişeleriniz ve korkularınız varsa buradaki gözünüzde canlandırma egzersizlerini deneyin: Son iki yılınızı gözünüzde canlandırın ancak kendinizi mutlu ve tam anlamıyla huzurlu bir şekilde düşünün.

Ve şimdi nasıl hissettiğinizi değerlendirin. İdeal mutluluğu aramaktan ziyade iç huzura, dengeye ve bütünlüğe sahip olmanın bu hayatta yeterli olduğunu düşünün. Eğer hayatınızda bu tip şeyler hissetmiyorsanız  bir değişim başlatmanız gerekir. Kendinize bir şans daha vermeyi hak ediyorsunuz.

Küçük ve kısa vadeli hedeflerle başlayın

Bütün değişimler sizi hedeflerinize yavaş yavaş daha da yakınlaştıracak olan küçük kararlar almanızı gerektirir. İşte kendiniz için belirlememiz gereken bir dizi küçük hedef örneği:

  • Bugün gerginlik ve endişelerimi kontrol altında tutacağım. Bir başlangıç yaptığımın farkında olduğum için bu sorumluluğu alıyorum ve kararımın arkasındayım. Korkularımı iç huzura ve kararlılığa dönüştüreceğim.
  • Yeni bir başlangıç yapabilmek için gerekli olan şeyler hakkında daha fazla bilgi araştıracağım (iş imkanları, sosyal hizmetlerden ve diğer resmi makamlardan yardım gibi).

Düşündüğünüz kadar yalnız değilsiniz: Doğru desteği bulun

Tabii ki yeni başlangıçlar, yeni korkulara ve gerginliklere neden olur. Bizi destekleyen ve yeni girdiğimiz bu yolu anlayan birinin varlığını hissetmek bize güç verir.

  • Destek ararken akıllı olun. Aileniz veya arkadaşlarınız en iyi tavsiyeleri veremeyebilir ve “bunu yapma” ya da “birazcık daha dayan” gibi tavsiyelerde bulunabilirler.
  • Eğer yeni bir başlangıç kararı aldıysanız benzer bir durumdan geçmiş insanlardan yardım isteyin. Size en iyi tavsiyeleri onlar verebilir.

Gelecekte olacak şeyler bir taşa yazılmamıştır ve yarınlar yeni fırsatlarla doludur

Eğer geçmişin bir amacı varsa o da bize bir şeyler öğretmesi ve bilgelik vermesidir. Tecrübe ve hayat dersi konusunda son derece donanımlısınız. Bu çok güçlü bir silahtır ve size cesaret verir.

  • Değişim için bir adım attığımız zaman her şey inanılmaz derecede yeni gelir ancak değişim kötü değildir. Bizi biraz korkutabilir fakat aynı zamanda hayallerimize ulaşmak için gerekli fırsatı da sunar.
  • Hepimizin her şeyden çok istediği şey kendimizi iyi hissedip gerginlik, göz yaşı ve hayal kırıklıklarından uzak durmaktır.  Bu şeyler kim olduğunuzu belirlemez fakat başarıya ulaşmak için gerekli motivasyonu sağlar.

Kısıtlayıcı düşünce ve davranışlardan kurtulun

  • “Artık çok yaşlıyım, bu nedenle asla bir iş bulamayacağım.” Sahip olduğunuz yetenekleri bir düşünün ve mesele kendinizi “pazarlamak” olduğunda yaratıcı olun. Böylece sadece bir iş aramaktan daha çok kendinizle iletişim kurmuş olursunuz. Yaratıcılığınızdan faydalanın.
  • “Hiçbir zaman yalnız kalmadım ve yine kalmam.” Sizi kısıtlayan bu düşünceyi geride bırakın ve yalnız kalmanın kendi mutluluğunuzu yaratmak için ihtiyacınız olan özgürlüğün göstergesi olduğunu unutmayın.
  • “Başaramayacağım ve her şey ters gidecek.” Bu düşünceyi atın gitsin. Siz bir medyum değilsiniz, yani ne olup olmayacağını bilemezsiniz. Şunu aklınızda bulundurun: Düşünceler duyguları oluşturur ve olumsuz düşünceler aynı doğrultuda kaderci davranışlara sebep olur.
  • “Kimse bana destek olmuyor ve hiçbir şekilde denemeye değmez.” Bu tip düşünceleri aklınızdan çıkarın. İhtiyacınız olan en büyük destek sizin içinizden gelir. Daha iyi bir hayat kurmak için iyi arkadaşlardan, ailenizden ve diğer insanlardan gelen destek ikinci sırada yer alır.

yalnizlik

Yavaş yavaş tüm bu ipuçlarının işe yaradığını fark edeceksiniz. İlk başta çok kolay olmayabilir ancak karanlık ve acı dolu günleri geride bırakabilecek güce sahip olduğunuzu ve mutlu olmayı hak ettiğinizi unutmayın.