Çocuklar Karanlık Korkusunu Nasıl Aşabilir?

Çocuklar karanlıktan korkuyorsa, ebeveynler üstesinden gelmelerine yardımcı olmalıdır. Ebeveynler, hiçbir zaman, korkuyu uzatabileceği için çocuklarına karanlık ile ilgili şakalar yapmamalıdır.
Çocuklar Karanlık Korkusunu Nasıl Aşabilir?

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Çocukken korkarız. Karanlık korkusu, tüm insanlar için normal bir korku türüdür ve çocuklar için büyümenin bir parçasıdır.

Çocuğunun karanlıktan korkması durumunda, ebeveynler bu korkuları kanalize etmelerine ve üstesinden gelmelerine yardımcı olma işine sahiptir. Bugünkü yazımızda, karanlıktan korkan çocuklara nasıl yardım edeceğimiz ile ilgili bazı önerilerimizi paylaşacağız.

Bu ipuçları, çocukların büyüdükçe korkularının üstesinden gelmelerine yardımcı olacaktır. Bu fobiyi ortadan kaldırmak için hemen çalışmalara başlarsanız, çocuklar büyüdükleri zamana kadar bunun üstesinden gelebilirler.

Ancak, bazen çocuklar korkularıyla nasıl yüzleşeceklerini ve ergenlik ya da yetişkinlik dönemine kadar nasıl yanlarında taşıyacaklarını bilemezler.

Aşağıda, karanlıktan korkan çocuklara nasıl yardımcı olacağımıza dair kılavuzumuza bir göz atın.

1. Eğlenceli aktiviteler

çocuk karanlıkta eğleniyor

Deneyebileceğiniz harika bir fikir, çocukların karanlık ortam korkularının üstesinden gelmelerine yardımcı olabilecek oyunlar olabilir.

  • Çocukların seveceği gerçekten eğlenceli bir aktivite gölge oyunlarıdır. Ellerinin gölgelerini kullanarak en iyi figürü yapan kişi kazanır.
  • Bu, çocukların korkularını yitirmelerine yardımcı olacak eğlenceli bir fikirdir.

2. Bir gece lambası

Küçük, loş bir ışık kullanmak veya çocuğun odasındaki ışığı ayarlamak, huzur yaratmanın harika bir yoludur.

Bunu yaptığınızda, çocuklar, ışıklar tamamen kapalı iken ortaya çıkan paniği kademeli olarak yenebilir.

çocuk karanlıktan korkmuş

3. Korkularına boyun eğmeyin

Bir çocuk yardım için çığlık atıyorsa, ışıkları yakmak çözüm olmamalıdır. Işıkları yakmak, korkularının üstesinden gelmek için nasıl bir fayda sağlar ki?

Eğer çocuklar ağlarsa, yanlarında durup onlarla birlikte olarak sakinleştirici bir çözüm bulmaya çalışın. Onlara eziyet eden şeylerle yüzleşmezlerse, karanlık oda fobisinin üstesinden gelemezler.

Bu korkunun üstesinden gelemezlerse, yıllarca kendi odalarında yalnız uyuyamayacaklardır.

4. Onlarla konuşun

İletişim esastır. Çocuklarınızla konuşmalı, güvenli bir yerde yaşadıklarını anladıklarından emin olmalısınız.

Onlarla konuşarak, karanlıktan korkmamaları gerektiğini söyleyebilirsiniz. En önemlisi; yatağın altı, dolap veya koridor gibi, korkuyu yaratan yerler hakkında konuşmak zorundasınız:

Çocuklar bu yerleri tespit ederse, korkuları azalacaktır.

5. Karanlığın üstesinden gelmek için hikayeler anlatın

çocuk odasında mutlu

Çocukları biraz korkutucu olabilecek karanlık durumlara maruz bırakmak, karanlığın üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için faydalı bir yoldur.

Eğer bu durumlara dahil olurlarsa, hayal güçlerinde yarattıkları öyküler sayesinde korkularından kolayca sıyrılabilirler.

6. Dalga geçmek yok

Tuhaf gibi görünmesine rağmen, bazı ebeveynler çocukları ile anlamsız bir şekilde karanlık hususunda dalga geçer. Bu durumlar, çocuklarının söyledikleri veya durum ebeveynlere komik gelebileceği için olur.

Alay edilme ya da dalga geçilme hissi, çocukların korkularından kolayca kurtulmalarını engeller, böylece korku daha uzun süre kalır.

7. Onları korkutmayın

çocuk yataktan bakıyor korkmuş

Bu öneri hissiselim gibi görünse de, çocuklarınız korkularını aşana kadar onları şok edebilecek ya da korkutabilecek durumlardan uzakta tutmaya çalışın.

Aile bir soygun vakası gibi olağan dışı olaylardan geçiyorsa, bunun hakkında küçük çocukların önünde konuşmamalısınız. Olay sinirlerini gerebilir ve geceleri panik atak geçirebilirler.

8. Müzik

Çocuklar büyüdükçe, müzik, karanlık korkularının üstesinden gelmek için harika bir yoldur. Küçük bir radyo gibi bir alet varsa, kullanışlı olabilir.

Bazı rahatlatıcı müzikler koymak, çocukların rahatlamasına ve uykuya dalmasına yardımcı olabilir. Daha sonra, ebeveynler cihazı kapatabilir.

Bunu sürekli olarak yaparsanız, çocuklar birkaç hafta sonra korkularını unutacak ve üstesinden geleceklerdir.

Bu saydıklarımız, çocukların karanlık korkularının üstesinden gelmelerine yardımcı olacak önemli ipuçlarıdır. Bir anne ya da başka bir aile üyesi için, çocuklarının iyi olmasına yardımcı olmak çok önemlidir.

Bu korku bir oyun ya da saçmalık değildir. Gerçektir ve bazen yetişkinlerde de tecrübe edilir.

Bu nedenle, çocukların korkuyla yüzleşmesine ve onu kanalize etmesine yardımcı olmak için karanlık korkusunu anlayabilmek önemlidir.

Yüzleşilmesi ve üstesinden gelinmesi imkansız olan fobi yoktur. Yazıda ifade ettiğimiz çeşitli yöntemler, bu ortak korkuya karşı bir çıkış yolu sağlamak için yararlı olacaktır.

Bu yöntemleri kullanarak küçük çocuklar, her zaman güvende hissedecekler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.