Başarılı İletişim İçin 5 Yol

İlginç, başarılı konuşmalar yapmak istiyorsanız, yalnızca konuyu değil, aynı zamanda karşınızdaki kişi ile nasıl etkileşimde bulunduğunuzu ve karşınızdaki kişiye söz hakkı verip vermediğinizi de göz önünde bulundurmanız gerekir.
Başarılı İletişim İçin 5 Yol

Son Güncelleme: 19 Mayıs, 2019

Bazen, başarılı olmak için gerekli olan şey iyi bir iletişim kurabilmek ve konuşma yapabilmektir. Ancak, bir konuşmanın başarısının hitap ettiğiniz kitleye ve etrafınızdaki insanlara bağlı olduğunu da düşünebilirsiniz.

Eğer tatmin edici, başarılı ve ilginç konuşmalar yapmak istiyorsanız, belirli tavsiyeleri uygulamanız ve daha önceden dikkat etmediğiniz bazı şeylere dikkat etmeniz gerekir. Bu yazıda başarılı iletişimin yollarını inceliyoruz.

Başkalarıyla başarılı iletişim kurmanın yolları

kitap okuyan kadın

Şu andan itibaren başkalarıyla başarılı konuşmalar yapmak istiyorsanız, kendinizi ne kadar iyi tanırsanız o kadar başarılı olacaksınız! İnsanın kendisini keşfetmesi zihin ile başlar. Daha sonra, diğer insanların yardımıyla devam eder. Ama hepsi bu kadar değildir. Fazla zaman harcamanıza neden olmayan ve hemen uygulamaya başlayabileceğiniz bazı basit kurallardan bahsedeceğiz.

Haydi başlayalım!

1. Etrafınızda onlardan bir şey öğrenebileceğiniz insanlar olsun

Eğer konuşmalarınızın ve iletişim becerilerinizin gelişmesini istiyotsanız, etrafınızda size bir şeyler katan insanlar bulundurmak zorundasınız. Herkesin böyle olmadığını biliyorsunuz. Bununla birlikte, kiminle arkadaş olacağınızı seçme hakkınız olduğunu da biliyorsunuz. O zaman neden arkadaşlarınızı daha iyi seçmeye başlamıyorsunuz? Onlardan pek çok şey öğreneceğinizi ve onlara da bir şeyler öğretebileceğinizi göreceksiniz.

2. Dinlemeyi öğrenin

başarılı iletişim

Dinlemeyi bilmiyorsanız, ilginç konuşmalar yapmanız çok zor olacaktır. Nihayetinde, eğer karşınızdaki insanı dinlemiyorsanız her zaman kendiniz hakkında konuşmaya başlarsınız. Her zaman ilgi odağı olmak istersiniz ve diğer insanlar söyleyeceklerini umursamadığınızı düşüneceklerdir.

Bütün konuşmalarda sohbet karşılıklı gerçekleşmelidir. Bir kişinin anlattığı diğer kişinin ilgisini çekmelidir aksi halde konuşmanın bir anlamı yoktur. Ayrıca yukarıdaki ilk öneriyi takip etmek isterseniz, karşınızdaki insanları dinlediğinizde onlardan bir şeyler öğrenme şansınız artacaktır.

3. Konuşmanın ritmini takip edin

Konuşmanın ritmini anlamak ve gidişatını takip etmek basit görünebilir. Bazen insanlar uzun bir süre sessiz kalmalarına rağmen konuşmaya katıldıklarını düşünebilir. Ne zaman bir şey söyleyeceğinize karar vermekte zorlanıyor musunuz? Konuşmayı tıkadığınızı mı düşünüyorsunuz?

Söz hakkı size geldiğinde çok mu konuşuyorsunuz? Tüm bunlar, her konuştuğunuzda aklınızda bulundurmanız gereken şeylerdir. Zayıf yönlerinizin farkında olmak ve kendinizi nasıl geliştirebileceğinizi görmek, iletişiminizi güçlendirmeye ve daha başarılı konuşmalar yapmanıza yardımcı olacaktır.

Unutmayın her zaman bir denge olmalıdır!

4. Başarılı iletişim için diğer kişiye uyum sağlayın

iletişim

Belki de çok teknik bir konu hakkında konuşuyordunuz ve hiç kimse sizin söylediğiniz şeyleri anlamadı. Kendinizi onların yerine koydunuz mu? Neler olduğunu fark ettiniz mi? Bu farkındalığı kazanmak, konuşmalarınızdaki başarıyı büyük ölçüde artıracaktır.

Tıpkı 6 yaşında teknik bir konuda konuşamayacağınız gibi, çevrenizdeki insanlar da konuyla iglili bir bilgileri olmadığı sürece söylediklerinizi anlamakta zorlanacaklardır. Bunu fark edebilmek ve kendinizi onların yerine koymak, konuşma dilinizi hedef kitleye göre ayarlamanıza ve daha başarılı konuşmalar yapmanıza yardımcı olacaktır.

5. Sadece gereken durumlarda kendinizden bahsedin

Bazen insanlar kendileri hakkında konuşmaktan korkarlar. Bunun nedeni, özel hayatları hakkında çok korumacı olmaları veya başkalarının kendi hayatlarıyla ilgilenmeyeceklerini düşünmeleridir. Ama bu doğru değildir.

  • Konuşmanızla ilgili bir hikayeniz ya da düşünceniz varsa, bunu karşınızdaki kişiyle paylaşabilirsiniz.
  • Etrafınızdaki insanlar bunu dinlemekten keyif alacak ve hatta farkında bile olmadan aradaki iletişimi geliştirmiş olacaksınız.

Doğal olun, dinleyin, konuşmanın gidişatını takip edin ve nasıl cevap vereceğinizi öğrenin. Bu tavsiyeleri uyguladığınız sürece, daha fazla dikkat etmeniz gerekse bile daha iyi konuşmalar yaparsınız. İfadelerinizle ve anlattıklarınızla karşınızdakilere verebileceğiniz mesajların farkında olmak için dikkatli olun.

Yeni, ilginç insanlarla tanışmaya açık olmak oldukça iyi bir şeydir. Onlardan pek çok şey öğrenebilirsiniz!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.